"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Кои храни да избираме Био и кои конвенционални?

Автор: Мария Лашкова
Последно обновяване на информацията: 23.07.2012 г.


Времето, когато Био храните бяха предназначени само за потребителите, склонни да дадат повече пари за натурални, еко или органични храни, вече мина. Днес тези храни може да се намерят във все повече магазини. Хората, които предпочитат да купуват органични храни, търсят гаранция, че производството им е безвредно за околната среда, че купуват най-чистата, натурална храна за себе си и хората, които обичат. Нека разберем струват ли си по-високите цени на Био храните и как ни се отплаща консумацията на тези храни?

Био праскови
Консумацията на Био храна е добре за вас и за околната среда, но ако не може винаги да си я позволявате, експертите препоръчват да наблегнете на собствено производство или да отделяте средства за нещата, които обичате най-много. Заложете на Био вариантите при храните, за които съществува в най-голяма степен риск за наличие на остатъчни пестициди, като при прасковите например.



Био ябълки
Ябълките са добър източник на фибри, особено когато ги консумирате с обелките. Обелките съдържат и здравословни фитохимикали, които може да намалят риска от рак и сърдечни заболявания. Но обелката е и мястото, където се натрупват пестицидите. Така че, заложете на Био ябълки, това е добър начин да оползотворите част от бюджета за здравословна храна. Ако не може да си позволите органични ябълки, поне добре ги изтъркайте под течаща вода, за да намалите остатъчните пестициди в тях.



Био камби
Тъй като те са от зеленчуците с най-големи остатъци от пестициди, консумацията на техния органичен еквивалент във всички случаи е по-здравословно, безопасно и с по-висока хранителна стойност. В последно време се налагат ограничения в използването на пестициди при отглеждането и преработката на зеленчуците. Въпреки че някои пестициди се смятат за безопасни, използваните химикали са токсични. Тъй като имунната система на децата не е развита в пълна степен, те са подложени на по-голям риск от пестицидите от възрастните.



Био селъри
Селърито е хрупкав, нискокалоричен зеленчук с витамини А, C, K, фолат, калий и манган и един стрък съдържа само 10 калории. Органично или не, измийте селърито под течаща вода, за да премахнете мърсотията, пестицидите и бактериите.



Био нектарини
Тези сочни плодове са богати на витамин A и C, ниацин и калий. Една средно голяма нектарина съдържа около 65 калории. Изтъркайте или махнете обелката, за да махнете остатъците от пестицидите.



Био ягоди и череши
Тези плодове представляват добър източник на витамин C. Заложете на Био ягоди местно производство, защото те са по-свежи. По този начин помагате и на околната среда, защото намалявате вредните емисии, които ще бъдат изхвърлени във въздуха при превозването на плодовете от други държави.



Био круши
Една круша със среден размер съдържа около 103 калории и е един добър източник на фибри и витамин C. Но обикновено крушите задържат повече пестициди от другите плодове. Изтъркайте добре обелката, дори и когато крушите са органични.



Био грозде
Гроздето е възхитителна нискокалорична закуска. Една чаша съдържа 104 калории и този плод е богат на витамини C и K. Стафидите на свой ред са богати на желязо. Постарайте се да избягвате грозде внос, което обикновено има по-високо съдържание на пестицидни остатъци, но не елиминирайте гроздето от диетата си, ако не винаги може да си го купувате Био. За децата и бременните непременно избирайте органично грозде.



Био спанак и маруля
Спанакът е добър източник на протеини, витамин A, C, E, K, тиамин, рибофлавин, витамин B6, фолат, калций, желязо, магнезий, фосфор, калий, мед, манган и има около 7 калории за чаена чаша. Марулята пък съдържа около 5 калории. Но и двете се характеризират с високо остатъчно съдържание на пестициди (около 57 вида пестициди за спанака и 51 за марулите). Купувайте ги Био или ги отглеждайте в двора.



Био картофи и моркови
Органичните картофи са добра покупка. Те са богати на витамин C, B6, калий, манган и фибри. Един среден по размер печен картоф съдържа около 161 калории – без добавките. Доста често конвенционалните картофи са обработвани с хербициди, пестициди и бактерициди по време на техния растеж, бране и съхраняване. Сладките, хрупкави морковки са богати на витамин A, K и фибри.



Био мляко
На кравите от конвенционалните ферми обикновено се дават хормони за увеличение на продукцията на млякото. Органичното мляко е от крави, на които не са давани антибиотици или хормони. Изберете Био мляко.



Био телешко
При органичните животновъдни ферми не се позволява ненужното използване на антибиотици и хормони за растеж. Заложете на чистото месо. Конвенционалните говеда се хранят със соя, зърна и царевица, което намалява хранителните предимства на тяхното месо. Кравите поначало се хранят с трева. Месото от тревопасни крави е по-богато на важни витамини, минерали и полезните за сърцето мазнини с антивъзпалителни свойства.



Био бебешки храни
Тъй като детската имунна система не е напълно развита, децата са по-податливи на някои пестициди от възрастните. Ако ползвате Био храни, можете да сте спокойни, че давате най-добрия старт на своите деца.




Търсете етикет с Био сертификат
Не бъркайте „натурално” и „без хормони” с „Био”. Търсете знак за Био сертификат, който гарантира, че продуктите са отгледани, брани и преработени спрямо сертфициращите стандарти, които гарантират ограничаване и контрол на количествата на пестицидите, хормоните и антибиотиците. Позволени са единствено натурални пестициди. Органичните храни не са ГМО и се отглеждат далеч от радиоактивни райони.



А сега ще ви изброим и кои са храните, за които може да направите компромис и да ги консумирате понякога и в конвенционален вид.

Конвенционални папая и манго
Работната група по околната среда изброява няколко храни, които може да не се купуват органични, тъй като съдържат в най-малка степен остатъчни пестициди. Едни от тези храни са мангото и папаята. Твърдите обвивки на някои от плодовете и зеленчуците поглъщат повечето от пестицидите. Проблемът се решава с премахването на обвивката.



Конвенционални или местни броколи
Здравословните ползи от конвенционално отгледаните броколи надхвърля потенциалния риск от пестицидите, така че след хубаво измиване се наслаждавайте на броколите в суров или готвен вид. Тъмнозелените, моравите или сините цветове са с по-богато съдържание на бета-каротен и витамин C от по-бледите и жълтите цветове. Броколите са богат източник на витамин A, K и B6, фолат, калий и манган. Една чаша сурово броколи съдържа около 31 калории.



Конвенционално или местно зеле
То е добър източник на витамини C, К и B6, както фолат и манган. Една чаша сурово зеле съдържа около 22 калории. Махнете горния слой, за да премахнете мърсотията, бактериите и остатъците от пестициди. Не купувайте предварително нарязано зеле, тъй като листата може да са загубили своя витамин C.



Конвенционални банани
Добра идея е да измивате дори и плодовете и зеленчуците, които са с неядима обелка. Така се застраховате евентуалните замърсявания да не се разпрострят и върху ядимата част. Бананите са добър източник на витамин C, калий, манган и витамин B6. Един среден банан съдържа около 105 калории.



Конвенционални киви и ананас
Кивито е един изключителен източник на витамин C и K. Средното по размер киви съдържа около 46 калории. Ананасът е добър източник на витамин C и манган. Една чаша от този плод съдържа около 74 калории. Изтъркайте и обелете обвивката, преди да се насладите на сочната вътрешност.



Конвенционален или местен грах
Половин чаша свеж грах съдържа около 55 калории и грахът е богат на витамин A, C, K, тиамин и манган. Още един нискокалоричен източник на протеини. Една 100 калорийна порция (3/4 чаша) съдържа повече протеини от едно цяло яйце и от супена лъжица фъстъчено масло, като едновременно с това съдържа и по-малко от грам мазнини и никакъв холестерол. Изплакнете преди приготвяне.



Конвенционални аспержи
Аспержите се срещат в два варианта – бели и зелени. Четири стръка аспержи съдържат 13 калории и са изключителен източник на протеини, витамини A, C, E, K, тиамин, рибофлавин, ниацин, фолат, желязо, фосфор, калий, мед, манган и селен. Измийте добре преди консумация.



Конвенционална или местна царевица
Царевицата е добър източник на тиамин и фолати. Един сготвен кочан жълта царевица съдържа 111 калории. Уверете се, че обвивката на царевицата е зелена, стегната и свежа на вид.



Конвенционално авокадо
Авокадото е богато на диетични фибри, витамин B6, C, К, E, калий, магнезий и фолат. Авокадото съдържа 60% повече калий от банана. Този плод е отличен източник на мононенаситени мастни киселини. Едно средно голямо авокадо съдържа 227 калории. Измийте и махнете кората преди консумация.



Конвенционален или местен лук
Лукът е богат източник на витамин C и една средна по размер глава съдържа около 44 калории. Махнете външната обвивка преди готвене или сурово сервиране.



Как да разчитаме Био терминологията
• 100% „Био” означава, че храната не съдържа синтетични съставки;
• „Био” означава, че храната съдържа минимум 95% органични съставки;
• Направен от Био съставки означава, че храната съдържа поне 70% органични съставки;
• Месото, яйцата, пилешкото и млечните продукти с етикет „Био” трябва да бъдат от животни, на които не са давани антибиотици или хормони за растеж.



Как да намалим остатъците от пестицидите
• Изтрийте и измийте продуктите под течаща вода и махнете мърсотията, бактериите и остатъчните пестициди, дори и продукцията, чиято обвивка не се яде.
• Премахнете външните слоеве на листните зеленчуци;
• Консумирайте разнообразни храни от различни източници.



Кои са храните от супермаркета, които задължително трябва да избягваме
Това е един кратък списък от храни, направен от изследователска група от доктори, фермери и учени:
• Консервирани домати. Техните метални опаковки съдържат BCA, растителна смола, която киселините на домата разграждат до вредни вещества, които предизвикват сърдечни заболявания и безплодие. Търсете доматени сосове в стъклени бутилки.
• Пуканки за микровълнова. Опаковките съдържат перфлороктанова киселина PFOA, която при нагряване, прониква в организма ви. Защо не си приготвите сами пуканки. Вкусно и интересно – нужни са ви зърната на царевицата, масло, хималайска сол и съд с похлупак.
• Отгледана във ферми австралийска сьомга. Консумацията на такава сьомга по-често от 5 месеца увеличава риска от рак. Избирайте пресни, диви риби. Рядко консумирайте австралийска сьомга от кутии.
Тази изследователска група включва и конвенционалното мляко, телешко, картофи и ябълки към храните, които трябва да избягваме.



Консумирайте много плодове и зеленчуци
Предимствата на тяхната консумация са много повече от рисковете от евентуално наличие на остатъчни пестициди. За възрастни количествата трябва са минимум 4-5 чаши всеки ден за здраве и предпазване от заболявания.



Направете си персонална хранителна диета, която е съобразена с нуждите на вашия организъм и която ще ви донесе оптимално здраве. Специалистите от нашия медицински център ще ви изготвят такава диета и хранително меню, след набор от изследвания и попълване на въпросници за начина на живот, които водите, за да може резултатите да бъдат трайни и ефективни.

Използвана литература:
WebMd
Natural society

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...