Непоносимост към глутен и консумация на безглутенови храни
Все повече компании започват да обръщат внимание на хората с проблеми при преработката на храни и продукти, съдържащи глутен.
Проучвания на пазара на хранителни продукти показват, че интересът към не-пшеничени храни и не-съдържащи глутен продукти се повишава постоянно. Това не е изненадващо след като заболяването Цьолиакия или непоносимостта към глутен може да се развие при всеки 1 на 133 човека. Притеснителната новина е, че много от хората с това заболяване не се изследват и според проучвания на Клиниката Мейо „младите хора днес са с 4 пъти по-голяма вероятност да се разболеят от цьолиакия отколкото връстниците им отпреди 60 години”.
Цьолиакията не бива да бъде припознавана с хранителна или пшеничена алергия. Тя е генетично заболяване и причинява проблеми с храносмилането, базирани на непоносимостта на организма към глутен, откриван при всички пшеничени растения – пшеница, ръж, овес и др. Струва си човек да си направи експеримент да потърси в кои продукти може да намери пшеница – след време открива, че тя е навсякъде – от сапуни, соев сос, сладолед и различни дресинги за салати, до очевадни храни като хляб, мюсли, закуски и кракери.
И докато преди 3-4 години на хранителния пазар все още липсваха храни и продукти за хора с този проблем, то сега има увеличаващо се разнообразие от храни, продукти, компании и магазини за плодове и зеленчуци, които се грижат за тези с непоносимост към пшеничени продукти и глутен. Повишеният интерес и дебат около тази тема представлява чудесна възможност както за диагностика на проблема, така и за изготвяне на здравословен хранителен режим.
Някои от симптомите на цьолиакията, които могат да се появят по всяко време от вашия живот дори преди това да не сте имали оплаквания, се изразяват в продължително подуване на стомаха, газове или болка, мигренозни главоболия, гадене и умора, слабост и липса на енергия, и др. Много често цьолиакията може да бъде объркана с хранителни отравяния или банални стомашни неразположения. И все пак, усложненията се срещат предимно при малки деца отколкото при възрастни, така че ако случаят е такъв е хубаво да се обърнете към педиатър за нужната консултация.
Сложната структура на пшеницата е причината за трудното й храносмилане. Ако и вие напоследък сте се оплаквали от необясними симптоми, сходни с изброените по-горе, препоръчително е да се обърнете към специалист по здравословно хранене и диететика, който да ви изготви хранителен режим без пшеничени продукти, за да тествате дали ще почувствате подобрение.
В он-лайн магазин Здравословен се предлага голямо разнообразие от храни и продукти без глутен. Ако имате някакви запитвания, не се колебайте да се свържете с нас!