"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Тест за хранителна непоносимост – FOOD DETECTIVE. Кратък наръчник на пациента - 1 част

Автор: Превод (Д-р Владимир Шишков)
Последно обновяване на информацията: 10.02.2012 г.


Поровихме из интернет за информация относно хранителната непоносимост и никъде не намерихме пълна и изчерпателна публикация за проблема и как може да бъде решен. Затова се обърнахме към д-р Владимир Шишков, специалист по хранене и диететика. Той предложи в няколко поредни публикации да ни запознае с наръчника към теста за хранителна непоносимост FOOD DETECTIVE, който се предлага от английската компания-производител на теста и който лично д-р Шишков преведе от английски за вас.


СЪДЪРЖАНИЕ
1. Извършване на самият тест.
2. Преглед на резултатите.
3. Разчитане и интерпретиране на резултатите.
4. Запознаване с общообразователната част по диетология.
5. Преценка на необходимите промени в диетичния план.
6. Практикуване на промените в диетичния план.
7. Проследяване на подобренията в симптомите.
8. Преценка на повторно въвеждане на определени храни.


ОБЯСНЕНИЕ НА ФЕНОМЕНА ХРАНИТЕЛНА НЕПОНОСИМОСТ
Отдавна е известно, че консумацията на определени храни може да окаже сериозно влияние върху физическото и психическото здраве при податливи индивиди. Това е още по-очевидно в днешния свят при наличието на огромно разнообразие от преработени храни, които всички ние консумираме.

В своя скорошна научна разработка Аткинсон и неговите сътрудници са установили, че специфичните антитела към храната (произведени от имунната система на организма) са тясно свързани със симптомите на хранителна непоносимост. Хранителната непоносимост се свързва с широк диапазон от неприятни симптоми и голям брой хронични заболявания. За разлика от хранителната алергия, хранителната непоносимост почти никога не е животозастрашаваща.

От друга страна от хранителни алергии страдат по-малко от 2% от населението, докато близо 45% от хората се оказва, че страдат от някаква форма на хранителна непоносимост. Често симптомите се появяват известно време, след като храната е била изядена, поради което вече става трудно да се идентифицира точната храна или група храни, които биха могли да причинят въпросните симптоми. Така например млякото или хлябът изядени днес, могат да бъдат причина да получите ставни болки едва три дни по-късно. Някои свързани с консумация на храна симптоми, могат да бъдат причинении от ензимен дефицит или чувствителност към химични вещества, докато в други случаи става въпрос за реакция тип “имунен отговор”.

Много видове хранителна непоносимост се свързват с неадекватен имунен отговор към определена храна или група храни. При изясняване на механизма на хранителната непоносимост, трябва да се има предвид, че непълноценното смилане, дисбиозата, кандидозата, наличието на паразити, чревни инфекции, както и непълноценна зле балансирана диета също могат да играят роля за симптоматиката. Производството на антитела е един от начините, по които имунната система на организма реагира на субстанции, които възприема като чужди. При нормални условия, тези антитела се свързват с белтъците от храната, за да формират комплексни съединения, които впоследствие биват елиминирани от имунната система. Обаче, ако имунната система е твърде претоварена или изтощена, тези комплекси могат да се натрупат в някои места като ставите или храносмилателния тракт и да предизвикат симптомите на хранителна непоносимост.

Например:

• От страна на дихателната система: ринит, синузит или астма;
• От страна на мускулно-скелетната система: артрит, ставни болки, мускулни болки и мускулна слабост;
• От страна на стомашно-чревния тракт: повръщане, подуване на корема, спазми, повишено газообразуване, задръжка на вода, гадене, запек, диария, проблеми с теглото, колики;
• От страна на централната нервна система: мигрена, главоболие, понижена концентрация, промени в настроението и поведението, депресия, тревожност,
уморяемост, хиперактивност;
• От страна на кожата: уртикария, атопичен дерматит, екзема, сърбяща кожа и кожни обриви.

Симптомите могат да се появят до три дни след изяждането на провокиращата реакции храна и да продължат до три седмици след това. Следователно може да се окаже изключително трудно да се определи кои храни са точните причинители на симптомите. При диагностицирането на хранителна непоносимост много полезно може да се окаже определянето нивата на антителата към определени храни в кръвна проба.

Една подходяща диета, която елиминира проблемните храни, често ще бъде напълно достатъчна за да предотврати отключването на въпросните симптоми. Идентифицирането на тези храни е именно най-трудната част. Вашият тест “Food Detective” обаче е първата и най-важна стъпка в този процес. Повишено ниво на антителата към определени храни в кръвта не е проблем сам по себе си, но може да спомогне за определянето на най-вероятните проблемни храни. Там, където тестът ви покаже повишено ниво на антитела към специфична храна, трябва да я елиминирате напълно от Вашата диета за период от поне 3 месеца. Когато симптомите утихнат, елиминираните от диетата храни могат да бъдат повторно въвеждани една по една и да се проследяват реакциите към тях. Като избягвате храните към които вашият “Food Detective” тест дава положителна реакция, можете значително да намалите симптомите на непоносимост.


КАК ДА ИЗПОЛЗВАМЕ РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ТЕСТА
Благодарение на информацията получена чрез Вашия тест “Food Detective”, Вие ще можете да направите някои промени във Вашия хранителен режим. Ако Вашият тест е показал някои позитивни резултати, това означава, че Вие имате завишено количество антитела към определена храна. Реакциите могат да бъдат слаби, средни и силни. Желателно е да елиминирате от диетата си всички храни, които са показали лека, средна или силна реакция за поне 3 месеца. Ако обаче Вашите положителни резултати са твърде много, може да се окаже проблем да елиминирате всички тези храни изведнъж и в такъв случай, може да Ви бъде по-лесно ако:

А. Избягвате само храните, които са дали среден и силен тип реакция и
Б. Ротирате храните, които са дали слаб тип реакция*
* Да ротирате храните означава да ги консумирате не по-често от веднъж на всеки 4 дни.

Например: За да ротирате пшеницата като храна, можете да консумирате пшеничен хляб на първия ден, на втория ден да консумирате овесен кекс, на третия ден царевичен хляб, на четвъртия ден – ръжен хляб и чак на петия ден – пшеничени спагети отново.

Някои хора се чувстват по-зле през първите няколко дни след като са елиминирали определена храна и въпреки че може да се окаже трудно да се откажете от някои храни, трябва да упорствате. Замествайте проблемните храни с други храни, които не са дали позитивна реакция (някои идеи за подходящи замествания на храни ще намерите по нататък в този наръчник). Изпробването на нови храни може да намали Вашето желание за старите и да обогати вкусово Вашето меню.

Повечето хора започват да изпитват облекчение към симптомите в рамките на един до три месеца след изключването на храните, към чиито антитела те са показали положителна реакция.

Следете на нашия сайт за следващата част на статията и за подробното видео с инструктажа.

За консултация или изготвяне на лична диета или програма за хранене и здравословен живот, моля свържете се с д-р Шишков на 0885 580 580 или му пишете по електронната поща.

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...