"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

За диетологията, диететиката и нутрициолoгията

Автор: Д-р Владимир Шишков
Последно обновяване на информацията: 19.07.2017 г.


...или тънкостите, които е добре да знаем.


Въпреки че думите „диетология”, „диететика” и „нутрициология” се използват масово както в популярните, така и в специализираните информационни източници, не е лесно да се намерят ясни и точни дефиниции за тях, поради което те често се ползват като синоними и нерядко объркват хората без професионална подготовка в областта на храненето.

За да внесем малко повече яснота при правилното използване на горните понятия, ще се опитаме да ги дефинираме и разясним малко по-обстойно в настоящата статия.
Общият корен на думите диетология и диететика е очевиден, като той е най-ясен в думата „диета”, която произхожда от гръцката дума „диата”, означаваща начин на живот в най-широк смисъл, но най-често употребявана в смисъла на „хранителен режим” или „начин на хранене”. Най-популярната употреба на думата диета в масовото съзнание на българина обаче е свързана с „хранителен режим за отслабване”, което в най-общия случай означава „нискокалориен хранителен режим” с ограничено количество приемани калории в дневното меню с цел редукция на тегло.

В този смисъл думата диетология често плаши масовия потребител, защото той пряко я свързва с гладуване или поне спазване на ниско-калоричен хранителен режим, ограничаване броя на хранителните приеми, а също вида и количеството на приеманите храни.

Всъщност диетологията е наука за балансираното здравословно хранене и в нейния обсег попадат всички хранителни режими, които имат отношение към храненето на хора в добро общо здраве или казано по-простичко диетологията ни учи как да се храним възможно най-здравословно. Целта на здравословното хранене е оптимално задоволяване нуждите на организма от енергия и хранителни вещества, което да позволи поддържането на добро здраве, жизненост и дълголетие. По тази причина диетологията, която е наука за храненето на здравия човек, се явява един от важните раздели на нутрициологията. Нутрициологията е най-комплексното понятие и включва в себе си всички науки свързани с храненето и хранителната индустрия като основни отделни направления в нея са:

1. Химия на храните – занимава се с анализа на състава и съдържанието на основните и допълнителни вещества в хранителните продукти
2. Физиология и биохимия на храненето – изучават разграждането и резорбцията на храните в храносмилателния тракт, метаболизма на различните групи вещества, определяне физиологичните нужди от храна и енергия за различни популационни групи и др.
3. Технология на храненето – изучава свойствата на хранителните продукти и промените настъпващи в ястията и менютата под въздействието на различни методи на преработка и приготвяне, както и при техния транспорт и съхранение.
4. Хигиена на храненето – изследва и нормира химичните и биологичните контаминанти в храните

В нутрициологията съществуват и направления като: психология на храненето, социология на храненето, икономика на храненето и др.

Освен диетологията, която изучава храненето на здравите хора, друг огромен раздел в нутрициологията се явява диететиката, която се занимава с храненето на хора, страдащи от определени заболявания. Границата между диетология и диететика не винаги е ясна и отчетлива, тъй като един и същи човек преминава през различни състояния на здраве и болест в хода на живота си. Нерядко наричат храненето на болните хора също и „лечебно хранене”, което е другият синоним на диететиката.

И така в заключение можем да обобщим че в сложната и хетерогенна наука „нутрициология”, включваща в себе си всички науки, имащи отношение към храненето, съществуват две големи направления – диетология и диететика, свързани съответно с храненето на здрави и болни хора. А диетата като термин, определящ конкретния хранителен режим, е понятие, което се използва и в едното и в другото направление – тоест съществуват диети както за здрави така и за болни хора.
В крайна сметка всичко зависи от конкретния човек и целите, които той си поставя да постигне с помощта на даден хранителен режим.

Най-добрата препоръка при спазването на диета, разбира се, остава да се придържаме към съветите на доказан специалист в областта на диетологията или диететиката.

За консултация или изготвяне на лична диета или програма за хранене и здравословен живот, моля свържете се с д-р Шишков на 0885 580 580 или му пишете по електронната поща.

Използвани материали:
„Хранене и диететика” – проф. Лукан Балабански
Изд. „Медицина и Физкултура” – 1988г.

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...