Всичко за целулита и методите за борба с него
С целулита се спекулира много, тъй като това е едно неприятно състояние на кожата, от което всеки от нас се стреми да се отърве. Ние решихме да съберем фактите и да разбулим всички митове около целулита.
Що е то целулит?
Целулитът е козметичен дефект на повърхността на кожата, обикновено върху бедрата и ханша на жените, дължащо се на натрупани в подкожния слой мазнини. Обикновено папараците увеличават снимките на Холивудските звезди по бански, за да покажат, че дори и звездите имат целулит. Което разбира се не означава, че те не се поддържат, а означава по-скоро, че всяка жена е склонна да страда от целулит.
Знаци на целулита
Целулитът е козметичен проблем, не е нито заболяване, нито медицинско състояние. Може да се прояви под формата на леки трапчинки или пък портокалова кожа и тогава целулитът се забелязва само след притискане на кожата. За някои хора целулитът е много очевиден и обхваща големи области от кожа с образуването на бучки, дълбоки трапчинки и гънки. Целулитът може да се появи и на коремната област, гърдите и горната част на ръцете.
Причини за целулита
Целулитът може да се причини от мастни депа, комбинирани с удебелени колагенни влакна на клетки, намиращи се дълбоко под кожата. Когато влакната се обтегнат или мастните области се разширят, мастните депа могат да излязат на повърхността. Целулитът е много по-често срещан при жените.
Мит: слабите хора нямат целулит
Целулитът е свързан с вътрешната структура на кожата и подкожните тъкани, така че дори слабите хора могат да имат целулит. Ако тънката кожа е характерна за вашето семейство, целулитът, който имате ще е по-видим.
Рискови фактори, които не може да контролирате
Когато говорим за целулит, генетиката е съдба. Ако вашата майка е имала целулит, вероятно и вие ще имате. Белите жени са по-податливи на целулита от азиатките. Другите рискови фактори включват: хормонални промени по време на бременността и стареенето.
Фактори, които може да контролирате
Не може напълно да предотвратите целулита, но вашият начин на живот може да повлияе неговата степен на развитие. Факторите, които влошават неговото състояние са:
• Диетите йо-йо (последователно сваляне и качване на килограми);
• Изключително високо-въглехидратни диети;
• Надебеляване;
• Затлъстяване;
• Застоял начин на живот;
• Задържане на течности и дехидратация.
Мит: тенът може да скрие целулита
Тенът може да направи целулита по-трудно забележим, но с избледняването на тена, целулитът може да започне да изглежда дори по-зле. Според Международната академия по козметична дерматология честото излагане на ултравиолетови лъчи може да увреди кожата, да я направи по-тънка и по-нееластична.
Лечение: отслабване
Ако целулитът се причинява от мастни депа, то логично е намаляването на теглото да е една добра стратегия да се справим с него. Всъщност в едно проучване от 2006 година при 17% от жените се наблюдава подобрение при средно сваляне на теглото от 15 килограма. За 9 % от изследваните жени обаче целулитът се влошава, особено когато кожата се отпуска след свалянето на килограмите.
Локално: Крем ретинол
Според проучване локалното прилагането на 0.3% крем ретинол за 6 месеца подобрява състоянието на третираното място. Теорията е, че ретинолът стимулира образуването на по-плътна кожа, която по-добре прикрива подутините и трапчинките на целулита. Други проучвания пък не констатират разлика в средната дебелина на кожата след употребата на ретинол.
Локално: Метилксантин кремове
Според направени проучвания се наблюдава подобряване на структурата на кожата след използването на кремове, съдържащи метилксантини, включително кофеин, аминофилин и теофилин, но степента на подобрение е под въпрос. Други проучвания не констатират подобрение. За тези кремове се смята, че разграждат мазнините, но не е ясно дали е достатъчно количеството, което прониква през кожата. Американската асоциация за естетична пластична хирургия предупреждава, че научните доказателства за аминофилиновите продукти изискват много време.
Локално: Билковите кремове
Билковите кремове съдържат голямо разнообразие от съставки като гинко билоба, сладка детелина, масло от вечерна безстеблена иглика и се твърди, че намаляват целулита чрез повлияване на циркулацията. Няма научни доказателства, които да подкрепят този факт. Всъщност едно проучване на 32 антицелулитни крема, съдържащи повече от 260 химични съставки доказва, че ¼ от тези съставки са известни алергени. Кремовете трябва да се използват винаги в комбинация с диета, физическо натоварване и други мерки. В противен случай ефектът от тях не е висок. Но като допълнително средство имат благотворно действие.
Масаж/Сукция
Липомасажните устройства третират кожата с комбинация от масаж и сукция. Използват се няколко различни устройства. От различните дерматологични практики FDA одобрява само една за временно намаляване на целулита. По принцип се изисква 35-минутна сесия два пъти седмично за 14 седмици. Целулитът има способността да се възобновява след спиране на терапиите.
Радиочестоти
Радиочестотните устройства излъчват топлина, понякога комбинирана с масажни движения, за да разрушат мастните образувания и съединителната тъкан. Създадени са, за да стимулират стягането на кожата и изглаждането на подутините. Някои проучвания доказват временни подобрения.
Лазерни устройства
Лазерните устройства повлияват на съединителните тъкани да изграждат колаген и да правят кожата по-плътна. Могат да се прилагат с масаж, сукция, охлаждане и/или радиочестоти, за да се атакува целулита с 3-4 различни метода наведнъж. Проучвания доказват ефективността му макар и временна.
Липосукция
Стандартните техники за липосукция могат да доведат до образуването дори на по-голямо количество целулит, тъй като мазнините, които причиняват целулит са разположени близо до повърхността на кожата. Липосукцията, придружена с лазерни терапии с кратки импулси с висока мощност, се използва, за да се разрушат и премахнат мазнините в подкожната тъкан. И все пак е твърде рано да се каже дали ефектът ще е по-добър от традиционната липосукция. При лазерното третиране има риск от оставане на белези и изгаряния.
Изрязване на грубата съединителна тъкан от целулитните клетки
В тази инвазивна техника се използва игла, за да се изреже съединителната тъкан, която причинява издуването на мастните депа. Дълготрайните ефекти не са доказани и ефективността на процедурата трябва да се докаже научно. Тази процедура е скъпа, отнема около 90 минути и може да причини временно подуване и нараняване.
Мезотерапия
Тази противоречива и недоказана процедура включва инжектиране под кожата на мастно-разтварящи вещества като фосфотидилхолин (екстракт от соев лецитин) и натриев деоксиколат (почистващ препарат). FDA предупреждава за „липоразтварящите” продукти. Страничните ефекти включват подуване, обрив или инфекция. Смята се, че някои такива продукти може да причинят „белези, кожна деформация и болезнени възли”.
Превръзки на тялото
Обвиването в топли, ароматни, „отслабващи” бандажи е приятно усещане и може да има дори временен стягащ ефект върху кожата и да намали сантиметрите чрез дехидратация. И все пак няма научни доказателства, че превръзките за тяло имат дълготраен ефект върху целулита и мазнините. Федералната търговска комисия (на САЩ) предупреждава фирмите производителки на тези превръзки да не рекламират селективното премахване на мазнините в отделните части на тялото.
Антицелулитни лепенки и пластири заместват обичайните антицелулитните кремове и гелове и дори ги превъзхождат с това, че действат с часове наред. Въпреки, че се поставят в определени зони, тяхното действие обхваща по голяма площ 7-8 см. Те са прозрачни тънки и незабележими, прикрепват се стабилно и с тях дори може да се вземе душ, без да се отлепят. Има и специални марли, напоени с концентрат от стягащи и антицелулитни вещества, които изглаждат, стягат и съживяват кожните тъкани, успокояват и отпускат краката.
„Лечението” за целулита
Може да минимизирате целулита чрез промени в начина на живот и ползването на различни процедури и продукти, но внимавайте за реклами, които предлагат 100% премахване на целулита. FDA и Федералната търговска комисия са принудили някои фирми да спрат да поддържат тези твърдения. Повечето лечения подобряват състоянието само по време на третирането.
Финален щрих: Здравословен начин на живот
Диетата и упражненията няма да ви отърват от целулита, но могат да подобрят състоянието и тонуса ви. Комбинацията от силови и аеробни упражнения, като джогинг и ходене, може да изградят допълнителна мускулна маса и да топят мазнини. Поддържайте се добре хидратиран и избягвайте високовъглехидратните диети и това също може да свърши работа.
Хранителните добавки, които може да добавите към менюто си с цел намаляване на ефекта на портокаловата кожа са добавки, съдържащи:
• Кофеин;
• Екстракт от цитрусови плодове;
• Екстракт от кактус – нопалин;
• Екстракт от кафяви водорасли;
• Какао;
• L-карнитин;
• Екстракт от зелен чай;
• Екстракт от гроздови семки и други.
Може да добавим още и КЛА (конюгираната линолова киселина, прочетете повече ТУК), а също така зелена спирулина и екстракта от растението гарциния Камбоджа. Добре е хранителните добавки да не се приемат безразборно, а да се интегрират в цялостна анти-целулитна програма на фона на индивидуално изготвена диета, от която са максимално изчистени храните, спомагащи за образуването на целулит.
Освен хранителните добавки, съществуват и голям брой етерични масла, с които може да третирате проблемните места.
• Маслата, които подобряват венозното кръвообращение са вечнозелен кипарис (има много ефективно въздействие при целулит, но не трябва да се употребява при гръдни заболявания), планински кедър, хвойна;
• Маслото, което подпомага извеждането на излишната течност и разсейва белтъчните влакна е планински кедър;
• Маслата, които подобряват лимфния дренаж са сандалово дърво, атлантически кедър, индийски кедър;
• Маслата, които съдействат за извеждането на мазнините са здравец, аризонски кипарис, салвия (градински чай), атлантически кедър, лимон;
• Маслото за хормонално регулиране е розмарин, който е противопоказан при бременност.
Освен това мечото грозде извежда излишните течности и има диуретичен ефект, а морските водорасли съдържат йод, който стимулира щитовидната жлеза, което от своя страна повишава обмяната и изгаря мазнините. Благотворно е и влиянието на екстракта от хмел, люцерна, глог, жълт кантарион, бял трън, мащерка.
Съществуват и още много природни начини да подобрите структурата на кожата си, които при всички случай са натурални лекове, които не могат да ви навредят.