Плодът с шоколадов вкус, енергия и антистареещи свойства
Акай е екзотичен и не толкова добре познат плод за нашата страна. Решихме да научим всичко за него, различните гледни точки и мнения относно големия брой положителни характеристики. Приятно четене.
История
Много, много отдавна в дъждовните гори на Амазония живеел племенен вожд, който създал закон новородените да се убиват, за да остава храна за останалите. Дори когато неговата дъщеря била бременна, той не се поколебал нито за миг да изпълни закона. Докато момичето скърбяло за загубата на новородената си дъщеря и прекарвало дни наред плачейки в хижата си, един ден чула бебешки плач и се насочила да открие откъде идва той. Докато търсила детето си, тя припаднала под една палма, отрупана с черно-лилави плодове. Там и починала. Когато вождът открил дъщеря си, той отменил зловещия закон, тъй като се уверил, че новооткритият плод, който растял толкова щедро в гората, ще осигури храна за всички. Той кръстил плода на името на дъщеря си IACA, само че подредил буквите в различни последователност – ACAI. Този плод е известен и с името „плачещият плод”.
През 70-те и 80-те акай достига и до Рио де Жанейро чрез северноамериканските Кариокита. Те го консумирали ежедневно за сила и енергия като го комбинирали с гуарана, гранола и други свежи плодове. Приготвянето му се наричало “acai na tigela” и постепенно се превърнало в традиционна енергийна напитка за спортуващите.
Растението
Палмите акай (Euterpe oleracea) достигат 30 метра височина с разклонени листа до 3 метра в обиколка. Те растат много бързо и първоначално били отглеждани заради плодовете и сърцевината на палмата, но след големия интерес към плодовете, започват да се отглеждат единствено заради тях. Палмата дава плодове два пъти годишно – около 700-900 плода на беритба. Плодът е с големина 2.5 см. Местното население Caboclo ядат по толкова много акай, че неговата консумация се равнява на 42% от хранителното им меню. В северна Бразилия го слагат във всичко – от сладоледа до алкохола. Днес този плод се отглежда в Централна и Южна Америка и все повече хора го включват към диетичното и здравословно хранително меню. По вкус напомня на гроздето и боровинките, с изкусителни оттенки на шоколад. Мммммм.
Полезни качества
Съществуването на този плод може да ни носи само радост, тъй като той е признат за една от суперхраните. Още през 50-те 60-те години са направени много изследвания за хранителните му качества, за да се установи защо местните го наричат „плодът-чудо на Амазония”. Още тогава било установено, че плодът акай е пълен с антиоксиданти, ненаситени мастни киселини, аминокиселини. Неговите семена също са богати на наситени и полиненаситени мастни киселини. Освен това комбинирани с други вещества могат да се използват за органична почва или храна за добитъка.
Консумацията на акай може да има много здравословни предимства като подобрено виждане, по-бавно остаряване, по-добра имунна система, повишено либидо, по-добро храносмилане, повишена енергия и издръжливост и предпазване от някои заболявания като рак, диабет и др. Светът се разраства и все повече хора се борят за по-дълъг живот. Защо да не добавим акай към нашия хранителен режим, с цел да подпомогнем този процес.
Съвременният живот е свързан с много стрес, умствено натоварване и застоял живот зад средствата за масова комуникация или в колата на задръстванията. Местните индианци от Южна и Централна Америка консумират от милиони години акай, за да бъдат здрави, силни и издръжливи. В днешни дни все повече хора по света прибягват до магическите здравословни качества на този суперплод.
• За отслабването
Акай спомага отслабването, тъй като повишава метаболизма (повече от погълнатата храна се превръща в енергия). Освен това той има способността да разгражда мастните депа в тялото. Както всички знаем тези депа не се дават лесно. Освен слаби, консумацията на акай ни прави свежи и изпълнени с енергия. 32.5% от съдържанието на акай са мастни киселини (линоленова, олеинова и палмитинова). Те са идеалното средство за намаляване на лошия холестерол и поддържане на идеално и здравословно тегло.
• Антиоксидантите и детоксикация
Акай съдържа антиоксиданти като антоцианин и флавоноиди, които ускоряват храносмилателните и циркулаторните процеси, като поглъщат свободните радикали. Антиоксидантите ги стабилизират и неутрализират. Свободните радикали се пораждат от токсини, проникващи в тялото чрез въздуха, цигарения дим, пестицидите в зеленчуците, химикалите в рибата и др. Може да възникнат в тялото и по време на метаболизма. Дори раните заздравяват по-бързо поради антиоксидантната подкрепа на клетъчната регенерация. Според проучвания този плод съдържа 10 пъти повече антиоксиданти от червеното грозде. Според други проучвания на соковете обаче, сокът от акай се подрежда след сока от нар, сока от грозде и боровинки и червеното вино. Според тях по отношение на съдържание на антиоксиданти, той се подрежда до червената боровинка и преди портокаловия и ябълковия сок.
Акай има и високо съдържание на витамини от В групата, които подпомагат дейността на нервната система и формирането на червените кръвни клетки. Друг витамин, който присъства в състава му е витамин Е. Консумацията на акай спомага и за детоксикацията на организма, като изчиства токсичните вещества и подобрява циркулацията.
• Антоцианини
Думата антоцианин води началото си от двете гръцки думи с превод растение и син. Неговото съдържание в някои плодове, зеленчуци и цветя оправдава техния лилав, син и червен цвят. С най-голяма концентрация на антоцианини са боровинките, червеното грозде и акай, разбира се. Акай съдържа с 30 пъти повече антоцианини от червеното вино. Антоциоанините предпазват от сърдечни заболявания, пептични язви, разширени вени и други здравословни проблеми.
• Акай за сърцето
Конусмацията на акай заздравява сърцето като премахва излишния холестерол в кръвоносните съдове и по този начин намалява напрежението върху сърцето. Съдържащите се в него фитостероли подпомагат намаляването на нивото на холестрола. Мононенаситената олеинова киселина, която се съдържа в акай, спомага за добра циркулация и намаляване на възпалителните процеси чрез подпомагане на правилното функциониране на хормоните, нивата на инсулина и невротрансмитерите.
Мононенаситените киселини, фитостеролите и фибрите спомагат за контрактирането и регенерацията на мускулите ни. Подобрява се и състоянието на пикочния канал.
• Акай и рак
Според проучване на университета във Флорида акай предизвиква саморазрушителен отговор при до 86% левкимични клетки, тествани ин витро. Това е началото на по-нататъшни изследвания, които да затвърдят евентуалните му антиракови способности.
• Акай в козметиката
Той е наречен суперплод, заради голямата концентрация на полезни характеристики в една малка част от него. Използва се за красива кожа, против преждевременно остаряване и за допълнителна енергия. Маслото от акай се използва в различни кремове за тяло и лице като по-безопасна алтернатива на други тропически масла. Дори преработено и съхранявано за по-дълго време, маслото от акай запазва в голяма степен антиоксидантните си свойства. Освен ослепителна кожа и коса, акай може да допринесе и за по-добрия ни сън.
Акай е комплексен плод, който повлиява благотворно на няколко системи в нашия организъм – храносмилателна, сърдечно-съдова, имунната и дори на репродуктивната система. Акай повишава и потентността, което се дължи отново на по-голямата енергия и разбира се по-добрата циркулация. От където и да разгледаме фактите, акай е натурална природна суперхрана, която ни носи здраве. Консумацията на акай сама по себе си не е лекарство за всякакви болести. За да сте здрав и да изглеждате добре е необходим правилен хранителен режим и двигателна активност. Просто добавете акай към хранителното си меню, защото освен много здравословен, този плод е и изключително вкусен.
При всички случаи като представител на супер-плодовете, акай няма как да не бъде полезен. Дори и не всяко от споменатите му положителна качества да е научно доказано, ние може да си хапваме на воля неговите плодове и да сме сигурни, че ефектът ще е положителен. Добавете и други цветни плодове и зеленчуци като боровинки, нар, домати, като не забравяте, че най-голяма концентрация на полезните вещества има в суровите плодове.
Вижте нашите предложения за хранителни добавки с акай и здравословна натурална козметика. Предлагаме ви и една подхранваща маска с акай специално за студените зимни дни. Защо не си организирате екскурзия до слънчева Бразилия, за да си наберете пресни плодове акай и да се заредите с енергия. Следваща дестинация - слънчева Бразилия.