Как да създадем здраво дете? - 2 част
В първата част на статията ви запознахме най-общо с необходимите аспекти, на които трябва да се обърне внимание при подготовката за създаване на здраво дете, още преди зачеването.
Нека сега погледнем поотделно изброените в първа част аспекти, изискващи специализирана консултантска помощ при подготовката и планирането на първо дете.
Изясняване на наследствеността на бъдещото дете . Изисква проследяване и изясняване наличието на генетично предавани заболявания по линия и на двата рода. Съществуват и редица заболявания, при които фамилната предразположеност се счита за важен фактор, като например епилепсията, диабета, хипертонията, някои психични болести, забавеното умствено развитие и др. В България консултирането по въпросите на наследствените заболявания преди бременност е известно като медико-генетична консултация и се извършва в специални кабинети, които имат възможност да ползват и лаборатории за генетични тестове при необходимост.
Текущ здравословен статус и на двамата родители. Той трябва да бъде възможно най-добър. Ако някой от двамата родители, особено майката, страда от хронично неинфекциозно заболяване – диабет или други ендокринни заболявания, сърдечно-съдови заболявания, автоимунни заболявания, затлъстяване и други, изключително важно е те да бъдат лекувани и поставени под пълен контрол от съответните специалисти, за да се гарантират най-добри условия за забременяване, износване и раждане на здрав плод. Ако във връзка с подобно заболяване се приемат регулярно лекарства, хормони или други силно повлияващи метаболизма средства е много важно, техният прием да бъде съобразен с евентуални противопоказания или нежелани ефекти при възможна бременност. Повечето антибиотици, сънотворни, психотропни лекарства, хормони, антиепилептични, антихипертензивни, стимуланти и др. имат нежелани реакции, а някои са и противопоказани при бременност и кърмене. Понякога дори съвсем невинни на пръв поглед фармацевтични и козметични продукти – кремове, мазила, гримове, хапчета против главоболие и др. могат да крия рискове за плода. Затова е важно приемът на подобни средства винаги да бъде консултиран и контролиран от съответния медицински специалист. Що се отнася до противозачатъчните средства, тяхната употреба разбира се, трябва да бъде своевременно прекратена месеци преди планираното забременяване, а ако се ползват механични контрацептивни средства (спирали и др.), те да бъдат премахнати от компетентен и правоспособен специалист. Менструалният цикъл на бъдещата майка трябва да бъде редовен и планираните опити за забременяване да са изцяло съобразени с него. В случай, че има въпросителни около качествата на оплодителния материал, е важно бъдещият татко да си направи спермограма или други съответни изследвания по преценка на специалист-андролог.
Превантивни мерки срещу сексуално-преносими и имунни заболявания. Това са заболявания като СПИН, хламидиоза, сифилис и др., които могат тежко да засегнат и увредят плода. Всички задължителни имунизации според имунизационния календар – срещу морбили, заушка, тетанус, коклюш, дифтерия, туберкулоза, варицела и т.н. трябва да са направени, а по преценка на лекаря-специалист може да се наложат и допълнителни такива – срещу рубеола, хепатит или грип например.
Спонтанни или други аборти. Преди забременяването е важно да се обсъди тяхната история и протичане със специалиста гинеколог, за да се вземат съответните мерки за намаляване на рисковете от спонтанен аборт или преждевременно раждане по време на желаната бременност.
Вредни навици. Навици като тютюнопушене, алкохолизъм и пристрастеност към наркотици или лекарствени вещества, трябва да бъдат преодоляни и отстранени по време на бременността, както от страна на майката, така и от бъдещия баща, който също носи голяма отговорност за раждането на първото си дете. Ако пълното отказване от вредния навик или пристрастеност е невъзможно, трябва поне да се положат усилия той да бъде сведен до минимум. Важно е да се съобщава за тези вредни навици при консултациите със специалистите, защото тяхното премълчаване или прикриване може впоследствие да доведе до необратими последствия при детето.
Поддържане на здравословно тегло. От изключително значение за доброто здравословно състояние на майката и бащата имат поддържането на здравословно тегло чрез балансирано здравословно хранене и физически упражнения. Пълноценното и здравословно хранене на бременната майка е от ключово значение за оптималното развитие на плода. Всъщност бебето е изцяло зависимо и се изхранва благодарение на постъпващите от майката хранителни вещества през плацентата – в неговия организъм. Затова нуждите на майката от есенциални нутриенти като витамини, минерали, микроелементи, аминокиселини, есенциални мастни киселини и т.н. нарастват успоредно с повишените нужди за прием на белтъци, въглехидрати и полезни мазнини като омега-3 ЕМК. Като правило при бременните жени се повишават нуждите от витамини А, В1, В2, В6, фолиева киселина, калций, магнезий, желязо, цинк и йод. Едни от най-често срещаните анемии при бременност, са свързани с дефицит на желязо и фолиева киселина. Изготвянето на пълноценна програма за хранене при бременност може да се направи от професионален специалист по хранене и трябва да е съобразено с физиологичните норми за прием на хранителни вещества при бременност, които могат да се намерят на няколко сайта в интернет. В много случаи, за да се осигури пълноценен хранителен режим, е подходящ приемът и на специални хранителни добавки с витамини, минерали и микроелементи, разработени именно за бременни жени. Много е важно диетата на бременната жена да бъде добре балансирана, за да не се отиде към прехранване, което пък може да предизвика нежелано покачване на килограми и трупане на излишни мазнини. Поддържането на здравословно тегло е важно не само преди и по време на самата бременност, но още повече след приключването й, когато повечето майки са качили по няколко излишни килограма и искат бързо да се върнат към формата си отпреди забременяването. В това отношение могат да бъдат полезни консултациите с лекари-диетолози, специалисти по хранене и фитнес-инструктори, особено след раждането, когато майката вече може да си позволи по активни и сериозни фитнес натоварвания.
Разбира се, по време на самата бременност също са възможни и полезни леките физически натоварвания в поносим за майката обем и подходяща форма. Отлична идея за поддържане на тонус и добра форма по време на бременност е йогата, особено специално разработените за бременни комплекси от физически и дихателни упражнения, съчетани с медитация и базирани на йога. Съществуват и редица други варианти за леки физически упражнения, базирани на други системи, които са подходящи за бременни жени, но разбира се важно е те да бъдат предварително консултирани с гинеколога и личния лекар на жената, за да бъдат съобразени с нейното състояние и възможности. Ако бременната жена предпочита леки фитнес упражнения, то тогава е добре да мониторира своята сърдечна дейност и пулс по време на и след тренировките.
Не на последно място трябва да се има предвид, че в работната и социалната среда на майката е възможно тя да бъде изложена на редица рискови фактори, като токсични замърсявания, електромагнитни лъчения, радиоактивно облъчване, психотравми, вегетативен стрес и др., които в голяма степен могат да бъдат контролирани чрез извеждане на бременната от болестотворната среда и създаването на позитивна психоемоционална атмосфера, както на работното и място, така и в домашна среда. Редовните профилактични прегледи по трудова медицина биха могли до голяма степен да открият и определят наличието и тежестта на споменатите фактори в работната среда на майката, а прегледите извършвани в домашна обстановка могат да бъдат полезни за изграждането на максимално благоприятна среда за износване на плода и отглеждане на така желаното първо дете. Що се отнася до самото раждане, там изборът на специализирани държавни и частни здравни заведения е достатъчно голям, за да може всяка бъдеща майка да се ориентира към най-доброто съобразно своите желания и възможности.
В заключение бихме могли да кажем, че подготовката за забременяване, безпроблемно раждане и отглеждане на първото дете в семейството е изключително важна и сериозна част от живота на всяко младо семейство или двойка, тъй като след първото здраво дете семейството вече се сдобива с безценен опит и кураж да продължи по същия здравословен път към следващите желани и здрави деца.
Първата част на статията можете да прочетете ТУК .
Към Медицински център „Здравословен живот” е сформиран екип от 25 консултанта в различни области, които покриват всички възможни аспекти при подготовката за създаване на здраво дете. Запишете си час за консултация при нашите специалисти д-р Грънчаров и д-р Шишков ТУК