"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Здравословна сила на цинка

Автор: Мария Лашкова (превод от Mercola)
Последно обновяване на информацията: 16.07.2012 г.


12% от хората не консумират достатъчно от този минерал и това ги отдалечава от постигането на оптимално здравословно състояние. По-възрастните хора имат дори по-голяма нужда от този минерал, като се смята, че 35-45% от тях не си набавят дневните нужди. Нека разгледаме храната, която консумираме днес. Въпреки че би трябвало с напредването на модерните технологии, качеството на храната да се повишава, това не е така. Набляга се на индустриалната ефективност и на по-ниските разходи, а качеството на храната остава на заден план. Със сигурност може да се намери и висококачествена органична храна, която обаче в някои случаи се оказва с доста висока цена и не е достъпна за всеки един от нас.

Повечето от нас консумират достъпната навсякъде, преработена храна, която лишава нашия организъм от редица жизненоважни витамини и минерали за добро здраве. Докато храната достигне до нашата трапеза, тя губи 50% от жизнените си хранителни характеристики. Това в голяма степен се дължи на съвременните земеделски методи, които използват силни пестициди и изкуствени торове, които изсмукват от почвата полезните вещества, които може да проникнат и в продуктите, които консумираме. И това не свършва дотук. Последващата обработка, която прилагаме върху храната, допълнително отнема от нейните полезни характеристики. Ако варите или задушавате на пара вашата храна, тя губи по-малка част от своите витамини и минерали. Но когато пържите и използвате микровълновата, вашата храна губи полезните си качества и подлага на риск здравето на тези, които я консумират.

Сами виждате колко трудна задача се оказва да си набавяте нужните витамини и минерали чрез храната, която консумирате всекидневно. В повечето случаи ние не успяваме да снабдим организма с пълноценна непреработена храна, за това се налага да прибегнем до консумацията на някои видове добавки. Нека разгледаме по-подробно минерала, наречен цинк и неговите полезни качества.

До 1961 година не се допуска, че може да съществува недостиг на цинк в организма. От началото на 1900 до 1960 се смята, че той е важен единствено за растежа на растенията и животните, но не и за човека. Това недоглеждане най-вероятно се дължи на факта, че в този период медицинското внимание е концентрирано върху недостига на желязо. Нещата започват да се променят през 1974, когато Отделът по храните и храненето на Националната академия на науките на САЩ взима важното решение да обяви цинка за основен хранителен елемент. Според експертите близо 2 билиона от хората по света не си набавят този ценен минерал чрез храната, която консумират. И това важи не само за развиващите се държави.

Цинкът е минерал/метал и се нарича микроелемент, тъй като много малки количества от него са необходими за нашето добро здраве. Като един от най-важните минерали, цинкът участва в стотици ензимни реакции във вашето тяло. Цинкът се открива в тялото като прост цинк, свързан с клетъчните протеини, с висок афинитет към електроните, способстващ взаимодействията с няколко вериги аминокиселини.

Цинкът играе важна роля за:
• Регулиране на генетичния израз и поддържане здравословния клетъчен растеж;
• Поддържане имунните функции и здравословния метаболизъм;
• Поддържане силата на мириса и вкуса;
• Поддържане на здрави очите;
• Поддържане в граници на нивата на кръвната захар, които вече са в норма;
• Регулиране на протеиновия синтез;
• Поддържане на здрава дихателна система;
• Поддържане на здравословното функциониране и делене на клетките;
• Предпазване срещу оксидативен стрес.


Цинкът е необходим и за:
• Синтеза на белтъци и ДНК;
• Регулира циркулацията на витамин А в клетките;
• Подобрява синтеза на инсулин;
• Запазва рН баланса на кръвта;
• Развитието на гениталиите и успешно се прилага в случаите на стерилитет;
• За мозъчната активност;
• Ускорява заздравяването на рани;
• Подобрява интелектуалната способност;
• За синтеза на тестостерон, чието действие е свързано с развитието на по-масивна мускулатура у мъжете и при спортистите;
• Предпазва черния дроб от химическо увреждане.

Може ли цинкът да бъде антиоксидант?
Всички добре знаем, че антиоксидантите неутрализират свободните радикали и предпазват тялото от оксидативен стрес. Съществуват научни доказателства, че цинкът също има антиоксидантни функции. Освен това той има благотворно действие подобно на КЛА (прочетете повече ТУК), но тялото не може сам да си произвежда тези важни елементи, а трябва да си ги набави чрез храната.

Симптоми на недостига на цинк
Симптомите, които може да говорят за ниски нива на цинк са: липса на апетит, честа смяна на настроението, намалено усещане за вкус и мирис. Ако смятате, че имате някой от симптомите, се обърнете към вашия лекар за допълнителни изследвания като бърз орален вкусов тест, серум тест, плазма тест, тест за толерантност, тест на косъмa. Нивото на цинк в организма се понижава при диария, бъбречни заболявания, чернодробна цироза, диабет и обилно изпотяване.

При възрастните хора съществува по-висок риск от недостиг на цинк
С напредването на възрастта, вашето тяло е подложено на все по-интензивен стрес и вие се нуждаете от допълнителна подкрепа за вашата имунна система. Според проучванията 30 мг на ден при възрастните са достатъчно количество, за да се поддържа имунната система на човек. Има и още една група, която трябва да се замисли за своя правилен и достатъчен прием на цинк. Това са вегетарианците.

Недостиг на цинк при вегетарианците
Тъй като цинкът се открива главно в животинските продукти, вегетарианците са подложени на голям риск от недостиг на цинк, въпреки че консумират големи количества зърнени храни. Зърното съдържа големи количества фитинова киселина. Тя се свързва с цинка и намалява неговата абсорбция. Смята се, че цинкът от растителните източници не се абсорбира толкова добре. Ето и няколко съвети как да повишите бионаличността на цинк във вашата вегетарианска диета.
• Преди да приготвяте боб, зърна и семена ги накисвайте във вода за няколко часа;
• След накисване ги оставете, докато поникнат;
• Консумирайте зърната в комбинация с подкваска.

Цинкът е жизненоважен микроелемент с повече биологични функции от другите микроелементи, взети заедно. Лошата новина е, че вашето тяло не произвежда цинк и няма как да го съхранява. И идва въпросът как да си го набавяме?

Цинк в храните
Храните, които са източник на цинк са: дроб, спанак и морски зеленчуци, стриди, тиквени семена, телешко, зелен грах, сурово мляко и сирене, боб. И все пак вие може да консумирате редовно тези храни, без да може да си набавяте необходимите количества цинк. Това се дължи на факта, че при високотермичната обработка на храната, тези необходими количества цинк не достигат до вашето тяло. И въпреки че е препоръчително да си набавяте необходимите витамини и минерали от храната, понякога се налага да се вземат в допълнение и хранителни добавки за постигане на оптимално здравословно състояние.


А ето и няколко предложения за различни хранителни добавки, които да снабдят вашия организъм с ценния минерал, наречен цинк. Нека започнем с мега цинк, една добавка, която пълноценно ще задоволи нуждите на вашия организъм. Добавките, съдържащи комбинацията от калций, магнезий, цинк са изключително полезни за нашето здраве, тъй като тези елементи са 3 от най-важните минерали, от които се нуждае тялото, за да поддържа добро здраве. Калцият и Магнезият помагат за здравите кости, докато цинкът е важен за деленето на клетките и мускулния растеж. Цинкът е основен елемент, нужен на тялото за укрепване на имунната система. Другото ни предложение е масло от тиквени семки, естествен източник на цинк, което обяснява неговите ползи за здравето на простатата и за подобряване на мъжката сексуалност. А защо не канела с хром и цинк или добавки с витамин С и цинк, при които всяка капсула освобождава витамин С и цинк бавно през целия ден. Хелатеният цинк е специално създадена формула за бързо асимилиране и абсорбиране.

Консултирайте се с медицинския екип на ЗДРАВОСЛОВЕН ЖИВОТ, който ще ви изготви индивидуална хранителна програма, включваща храни и добавки с цинк, които да задоволят персоналните нужди на вашия организъм и да ви донесат оптимално здраве в дългосрочен план.

Използвана литература:
Mercola

Снимка:
Wikipedia

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...