"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Вашата безглутенова диета

Автор: Мария Лашкова (превод от WebMd)
Последно обновяване на информацията: 17.10.2017 г.


Едно от заболяването на нашето съвремие са глутеновата алергия и непоносимост. Единственото решение в този случай е внимателното подбиране на храните, които консумираме и изчитането на етикетите за скрити източници на глутен. Преди да подхванем безглутеновата диета, нека се запознаем с участващите герои. Глутенът е специфичен тип протеин, който няма да откриете в месото и яйцата. Вместо това глутенът се намира в пшеницата, ръжта и ечемика. При спазването на безглутенова диета трябва да избягвате тези зърнени храни. Тази диета е от жизненоважно значение при хора с глутенови алергии или целиакия, заболяването, при което консумацията на глутен вреди сериозно на здравословното състояние на червата. Научете повече за тези заболявания ТУК. Ето и няколко полезни съвета кои храни да избягваме и как да си набавяме техните здравословни алтернативи.

Етикетите
Хората, които спазват такава диета, трябва да имат набито око за етикетите. Някои съставки са очевидни, но някои са завоалирани като малц (прави се от ечемик) и хидролизиран растителен протеин (често съдържа пшеница). Овесът не съдържа глутен, но може да увеличи симптомите като коремна болка, подуване на корема и диария.



Кажете чао на хляба
Може би най-трудната стъпка в безглутеновата диета е „сбогуването” с хляба или поне този хляб, които познавате от деца, включително и с всички гевреци, мъфини, кроасани, хабургери, кифли и дори пица. Но не се отчайвайте, има алтернативи.



Безглутенови хлебни изделия
Здравословните магазини, а вече и по-големите супермаркети, разполагат с голям брой алтернативни безглутенови продукти, включително и на хлебни изделия. Често те се приготвят от картофено и оризово брашно вместо пшеничните продукти. Проверете етикета, за да сте сигурни, че на него пише „100% без глутен”. Разгледайте нашето разнообразие на безглутенови продукти.



Много от зърнените закуски също съдържат глутен
Доста от тях съдържат пшенично нишесте или малцови добавки. Четете внимателно етикета със съставките и избягвайте зърнените закуски, съдържащи пшеница, ечемик, ръж или малц.



Консумирайте царевични или оризови закуски
Тези закуски са добра алтернатива, но е много важно да четете внимателно етикетите за евентуално съдържание на малц. Проверете в здравословния магазин до вас и по-специално в секцията без глутен.



Аривидерчи на пастата
Без значение от името и формата, по-голямата част от пастата е направена от пшеница. Трябва внимателно да избирате спагетите, макароните и спиралите, когато сте на такава диета.



Заложете на ориза и картофите
Когато сте на безглутенова диета, приветствайте ориза и картофите във всичките им разновидности. Може да ги гарнират с каквото пожелаете, да ги сложите във всяко ваше кулинарно творение или да им се насладите самостоятелно. Все още ви липсва любимата паста? Ето една тайна, когато наистина ви се яде паста, потърсете безглутенова паста. Наистина нямате представа колко е голямо нейното разнообразие - паста от амарант, ориз, киноа.



Повечето крекери са направени от пшеница
Проверете етикета и ще откриете, че повечето крекери съдържат пшеница като една от основните съставки. Добрата новина е, че съществуват голям брой алтернативи на любимите ви хрупкави крекери.



Опитайте оризовите крекери
Съществуват оризови, киноа и царевични крекери, върху които може да намажете любимите си дипове и сосове. Пуканките на свой ред са друга безглутенова хрупкава закуска.



Внимавайте за храните с галета
Проверете съставките, но имайте предвид, че хрупкавите панировки на повечето пилешки и рибни хапки са направени от пшенично брашно. Направете си сами панировката с безглутенова галета, която ще намерите в нашия магазин.



Чисто месо
Няма нужда да криете сочността на пилешкото, говеждото или рибата под хлебни панировки. Търсете чисто и крехко месо, без добавки, за да спазвате вашата безглутенова диета. Имайте предвид, че хот-дозите и преработените меса доста често съдържат добавки, които на свой ред съдържат глутен.



Избягвайте повечето видове сладки и кексчета
И докато в безглутеновата диета не участват повечето от традиционните кексове, сладки и други подобни изкушения (тъй като те съдържат пшенично брашно в изобилие), все пак съществува голям брой безглутенови начини да задоволите желанието за сладко. Защо не си забъркате и някой деликатес от голямото разнообразие от безглутенови брашна от шипки, ориз, царевица, рошков, заместител на какаото, елда, амарант.



Хапвайте бонбони
Бонбоните в различните си вариации са подходящи в този случай. Но не спирайте дотук. Потърсете специализирани пекарни, в които може да си поръчате различни безглутенови кексове, пай и други подобни изкушения.



Бирата съдържа пшеница
За най-голямо съжаление на любителите на бира, в повечето случаи тя съдържа ечемичен малц. И докато съществуват бири без глутен, най-добре се консултирайте с вашия лекар или диетолог дали са безопасни за вас.



Наздраве! Все още може да вдигнете чаша
Виното и ликьорите са по принцип безглутенови и това ви позволява да вдигнете наздравица дори и когато сте на безглутенова диета.



Има толкова много храни, на които да се насладите
Наред с виното, ориза и царевицата, има още по-вкусни храни и напитки, които може да си позволите да консумирате, когато сте на безглутенова диета. В тази група влизат яйцата, рибата, месото, плодовете, зеленчуците и млечните продукти. Отваряме малка скоба и ви предупреждаваме, когато консумирате замразени или консервирани плодове и зеленчуци, да четете етикети за добавки, съдържащи глутен. Същото важи за преработените храни и ароматизираните йогурти.



Когато се храните в ресторанти, обсъждайте менюто
Едно от най-голямото предизвикателство при спазването на безглутенова диета е да дешифрирате менюто в ресторанта. Не бъдете срамежливи. Говорете с вашия сервитьор или дори с главния готвач за вашите нужди в хранителен план, все пак те са там, за да задоволят вашите желания.



Без симптоми
За повечето хора с целиакия дори малките количества глутен допринасят за някои от симптомите като газове, подуване, загуба на тегло, умора, промени в движението на червата, слабост. Ето за това е толкова важно стриктното спазване на безглутеновата диета. Поддържайте постоянна връзка с вашия диетолог и обсъждайте всяка промяна във вашата диета.



Безглутенова диета и аутизъм
Някои родители смятат, че тази диета помага на детето с аутизъм, въпреки че идеята е спорна. Според теорията децата с аутизъм са чувствителни към глутена и избягването на този протеин може да подобри някои симптоми като вербални и социални проблеми. По настоящем, не съществуват достатъчно научни доказателства, които да потвърдят или опровергаят тази теория.



Безглутеновата диета не е детска песен
Обикновено тази диета трябва да се спазва цял живот, което означава изключване от менюто на основни продукти като хляба и пастата и на изкушения като сладките и кексовете. Добрата новина е, че става все по-лесно да се намират безглутенови алтернативи на любимите ви лакомства. Разнообразието на пазара за здравословни продукти нараства с всеки изминал ден и това може само да ни радва.



Може да си направите специалния тест за хранителна непоносимост Food detective, който ще ви даде изчерпателна информация дали страдате от други хранителни непоносимости, за да ги избягвате от менюто си, за здраве и жизненост. Предлагаме ви и няколко вкусни безглутенови рецепти, с които да разнообразите менюто си - безглутенов кекс, безглутенова торта с лукума и кокос, безглутенови кексчета, тарталети с Био просо, сурови крекери от покълнала елда, хрупкави протеинови крекери. Да ви е сладко!

Препоръчани продукти:

БИО Блат за пица Без глутен Schnitzer 100 гр.
БИО Хамбургер питки Без глутен Schnitzer 250 гр.
БИО Багета със семена Без глутен Schnitzer 320 гр.

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...