"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Какво знаете за вашия слънцезащитен крем и за репелента ви?

Автор: Мария Лашкова
Последно обновяване на информацията: 19.06.2017 г.


На всички нас ни се иска да бъдем и през трите летни месеца на открито и да събираме слънчева енергия и бронзов загар. Лятото е месецът на барбекютата, почивките на морето, градинарската работа, спортните събития. Лесно е да прекалите с излагането на слънце, особено ако кожата ви е снежно бяла.

Съществуват някои летни промени в начина на живот, които да ни предпазят от слънчево изгаряне, като внимателно подбиране на есенциалните мастни киселини, които консумираме, увеличаване на консумацията на сурови зеленчуци, богати на защитаващи кожата антиоксидантни фитонутринети и избягването на преработена храна и захар. А защо не използвате и шапка? Особено полезна е, защото предпазва нежната кожа около очите, която е силно чувствителна към появата на първите бръчки. След горещия и изтощителен летен ден особено приятни са вечерите със своята прохлада. Но тогава на хоризонта се появяват комарите. Така че цяло лято сме екипирани с нашия слънцезащитен крем и репелент. Да видим какво се крие зад многобройните реклами на тези козметични продукти.

Слънцето е полезно
Умереното излагане на слънцето със сигурност е по-полезно от прекалено честото и твърде рядкото излагане. Нашите предци са прекарвали по-голямата част от времето си навън. Доказано е, че точно умереното излагане на слънце (без изгаряне), намалява риска от меланома. Знаем, че ултравиолетовите лъчи се разделят на UVA (лошите) и UVB (добрите). UVB помагат за производството на витамин D, UVA – проникват по-дълбоко в кожата и свободните радикали имат по-разрушителни влияния. UVA се излъчват през цялата година и през целия ден, дори през облаци и смог, докато UVB са най-силни в средата на деня, за сметка на сутрините и вечерите.

Слънцето е използвано от векове, заради лечителните си способности. Но може би ние сме изключително наплашени от него, от хора, които имат интерес и които стоят зад многомилионни кампании. Лечителите от преди 6000 години са знаели неговите положителни свойства и са го използвали за лечение на различни заболявания. Умереното и разумно стоене на слънце всъщност ни предпазва от рак, подобрява функционирането на органите и системите в нашия организъм, подобрява настроението, влияе благотворно върху мускулите и идеалното тегло, предпазва от болестта на Алцхаймер. Знаете ли, че нощните смени ви правят по-податливи на ракови заболявания и намаляват продължителността ви на живот?


Витамин D за кожата
Използването на слънцезащитна козметика блокира производството на витамин D с 97.5 до 99.9%. Здравословните предимства, които има този витамин върху нашето здраве, са безспорни. Той доказано се грижи за нашата сърдечно-съдова система, нивата на холестерола, имунната ни система, кръвното налягане, бъбречните функции, мускулна сила, зъбите и костите. Всички експерти са съгласни, че най-добрият начин да снабдим организма с витамин D e разумното излагане на слънчева светлина.

Когато слънцето докосне кожата ви с ултравиолетовите си лъчи, тялото започва да произвежда собствени количества витамин D и по-специално калциферол – витамин D3, формата на този витамин, от която се нуждаят органите, системите и клетките, за да функционират правилно. Този процес спира точно когато е необходимо, за да не се стигне до свръхпроизводство на вече токсични дози. Вижте и нашата подробна статия за този незаменим витамин ТУК.

Правилната слънцезащитна козметика
Когато прекарвате по-голямата си част от времето навън, без да изгаряте, слънчевите излъчвания имат благотворно влияние върху вашата кожа. Освен да намали риска от меланома, здравословното излагане на слънчевите лъчи ви предпазва от още 16 вида рак. Но има моменти, когато слънцето има обратното влияние, когато ви се налага прекомерно дълго да сте изложен на слънце и имате нужда от външна защита. Не трябва да забравяме и стареещия ефект, който има слънцето върху нашата кожа.

Четете внимателно състава на вашата слънцезащитна козметика и се постарайте тя да не съдържа следните субстанции:
• Октилметоксицинамат (ОМЦ) – Това е филтър за UVB лъчите и при излагането му на слънце, той става особено токсичен, а лошата новина е че се съдържа в 90% от слънце защитната козметика;
• Бутилметоксидинезоилметан – Филтър за UVA лъчите, който също се оказва токсичен;
• Освен това: Парааминобензоена киселина; Октил салицилат; Авобензон; Оксибензон; Циноксат; Падимат; Диоксибензон; Фенилбензимидазол; Хомосалат; Сулисобензон; Ментилантринилат; Троламин силицилат; Октокрилен.

Оксибензонът и диоксибензонът са два от най-големите генератори на свободни радикали, познати на човека. Ако вашият крем съдържа някое от тези вещества, не се замисляйте да го изхвърлите в коша. Особено вие майки, преди да сложите крема върху кожата на вашето дете, прочетете добре съдържанието, за да не се получи обратният ефект. Търсете продукти, които не съдържат химически аромати, парабени и наночастици. Оказва се, че тези токсични субстанции проникват много лесно през кожата и започват да циркулират в кръвния поток, което води до голям брой заболявания.

А сега да разгледаме и субстанциите, които може да се съдържат в слънцезащитната козметика и имат положително влияние върху вашата кожа. На първо място да споменем титаниевия диоксид и цинковия оксид. Те са натурални минерали, които се получават от глинени и пясъчни утайки. Цинковият оксид се използва от повече от 75 години в козметичната промишленост като безопасно слънцезащитно средство. Тези два минерала осигуряват физическа защита от ултравиолетовите лъчи, като не дразнят и не запушват порите. Други полезни съставки, които може да съдържа вашата слънцезащитна козметика са: слънчогледово олио – изключителен овлажнител, който съдържа витамините А, Е, D; лецитин – намира се в мембраните на растителните соеви клетки и е силен успокояващ агент; кокосово масло – използва се от стотици години за овлажняване на кожата, като едновременно с това спомага за блестящ, тъмен тен; мек и нежен към чувствителните кожи; глицерин – овлажняващ и успокояващ агент; масло от жожоба - овлажняващ и успокояващ агент без аромат; токоферол ацетат (витамин Е) – действа като натурален консервант; масло от ший – действа сгъстяващо и превръща в емулсия, а освен това има и овлажняващи свойства; масло от евкалипт – миксирано с другите масла, спомага за по-лесната им абсорбация;

Другата козметика на лятото – репелентите
Насекомите и особено комарите може да бъдат толкова досадни, че да ви накарат да сложите върху кожата си каквото и да било, само и само да ги отдалечите от себе си. Една от често срещаните съставки на репелентите против комари е DEET (N, N-диетил-мета-толуамид) – патентован от американската армия през 1946 година. По настоящем това съединения се използва в над 230 продукта, с варираща концентрация до 100%. Знаете ли, че това съединения може да разтопи найлонова торбичка? След направени редица изследвания върху пестицидите в медицинския център към Университета Дюк, се установява влиянието на DEET върху клетъчните функции на части от мозъка, контролиращи паметта, мускулните движения, концентрацията и запомнянето. Внимавайте за продукти, съдържащи повече от 30% от тази субстанция. Прекаленото дългото използване на такава козметика може да доведе до загуба на памет, гадене, слабост, главоболие, умора, недостиг на въздух. По-лошото е че използвани едновременно с козметични продукти (сапуни, шампоани, паста за зъби), които съдържат други химически вещества, може да имат още по-вредно влияние. Бъдете особено внимателни при използването на продукти с DEET за малки деца, тъй като тяхната нервна система тепърва се изгражда и са особено податливи на тези вредни влияния.


Друга вредна съставка е перметринът, член на семейството на синтетичните пиретроиди – невротоксини. Смята се за канцерогенно вещество и дори причинява вреда на околната среда. А чували ли сте за „инертните съставки”, които някои от производителите дори не си правят труда да опоменават на опаковките.

Съществуват натурални растителни видове, които действат като спирачка за хапещите насекоми? Цитронелата, лимоновата трева и маслото от мента са натурални репеленти, използвани от много години. Ванилинът също се използва като предпазна мярка срещу насекомите. Според проучвания в Индия, страна с голям проблем с комарите, действието на ментовото масло за отблъскване на комарите е много по-ефективно отколкото благотворното му действие върху храносмилането, например. Това масло отблъсква комарите и убива ларвите. Не се притеснявайте, ако вашият репелент съдържа натриев бензоат и калиев сорбат, натурални консерванти, които предотвратяват развитието на бактерии. Избирайте препарати, които не са вредни за вас, за децата ви, за домашните ви любимци и разбира се за природата, която ни заобикаля.

И не пропускайте да прекарате останалата част от лятото, като събирате ефективно ценните слънчеви лъчи и се предпазвате по-най здравословния начин от досадните насекоми. Не забравяйте да четете етикетите.

Препоръчани продукти:

БИО Слънцезащитно мляко Спорт SPF 50+ Biosolis 50 мл.
БИО Слънцезащитен спрей за лице и тяло SPF 50 Biosolis 100 мл.
Спрей против комари ARIES 100 мл.

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...