"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Натурално здраве за очите

Автор: Мария Лашкова (превод от Mercola)
Последно обновяване на информацията: 29.07.2020 г.


Трима от четири човека вярват, че зрението е най-важното сетиво, което имат. Това може да се дължи на факта, че 80% от възприемането се осъществява точно чрез очите. Доброто зрение се оказва неизменна част от пълноценния начин на живот и затова се налага неговото оптимизиране чрез възможно най-натуралните и естествени средства.

Строеж на окото
Окото е изключителни комплексен и чуден орган, който ни позволява да виждаме ясно и да се включваме активно в заобикалящия ни свят. А ето и устройството на окото, с което трябва да се запознаем, за да разберем по-пълно последващата информация. Окото се състои от:
• Роговица – прозрачната обвивка на предната част на окото, без кръвоносни съдове;
• Склера – твърдата обвивка на по-голяма част от очната ябълка (бялото на окото);
• Ирис – цветната част на окото, която контролира количеството светлина, което прониква в окото;
• Зеница – отвор в ириса, който пропуска светлина, свива се на силна светлина, увеличава се на тъмно;
• Лещите – фокусират светлината върху ретината, променят формата си, за да осигурят най-добрата картина;
• Ретината – вашият филмов екран, който се състои от пръчици и конуси, наречени така заради формата си. Пръчиците виждат черно и бяло, а конусите цветовете. Всяко око има около 120 милиона пръчици и 7 милиона конуса. Заедно те отговарят за превръщането на получената светлина в импулси;
• Сляпо петно – петно на ретината, което не е чувствително към светлина, защото няма пръчици и конусчета. Това е мястото, където оптичният нерв се свързва с ретината;
• Оптичен нерв – препраща електрическите съобщения от ретината към мозъка;
• Макула – центърът на ретината. Произвежда централното виждане, което ви позволява да четете, карате и да извършвате и други дейности, които изискват фина настройка, остро виждане напред.

Светлината влиза през зеницата, след което лещите я фокусират в задната част на очната ябълка – ретината. Тя съдържа милиони чувствителни клетки. Приетата светлина се превръща в нервни сигнали, така че мозъкът да може да разбере това, което вижда окото. Свободните радикали, свързани с възрастта и факторите на околната среда пречат на доброто функциониране на окото.

Лазерни операции на очите
Тези операции режат и оформят роговицата, за да се премахнат рефракционните проблеми. Но резултатите са кратковременни. Има случай на възстановено виждане, но това подобрение изчезва в рамките на 6 месеца и се налага носенето на очила за нощно каране или четене. А ето и някои от рисковите, за които трябва да сте уведомени преди да предприемете такава лазерна операция. Някои пациенти губят зрението си, докато при други се появяват странични ефекти като блясък, ореол и двойно виждане, което сериозно застрашава нощното виждане. Друга част от пациентите развиват синдрома на сухота на окото или дори след операцията се нуждаят от очила, а при трети, които страдат от далекогледство, резултатът намалява с възрастта. Тъй като това е сравнително нова процедура, резултатът в дългосрочен план не е известен.

Очилата
При проблеми с очите, най-често предлаганото медицинско решение е носенето на очила или лещи. Оказва се обаче, че очилата третират само симптомите, без да отстраняват проблема. Въпреки, че подобряват зрението, докато ги носите, те не решават проблема и не подобряват принципно зрението ви. Качеството на зрението е различно през различните части на деня и се влияе от много фактори. Носенето на очила прогресивно намалява вашето зрение. Ако например очилата ви се счупят и ви се наложи да ходите седмица-две без тях, в повечето случаи установявате подобрено зрение. А всеки, който носи очила знае и неудобствата с почистването във влажни и студени дни. Отпечатъците от пръсти и прах са другите неудобства, които не може да ни осигурят кристална гледка. И все пак те са едно ненатурално и нехолистично решение на проблема – очилата дават грешни сигнали на тялото. Носенето на очила ви прави и по-податливи и на очни травми.


Очилата при децата
От всички възрастови групи децата са най-податливи на натуралните стратегии за подобряване на зрението. Родителите трябва внимателно да се поинтересуват от тях, преди да приемат децата им да носят очила. Фактът, че много деца се нуждаят от корекции на зрението е свързан с намаляването на свободния инсулиноподобен растежен фактор (IGF). Ако децата ви са под 16 години и имат проблеми със зрението, те могат да се подобрят дори за месец до година, дори само чрез всекидневно четене на т. нар. карта Snellen test?

Стресът и зрението
Всеки външен стрес се отразява и на зрението. Всяко напрягане в мозъка предизвиква моторен импулс в окото и по този начин предизвиква отклонение във формата на очната ябълка и намалява чувствителността на центъра на зрението. Налага се да елиминирате стреса от вашия живот, тъй като всяко напрежение предизвиква съзнателно или несъзнателно напрежение в очите, което може да предизвика напрягане при гледането и на свой ред се получават грешки в рефракцията.

Здравето на очите зависи от циркулацията на кръвта. Когато не сте напрегнат, циркулацията в мозъка е нормална, притокът на кръв към оптичния нерв и визуалните центрове е нормален и зрението е перфектно. Когато мислите ви са напрегнати, кръвният поток е затруднен и зрението е отслабено. Насочването на мислите в позитивна насока, може да подобри зрението ви. Много рядко намаленото зрение се дължи на проблеми в конструкцията на самото око. От два чифта здрави очи, едните ще запазят добро зрение до края на живота си, а другите ще го намалят още в детската градина, само заради начина, по който гледат на нещата.

Храна и добро зрение
Дайте на организма качествена, с висока хранителна стойност, храна и по този начин ще оптимизирате кръвния поток и ще подсилите централна нервна система.
• Яжте много храна, която съдържа лутеинспанак, броколи, тиквички, грах;
• Повишете приема на омега-3 мастни киселини;
• Яжте Био жълтъци, които съдържат зеаксантан и лутеин;
• Консумирайте много сурови плодове и зеленчуци, особено тъмните боровинки, къпини, касис и тъмнолистни зеленчуци като къдраво зеле, тъй като те са богати на каротеноиди;
• Избягвайте преработените храни, особено тези, които съдържат транс мазнини.

Оказва се, че приготвянето на тези храни на ниска температура повишава тяхната бионаличност, като разрушава стените на клетките и протеин-каротеноидовите комплекси.

Как компютърът допълва влиянието на стреса над очите?
Най-вероятно прекарвате целия ден пред компютъра. В днешно време, дори и когато пътуваме, това не пречи да сме лепнати за лаптопа. Това може да доведе до изцъкляне, умора и стрес за очите. 75% от хората, работещи на компютър се оплакват от визуален дискомфорт след продължително стоене на компютъра. Страничните фактори, от които може да страдате са: замъглено или двойно виждане, умора на очите, болки във врата, дискомфорт в раменете, главоболие. Това са ефекти, на които доста често не обръщате подобаващо внимание.

Здравословни визуални навици за оптимизиране на зрението

Докато работите, четете или учите:
• Ако ви е възможно, не носете очилата за далечно виждане, докато четете или работите на компютъра;
• Осигурете си добра светлина, докато учите и работите;
• Обърнете бюрото към прозореца, за да може да поглеждате в далечината от време на време;
• Изберете стол, който не ограничава движението ви – поставете краката на земята, точно пред вас;
• Когато четете си осигурете удобен стол с изправен гръб. Неудобната позиция ни принуждава да държим книгата прекалено близо до очите;
• Когато четете, наклонете книгата на 20 градуса, като поглеждате през прозореца на всяка страница;
• Взимайте една-две минутна почивка на всеки 20-30 минутно четене.


Когато пътувате:
• Избягвайте да четете или други подобни активности за близко гледане, докато се возите. Гледайте през прозореца и отпускайте очите;
• Използвайте времето да свалите очилата и да отпуснете, разбира се, ако се возите.

По време на почивката:
• Махайте очилата и лещите всеки път, когато не се нуждаете от тях. Пробвайте докато се храните или говорите по телефона;
• Не гледайте телевизия по-близо от два метра;
• Когато сте навън, гледайте далечен образ на нивото на очите;
• Прекарвайте всеки ден навън без очила или лещи, за да свикнат очите с естествената нефилтрирана светлина;
• Направете някое от нещата, които обичате, без да носите очила или лещи.

Други навици за подобряване на зрението
Ето още няколко натурални стратегии, които да защитят доброто ви зрение:
• Откажете цигарите;
• Грижете се за сърдечно-съдовата си система – високото кръвно налягане може да разруши кръвоносните съдове на ретината и да затрудни свободния кръвен поток;
• Нормализирайте кръвната захар – високите нива на кръвна захар може да изтеглят течности от лещите на очите и да влошат фокусирането. Може също да разрушат кръвоносните съдове на ретината и да затруднят свободния кръвен поток.

Може да подобрите виждането и то само за по десет минути на ден. Ако пък сте над 60 години, пушите, с наднормено тегло сте и сте жена, вие се нуждаете от още по-голяма допълнителна помощ. Това че сте млади, не означава, че не трябва да се грижите за очите си. Възможно е да се предпазим от свободните радикали като внимателно избираме храната, която консумираме и чрез добавки, които да приемаме.

Антиоксидантите и очното здраве
Тъй като антиоксидантите разрушават вредните свободни радикали, за да се радвате на добро очно здраве, не би било лошо да се подсилите и с хранителни добавки. Тук говорим за мастноразтворими антиоксиданти, които предпазват фоторецепторните мембрани. Два от главните елементи, поддържащи доброто здраве на очите, са лутеин и зеаксантан. Те се характеризират с висока концентрация в макулата и се смята, че изпълняват две важни задачи: да поглъщат излишната фотонна енергия и да спрат свободните радикали преди да са унищожили липидните мембрани.

Лутеинът (от латински luteus – жълт) е естествен каротеноид. Той се използва от тялото като антиоксидант, а от очите за абосрбция на синята светлина. Предпазва клетките от оксидативно разрушение. Той се съдържа в спанака, къдравото зеле, моркови, тиква и други жълти и оранжеви плодове и зеленчуци. Най-високо е съдържанието на лутеин в макулата – малката централна част на ретината, която отговаря за правото и детайлното виждане. Освен това лутеинът подкрепя кожата и сърдечно-съдовата система. Според проучвания чрез лутеиновите добавки вие поглъщате два пъти повече лутеин от консумацията на храни, които го съдържат.

Зеаксантанът, на свой ред, е най-силният антиоксидантен каротеноид, който може да се открие в ретината. Той не може да се произведе от организма, за това трябва да се добави чрез подходящ хранителен режим. След като се транспортира до окото, зеаксантанът се разпределя между няколко тъкани, включително лещите и макулата, за да подкрепи дневната им активност.

Водоразтворимите антиоксиданти се разтварят в клетъчната цитоплазма и кръвта. Тялото не складира тези антиоксиданти, неизразходените или излишни количества от тях се изхвърлят чрез урината и по този начин не може да се получи предозиране. Такива антиоксиданти се съдържат в касиса и боровинките. Те са важни за здравето на очите, защото се разтварят във водното пространство между лещите и роговицата. Тази течност поддържа вътреочното напрежение, захранва другите очни тъкани и транспортира антиоксидантите. Антоцианините намаляват вътреочното налягане и поддържат колагена, който е главна част от лещите и е съединителната тъкан, която поддържа окото. Антоцианините в боровинката стимулират и предпазват родопсин – пурпурен пигмент, които подпомага пръчиците в окото да се адаптират към светло и тъмно. Оттук и доброто нощно виждане. Боровинките имат 50 пъти по-силна антиоксидантна мощ от витамин Е и десет пъти повече от витамин C, като осигуряват силни и гъвкави капилярни стени.

Боровинката е открита още през Втората световна война, когато войници от Кралските военновъздушни сили откриват, че консумацията на боровинки подобрява нощното им виждане, дори и в най-тъмните нощи. Антоцианините са част от семейството на флавоноидите и се използват от фитосинтетичните растения, листа и стръкове за подобряване абсорбцията на сините, зелените и ултравиолетовите лъчи.

Касисът съдържа едни от най-високите нива на антоцианини в природата – 190-270 мг на 100 гр. Тези антоцианините се абсорбират в плазмата и очните тъкани. Те подобряват състоянието на очна умора и остротата на зрението.

Препоръчани продукти:

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...