"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Болести на жлъчния мехур, жлъчните пътища и задстомашната жлеза

Автор: МЦ "Здравословен Живот"
Последно обновяване на информацията: 18.07.2017 г.


С настоящата статия слагаме край на нашата поредица за най-често срещаните заболявания на храносмилателната система и как да се справим с тях по възможно най-здравословния начин. Финално се спираме на заболяванията на жлъчката и задстомашната жлеза, а в нашата секция ПОРТАЛ може да разгледате предишните статии за хепатит, колит, гастрит, рефлукс и язвена болест на стомах и дванадесетопръстник.

Холецистит
Холецистит е остро или хронично възпаление на стената на жлъчния мехур. В по-голямата част от случаите заболяването се развива вследствие на запушване от камък на жлъчния канал, изнасящ жлъчка от жлъчния мехур. Такъв холецистит се нарича калкулозен. При останалите случаи причината за холецистит не се свързва с наличието на камъни в жлъчните пътища и този вид се нарича акалкулозен холецистит.

Холециститът обикновено се представя като болка в десния горен квадрант или региона на епигастриума. Болката е първоначално периодична, но по-късно обикновено се представя като постоянна и тежка, може да се усеща в дясната раменна лопатка, а не в горния десен квадрант (епигастриума). Тя може също да се свързва с яденето на мазни или пържени храни. Диария, повръщане и гадене също са често срещани симптоми.

Холециститът често е причинен от холелитиаза (присъствието на камъни в жлъчката, в жлъчния мехур). Камъните най-често блокират канала директно. Това води до удебеляване на жлъчката, застой и вторична инфекция с чревни микроорганизми, предимно на E.coli. Стената на жлъчния мехур се възпалява и често възпалението се разпространява към външната му обвивка, като по този начин дразни околните структури като диафрагма и черва.

Жлъчно камена болест (холелитиаза)
Под жлъчнокаменна болест (холелитиаза) се разбира заболяване на обмяната на холестерола и жлъчните киселини, в резултат на което в жлъчния мехур и жлъчните пътища се образуват камъни. Жлъчните пътища са малки "тръбички", които пренасят жлъчката (смес от холестерол, киселини, соли и отпадни продукти) от черния дроб към жлъчния мехур и от жлъчния мехур към тънките черва. Различни заболявания могат да повлият върху жлъчните пътища и да причинят различни болести с подобни симптоми. Камъни в жлъчката е най-честата причина за блокираните жлъчните пътища. Камъните обикновено се образуват вътре в жлъчния мехур и може да блокират общия жлъчен канал, както и голямата тръба в основата на черния дроб. Ако тръбата остава блокирана, отпадъците почват да се събират в системата на жлъчния канал и в кръвния поток. Също така, ако бактериите се натрупат в черния дроб, може да се причини тежка инфекция, наречена възходящ холангит. Билиарна атрезия е рядка форма на запушване на жлъчните пътища, която се проявява при деца две до шест седмици след раждането, време, когато жлъчните пътища не са завършили нормалното си развитие.

Симптомите на запушване на жлъчните пътища могат да започнат изведнъж и да са тежки. Например когато жлъчно камъче блокира цялата дренажна система наведнъж. Същевременно те могат да бъдат бавни, развиващи се много години след вече започналото възпаление. Симптомите на запушване на жлъчните пътища включват:

• Пожълтяване на кожата или очите, поради натрупване на отпаден продукт, наречен билирубин;
• Сърбеж (не се ограничава до едно единствено място, може да бъде по-лош през нощта или при топло време);
• Светло кафява урина;
• Умора;
• Загуба на тегло, съпроводено от намален апетит;
• Треска или нощни изпотявания;
• Коремна болка, особено често от дясната страна под гръдния кош.

Заболявания на задстомашната жлеза
Едно от усложненията на холелитиазата е панкреатит. Панкреатит е възпаление на панкреаса. се случва, което се случва, когато панкреатичните ензими (особено трипсин), които смилат храната, се активират в панкреаса вместо в тънките черва. Панкреатитът може да бъде остър, започващ внезапно и с продължителност няколко дни, или хроничен срещащ се в продължение на много години.

Най-честите симптоми на панкреатит са тежест в горната част на корема, която се излъчва към гърба, гадене и повръщане, което се влошава с яденето. Коремът е обикновено чувствителен, но в по-малка степен, отколкото самата болка. Както е често срещано в коремните заболявания, може да липсва чревна перисталтика и може да присъства треска или жълтеница.

В повечето случаи, острият панкреатит се причинява от камъни в жлъчката и употреба на алкохол. Други причини включват лекарства, липидни (триглицериди) нарушения, инфекции, хирургия или травма на корема. При до 30% от хората с панкреатит, причината е неизвестна. Хроничният панкреатит е състоянието, което е причинено от продължителната употреба на алкохол, което води до увреждане на панкреаса. В други случаи на хроничен панкреатит, причината може да бъде наследствена, камъни в жлъчката, лупус или високи нива на триглицеридите. В около 25% от случаите, причината за хроничния панкреатит е неизвестна. Панкреатитът може да се случи на всеки, но е по-вероятен при хора с определени рискови фактори.

Рисковите фактори за остър панкреатит включват:
• Камъни в жлъчката;
• Голяма консумация на алкохол.

Рисковите фактори за хроничен панкреатит включват:
• Продължителна употреба на алкохол;
• Някои наследствени заболявания като кистозна фиброза;
• Камъни в жлъчката;
• Условия като високи нива на триглицеридите и лупус.
Хората с хроничен панкреатит обикновено са мъже на възраст между 30 и 40, но хроничният панкреатит може да се появи и при жени.

Лечението на острия панкреатит изисква няколко дневен престой в болница за интравенозни течности, антибиотици и лекарства за облекчаване на болката. Болният не може да яде и пие, за да може панкреасът да почива. Ако не възникнат усложнения, острият панкреатит обикновено преминава за няколко дни. Преди да напусне болницата, пациентите ще бъдат посъветвани да не пушат, да не пият алкохолни напитки и да не ядат мазни храни.

Не забравяйте, че за да се справите ефективно и дългосрочно с всички храносмилателни заболявания, от основно значение си остава подходящата хранителна диета, изготвена от специалист. Може да се запишете за консултация с нашия професионален диетолог и хомеопат д-р Шишков, който ще ви даде даде ценни съвети за водене на здравословен начин на живот и справяне с тези оплаквания чрез немедикаментозни и неинвазивни мерки. Може да се регистрирате ТУК или да се свържете с Венета Маркова на телефон: 0888 77 22 65.

Използвана литература:
Health guide
Wikipedia
Clinical key
Medline plus
Web MD
Mdicine net

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...