Опасни инфекции, пренасяни чрез храните – вируси
Лятото е сезон, който повечето хора свързват с хубаво време, безгрижието на отпуските и приятното настроение дори и на работното място, но нерядко именно през лятото се развихрят някои опасни инфекции, чиито причинители се пренасят по хранителен път.
Затова бихме искали да разкажем малко повече за най-честите причинители на инфекциозни болести, пренасяни чрез храните – вируси, бактерии (прочетете ТУК), едноклетъчни и многоклетъчни паразити (цялата статия вижте ТУК), както и начините за предпазване от заразяването с тях. Нека първо се спрем на някои от най-лесно разпространяващите се чрез храните вируси.
Вирусът на хепатит А е известен с това, че за разлика от другите свои събратя, причиняващи хепатити, лесно се пренася чрез така наречения фекално-орален механизъм. Това лесно може да се случи при консумацията на сурови (напр. суши) или недобре обработени риба и други морски животни, уловени в замърсени с вируса води, като често е достатъчно замърсената храна да попадне в салати, сандвичи, десерти и други ястия, откъдето при консумация вирусът навлиза директно в храносмилателния тракт и кръвообръщението на човека. Той разбира се може да бъде пренесен и от друг човек – който вече е носител на вируса или е замърсил някакви съдове, прибори за хранене и др. с него. Инкубационният период, след който започва заболяването, варира между 15 и 45 дни. Документираните случаи на взривове от хранителни инфекции, причинени от вируса на хепатит А са значително повече, отколкото при другите вируси. Като структура вирусът на хепатит А прилича на вирусите на полиомиелита, ECHO и коксаки-вирусите, и също като тях има едноверижен РНК-геном.
Заболяването от вирусен хепатит А протича с обща отпадналост, стомашно-чревни разстройства, пожълтяване на кожата и склерите на очите (жълтеница) и др., като за щастие обикновено протича леко, но оставя след себе си увреждания в черния дроб. Другата добра новина при тази вирусна инфекция е, че след преболедуването и организма придобива пожизнен имунитет срещу вируса.
Все пак възможността да се заразим с вируса на хепатит А би трябвало да ни направи изключително предпазливи и внимателни, когато поръчваме и консумираме морски или речни храни, които не са преминали стриктен контрол на качеството и добра кулинарна обработка преди консумацията.
Други, макар и по-редки, причинители на вирусни инфекции по хранителен път са така наречените Norwalk-вируси. Името им произлиза от градчето Norwalk, в американския щат Охайо, където са изолирани за пръв път през 1968 година. Това са дребни кръгли вируси с размери между 28 и 38 нанометра, които се разпределят в три групи: SRSVs-вируси, Калицивируси и Астровируси. Всички те принадлежат към голямата фамилия Caliciviridae. Всички Norwalk-вируси са инфекциозни за възрастни хора и деца при попадането им в стомашно-чревния тракт чрез заразена храна. При тях инкубационният период варира между 18-48 часа, но в повечето случаи заболяването започва след 34-38 часа. Първо започва гадене, последвано от повръщане и некървава диария, спазми на червата и корема, като тези симптоми могат да продължат 2-3 дни. Важно е да се знае, че тези вируси са по устойчиви към хлорни препарати и изискват по-високи концентрации, за да бъдат унищожени при обработката на храна и вода преди консумация.
Друга голяма група вируси, които могат да предизвикат хранителни инфекции са Ротавирусите. Често симптомите, които те предизвикват при заразяване се характеризират като „летен грип”, защото освен диарията и коремните болки при тях винаги има и повишена температура. Ротавирусите са открити и описани в Австралия през 1973 година, като са идентифицирани 6 групи Ротавируси, които са инфекциозни за хората. Те принадлежат към голямото семейство Реовириде съдържат РНК-геном и са с диаметър около 70 нанометра. Механизмът на заразяване на храната с ротавируси отново е фекално-орален – чрез замърсена вода, ръце, прибори, предмети от бита. Инкубационният период при заразяване е 2 дни, след което започват повръщане и водниста диария, често придружени от повишена температура и болки в корема. В повечето случаи симптомите преминават за 3-8 дни, но понякога могат да хронифицират и да доведат до по-сериозни чревни увреждания. За щастие ротавирусите са по-уязвими от Norwalk-вирусите и вирусът на хепатит А, и загиват по-лесно при обработка с хлорни препарати.
Най-ефективният и достъпен начин за предпазване от хранителни инфекции, причинени от вируси, разбира се е добрата лична хигиена – редовното измиване на ръцете, приборите, съдовете и всички предмети, които влизат в контакт с храната. Качественият контрол върху хранителните източници и тяхната предварителна кулинарна обработка също са от голямо значение. Ако обаче, вече сме се заразили и трябва да се борим с вирусната инфекция, нека си припомним, че в тези случаи антибиотиците са напълно безполезни, освен ако нямаме и насложена бактериална инфекция. Всъщност принципните подходи са два – да атакуваме директно вирусите с мощни природни средства, каквито на са например колоидното сребро (т.н. „сребърна вода”) или суперекстрактът от грейпфрут. Другият подход е да стимулираме нашата собствена имунна система да се справи с тях, като за целта се ползват най-утвърдените и ефективни природни имуностимулатори – сок от алое, екстракт от ехинацея, екстракт от котешки нокът, гъбите рейши, шиитаке, майтаке, жен-шен, екстракт от мравчено дърво, високи дози на витамини С и много други.
Съществуват и мощни хомеопатични средства, стимулиращи имунната защита, но за повечето от тях се препоръчва да се прилагат от опитен хомеопат. И накрая, нека не забравяме пробиотиците, които макар и индиректно подобряват локалния имунитет в стомашно-чревния тракт и подпомагат бързото му възстановяване след преболедуване.
Повечето от гореспоменатите вирусни инфекции протичат сравнително леко и бързо при възрастни хора с добра имунна защита, но подценяването на добрата хигиена и добрия контрол върху качеството и кулинарната обработка на храната, която консумираме през лятото, често може да ни донесе неприятни изживявания, както и на близките хора около нас.
В много от случаите на вирусни инфекции, добър ефект дава и био-резонансната фрек-терапия, която унищожава и елиминира почти всички познати вируси в организма на човека по един достъпен, безболезнен, безвреден и ефективен начин.
Медицински център "Здравословен живот" започва есенния сезон с голям диапазон от нова диагностична и терапевтична апаратура: био-резонанс, био-скенер, био-резонансен уред „Фрекс” за лечение на огромен брой инфекции, вируси, паразити, както и йонен детоксикатор за изчистване на важните системи във вашето тяло. Побързайте да си направите нужната консултация с наш специалист и посрещнете хладното време здрави, силни и подготвени.
Ето ги и цените: био-резонанс изследване + консултация и назначаване на програма - 80 лв.; био-резонансната терапия с уреда "Биорезонансна терапия - Фрекс" - за един сеанс/процедура - 20 лв., за три последователни сеанса/процедури - 45 лв., за пет процедури - 70 лв., а за 10 сеанса - 120 лв.; изследвате с био скенер - 40 лв.; детоксикация - 20 лв. Прегледите се осъществяват след предварително записване на час. Може да се регистрирате ТУК или да се свържете с Венета Маркова на телефон: 0888 77 22 65.
За консултация или изготвяне на лична диета или програма за хранене и здравословен живот, моля свържете се с д-р Шишков на 0885 580 580 или му пишете по електронната поща.