"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Кухненската дъска за рязане - практични съвети

Автор: Мая Ангелова
Последно обновяване на информацията: 03.05.2017 г.


В ежедневието си, при приготвяне на храната, ние често използваме кухненска дъска за рязане на различните храни. Те предпазват кухненските плотове от надраскване и захабяване, от тях нарязаната храна лесно се събира и се премества от едно място на друго.
На пазара се предлагат дървени, пластмасови, керамични и стъклени дъски за рязане, но кои от тях да изберем за нашето домакинство от гледна точка на здравословното хранене?

Най-широко разпространени са дървените или бамбуковите дъски за рязане. Те са се ползвали още от нашите баби и дори днес остават незаменима част от кухненското оборудване.
Дали обаче, този вид кухненски дъски са безопасни за нашето здраве? Когато избирате кухненска дъска, трябва да имате предвид, че дървените и бамбуковите дъски за рязане на храната могат да бъдат развъдник на различни видове патогенни микроорганизми и зарази. Когато режем храната, неизбежно надраскваме и повърхността на дървото. Така в него проникват частици храна, които в последствие се превръщат в идеална хранителна среда за развитие на всякакви форми на живот, които ние не можем да видим с просто око. Влагата, която се задържа в дъската и гнилостните процеси, които ние не виждаме, в допълнение към микроскопичните частици храна стават идеален развъдник на всякакви болестотворни организми.
По-взискателните домакини избягват на една и съща дъска да се режат плодове и зеленчуци, риба и месо. Това обаче може да бъде доста неудобно, а и в много малко кухни има място за повече домакински дъски. Донякъде решение на проблема е дъските често да се сменят, да се мият с вряла вода и да се търкат с лимон за премахване на остатъчните миризми от рязането на различните храни. И все пак имайте предвид, че врялата вода трудно премахва всички патогенни микроорганизми, а използването на миещи препарати не в най-подходящото, тъй като те проникват в дълбочина в порите на дървото и после дълго време се отделят от тях и полепват по храната, която се реже върху тях.
Когато си избирате дървена дъска за рязане, избирайте дъска, която не е лепена, защото използваните лепила може да се окажат токсични.

Пластмасовите дъски широко се използват в домакинствата напоследък. Ако са направени от пластмаса, която не се драска и не отделя токсични вещества, те са добро решение. Ако пластмасовата ви дъска се драска, рискувате в храната ви да попаднат стърготини, които да ви навредят, ако дъската е изработена от токсична пластмаса. Отделно, в драскотините, също както в порите на дървото, може да попадне и да се задържи храна, която да спомогне развитието на болестотворни организми.

Лично аз избрах да ползвам керамични и стъклени дъски за рязане. Ако са качествени, те не се драскат, измиват се много лесно под течаща вода, могат да се мият и в миялна машина. Когато се измиват усърдно, по тях не се задържат хранителни остатъци и е трудно да се развъдят болестотворни организми. Също така, стъклените и керамичните дъски са практически вечни. Те не са така подложени на захабяване и надраскване, както дървените и пластмасовите дъски.
И разбира се, не на последно място, стъклените и керамичните дъски са много красиви като изработка. Те придават на кухнята допълнителен щрих на стил и изисканост, могат да послужат дори за декорация. Аз се отнасям грижливо към своите стъклена и керамична дъска и се надявам да ми служи дълги години, осигурявайки ми най-чистата и лесна за поддържане повърхност за домакинстване. Това е моят личен опит, а вие избирате сами.

Препоръчани продукти:

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...