"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Какво трябва да знаят жените с диабет тип II

Автор: Мария Лашкова (превод от WebMd)
Последно обновяване на информацията: 26.01.2012 г.


Диабет тип II (наричан още инсулинозависим тип диабет) е едно широкоразпространено заболяване от групата на така наречените „социално значими заболявания”. Предпоставките за развитие на диабет при съвременния начин на живот и хранене са много, но много са също така и възможностите за предпазване и дори лечение в ранните стадии на заболяването. Но най-важното е, първо да бъдем добре информирани.

Решихме да обърнем малко повече внимание на жените, които страдат от диабет тип II. Това заболяване носи много рискове за здравето със себе си, но това не означава, че трябва да се отчайвате, ако Ви поставят такава диагноза. Като пример, жените с диабет тип II са по-склонни да имат високо кръвно налягане, висок холестерол и други сърдечни заболявания. Добрата новина е, че здравословният начин на живот и подходящото лечение спомагат да се намалят тези рискове. Ето и основните неща, които трябва да знаят жените с диабет тип II, както и тези, които са предразположени към заболяването.

Същността на нещата
Наличието на диабет тип II увеличава драстично риска от сърдечно-съдови заболявания. Болен от диабет тип II е с толкова голям риск от сърдечен удар, колкото и човек, който веднъж е претърпял такъв. В сравнение с мъжете, жените са по-податливи на сърдечни удари и при тях този вид смъртност е по-голяма. Не се знае на какво се дължи тази разлика между мъжете и жените, дали на хормони, на социалноикономически фактори или комбинация от двете. Ако сте жена с диабет тип II, се налага да следите редовно кръвното си налягане. Високото кръвно налягане може да доведе до проблеми с бъбреците и очите. Поддържането на нивото на холестерола в нормални граници ви помага срещу сърдечните заболявания. Затова, изследвайте се редовно! Не боли, а може да ви помогне да избегнете много по-сериозни проблеми.


Ако планирате бременност или вече сте бременна
Този тип диабет обикновено засяга хора след 40-годишна възраст, но се увеличават и случаите на заболели преди тази възраст, главно заради затлъстяване. Това означава, че се увеличава и броят на жените с диабет тип II в годините, подходящи за раждане, което е доста рисково. Ако страдате от диабет тип II и планирате да имате бебе, трябва да се консултирате с вашия лекар. В този случай се налага да контролирате кръвната захар в норми, за да си осигурите здраво протичаща бременност и здраво бебе. Безпроблемно протичащата бременност при този тип диабет е напълно възможна, но се налагат доста усилия и постоянство. Бременна жена с висока кръвна захар е по-вероятно да роди дете с ниски нива на кръвна захар (хипогликемия) и с жълтеница. Също е възможно и бебето да е по-голямо, което води до по-трудно раждане. Вашият лекар трябва да провери лекарствата, които вземате, защото някои от тях може да не са подходящи за този период. Здравословната диета и упражненията са задължителни. Следете редовно нивата на кръвната захар – до осем пъти на ден.

Диабет тип II и гестационен диабет
Гестационният диабет възниква само по време на раждането. При повечето жени се наблюдават през 24-28 седмица от бременността и 3-8% от бременните го развиват. И въпреки че този вид диабет обикновено изчезва след бременността, той е предупреждение за евентуални бъдещи проблеми. При около 5-10% от прекаралите гестационен диабет жени, след бременността се наблюдава и диабет тип II. При жените с гестационен диабет съществува 50% риск от поява на диабет тип II през следващите 10 години. Затова се налага да се спазва диета и активна двигателна активност за предотвратяване на последващи рискове и усложнения.

Диабет и кърмене
Освен ако докторът изрично не ви е посъветвал да не го правите, кърменето със или без диабет е препоръчително. След като вече имате дете, нивата на кръвната захар при жените може да се променят. В този случай, ако имате диабет тип II, може да се нуждаете от по-малко инсулин или от промяна в лекарствата и дозите. Кърменето спомага за по-бързото връщане към здравословното ви тегло и може да подпомогне за нормализирането на нивата на кръвната захар и инсулина. По този начин се намаляват и нивата на стреса и се засилва връзката между бебето и майката. Кърменето може да забави или дори да ви предпази от развитието на диабет тип II. Всяка година кърменето намалява с 15% риска от развитието на този вид диабет. Говорим за кърмене поне един месец след раждането. Ако кърмите и имате диабет тип II, трябва да се консултирате с лекар и със специалист по лактация. Кърменето не винаги е лесна и приятна задача, но със сигурност си струва усилията.

Диабет и менопауза
С влизането в менопауза, проблемите, произтичащи от диабет тип 2, може да нараснат. През този период, понижените нива на естрогените и промените в съня, може да причинят вариране в нивата на кръвната захар, по-трудното им прогнозиране и контрол. Нивата на кръвната захар стават дори по-трудни за контрол, ако сте увеличили телесната си маса, развили сте инсулинова резистентност или сте намалили двигателната активност. Колебанията в нивата на кръвната ви захар може да причинят подобни симптоми на тези, характерни за менопаузата – промени в настроението, умора, топли вълни, като по този начин може да приемете тези симптоми за ниска кръвна захар, да увеличите приема на калории и по този начин да увеличите рисковете за висока кръвна захар. Диабет тип II може да задълбочи проблемите, свързани със сексуалните функции, характерни за менопаузата. Симптомите включват вагинална сухота и болезнени полови сношения. Лошо контролираният диабет може да повлияе на неврологичните функции, като намали сексуалното желание и намали чувствителността около гениталиите. Ако това се случи, поговорете с вашия доктор. Съответният специалист ще ви предложи решение в зависимост от оплакванията (невролог, сексолог, ендокринолог).


Инфекциозни рискове
Високата кръвна захар предлага по-добра хранителна среда за развитие на бактерии и гъбички. Инфекциите на пикочния тракт се появяват, тогава когато бактериите във вътрешността на пикочния мехур се развиват по-бързо. Високите нива на кръвна захар в уретрата и пикочния мехур правят жените с диабет по-податливи на тези инфекции. Тези инфекции може да се третират с антибиотици, но те не винаги са наложителни. Много често е достатъчно да се приемат подходящи билкови препарати и хомеопатични средства. Вагиналните гъбични инфекции също може да придружават диабет тип II. Гъбичките от рода Candida живеят в цялото ни тяло, но процъфтяват в топлите и влажни области. Инфекцията се развива, когато се наблюдават много гъбички, концентрирани на едно място. Гъбичните инфекции може да се наблюдават и на места, където има кожни гънки, като подмишниците и под гърдите. Мъжете и жените с диабет са по-податливи на този вид инфекции. Може да се предпазите чрез спазване на добра телесна хигиена, чести профилактични прегледи, поддържане на имунитета чрез средствата на природната медицина, локално ползване на подходящи противогъбичкови препарати.

Как да се справим с диабет тип 2
Първата стъпка е изготвянето на здравословен хранителен режим и план за подходящи упражнения. Отделете поне 30 минути за двигателна активност на ден - активност, която вдига сърдечния ритъм и ви кара да се поизпотите, дори да е градинарство, ходене или почистване на къщата. Справянето със стреса също може да подпомогне нормализирането на нивата на кръвната захар. Вашият доктор може да оптимизира хранителния ви режим, порциите, видовете храна. Избирайте храни, богати на фибри. Изберете пълнозърнести храни, добавете повече зеленчуци в менюто и намалете сладките продукти, включително плодовите сокове.

Ако диетата, упражненията и другите промени в начина на живот не са достатъчни, вашият доктор ще ви изпише орални медикаменти или инжекции, за да се справите с проблема. Потърсете помощ в медицински център "Здравословен живот" за изготвяне на програма с диетичен хранителен режим и подходящи двигателни упржнения. Дори и да се налага използването на медикаменти, здравословните промени в начина на живот са неизменни. Човек трябва сам да се погрижи за себе си. Това е най-добрата грижа!

Общи диетични съвети за хора с диабет
А ето и няколко съвета, които може да ви помогнат, ако имате диабет, без значение от кой тип и искате да се храните здравословно. От съществено значение е да намалите приема на сол, който е свързан със сърдечно-съдови проблеми, които на свой ред са причина за смъртност при двама от всеки трима заболели от диабет. Приемът на сол трябва да се намали до чаена лъжичка на ден. Ето и няколко съвета:

• Избягвайте супите и бульоните;
• Стойте далеч от хлебните изделия със солени и маслени корички;
• Избирайте свежи плодове и зеленчуци;
• Избягвайте киселите краставички, консервирани или мариновани зеленчуци, подправени крутони, сирена, осолени семена;
• Поръчвайте салатните сосове отделно и слагайте по малко от тях;

По отношение на основните ястия:
• Избирайте ястия с печено или приготвено на грил месо – пилешко, риба или морски дарове;
• Избирайте зеленчуци, картофи или юфка;
• Попитайте сервитьора за меню с ниско съдържание на сол и се поинтересувайте как е приготвена храната ви;
• Поискайте храната да се приготви без сол или мононатриев глутамат;
• Избягвайте ресторанти, в които не се предлага специално приготвяне на храната;
• Избягвайте гювечите, смесените ястия и сосовете;
• В ресторантите за бързо хранене пропуснете сосовете, подправките и сирената;
• Избягвайте солените подправки и гарнитури като краставичките и маслините.


За десерт избирайте свежи зеленчуци, плодови сладоледи, шербети, желатин и обикновени кексчета и торти.

В много от ресторантите порциите са толкова големи, че са достатъчни за два обяда. Защо не попитате за половин или за по-малка порция? Отделете си колкото ще изядете, а десерта разделете.

И пак се връщаме на нежната половинка от човечеството. Жените често се грижат прекрасно за останалите, но когато стане въпрос да се погрижат за себе си, това се оказва трудна задача. Освен лекарския екип, който се грижи за вас дами, включете и цялото си семейство. Воденето на един по-здравословен начин на живот е от полза не само за болния с диабет, но и за цялото му семейство.



Използвана литература:
WebMD/type-2 diabetes
WebMD/diabetes your menu

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...