Овесен хляб на пара
Продукти:
• 360 мл. вода
• 2 ч.л. сол
• 300 гр. овесено брашно (или овесени ядки)
• 310 гр. ръжено брашно
• овесени трици
• 2 ч.л. суха мая
• студено пресован зехтин
• черен пипер
• червен пипер
• диетична сол
Продължих с експериментите си да открия добра техника за приготвяне на хляб, в който основната част от брашното да е от овес. За съжаление се убедих за пореден път, че овесеното брашно хич не иска да прави красиви, бухнали и меки печива. Наистина жалко, защото за мен това е най-полезната зърнена храна, вирееща в България.
След като прочетох книгата "Овесът - шампион сред природните лечители" на Вера Озерова, се убедих, че това е изключително полезна храна и да ви кажа честно овесът ми стана още по-вкусен във всичките си форми - на счукани овесени ядки, на люспи (фини овесени ядки), овесени трици и дори овесените бисквитки.
Затова днес смело вдигнах дозата на овесеното брашно на 50%, а другите 50% оставих за ръженото брашно. Добавих към сместа и малко овесени трици, които са изключително полезни. Сместа за хляба направих от овесено брашно, което сам си произведох в кълцащия блендер от овесени ядки (не фини), които се продават във всички магазини. Сложете ги в кълцащия блендер заедно с малко овесени трици и го направете на ситно брашно. След това смесете с чисто ръжено брашно, което се продава също по магазините в готов вид. Не прекалявайте с овесените трици, защото те не са никак приятни в големи количества - много са твърди и трудни за ядене. Пригответе сместа за хляба в домашния робот-хлебопекарна и печете повечко, за да не се получи клисав хляб.
Аз ползвам домашна хлебопекарна Moulinex, която зареждам според рецептите за хляб, идващи с уреда. Опитвали сме да месим на ръка хляб от овес или ръж, но никога резултатът не е бил така добър, както с домашната хлебопекарна. Най-хубавото е, че машинката върши цялата работа за около 3 часа и човек има време да се занимава с други любими неща междувременно.
Бях наясно, че са нужни много опити и експерименти докато човек уцели правилната техника за производство на един нов хляб, но днес бях крайно неприятно изненадан, когато видях резултата от творението си - след като се опече хлябът беше се разпаднал и нямаше никаква форма (на първата снимка се вижда). В същото време беше изключително твърд и почти невъзможен за ядене. Причина за това беше твърде голямото количество на овесеното брашно в него. Ако искате да получите приятен за ядене и красив хляб, слагайте малко овесено брашно (не повече от 20% от сместа). Идеята ми беше да постигна максимално здравословен овесен хляб, но явно, че това не е правилната техника.
В идеалния вариант би трябвало да изхвърля този "шедьовър на кулинарното изкуство", но бях толкова гладен, че реших да го направя по-мек и да го хапна. Подозирах, че е и много вкусен и хранителен като всичко, произлизащо от овес. И наистина се оказа така в последствие. Затова, без да му мисля много, включих уреда на пара на 15 минути и метнах вътре целия овесен хляб. След като времето изтече, извадих "подметката", която вече беше станала доста пухкава и мека, в същото време леко жилавка и много приятна за дъвчене.
Натроших на по-малки парчета хляба на пара и го залях подобаващо със зехтинец. Посипах с черен пипер от мелничката и малко диетична сол. На част от порцията сложих и червен пипер. Със салатката ми от зеле, домати и магданоз се получи перфектна вечеря.
Хлябът беше много вкусен, приятен за хапване и съвсем леко жилав. После си дадох сметка, че това беше своего рода диетична и полезна "циганска баница". Би станало много добре и ако вместо черен пипер и червен пипер се поръси с чубрица - тогава "циганската баница" ви е 100% гарантирана.
Сега си давам сметка, че това е и едно хубаво решение как да оползотворяваме по вкусен начин продуктите на несполучливите си опити да опечем идеалния хляб.