Пролетна детоксикация на организма

Пролет е и цялата природа се събужда за нов живот. Това е сезон на бурни промени и ускоряване на процесите в природата. Слънцето започва да грее все по-силно и продължително. Денят расте и всички живи организми започват да се настройват към промененото съотношение между ден и нощ. Нашият организъм също излиза от ленивия зимен ритъм и започва да се настройва за работа на по-високи обороти. Метаболизмът се засилва и това прави пролетта един от най-подходящите сезони за провеждане на всякакви хранителни режими и диети, защото резултатите обикновено се постигат по-лесно и с по-малко усилия. Всички древни медицински школи признават, че пролетта е може би най-подходящият сезон за пречистване на организма от вредни съставки и отпадъчни вещества – така наречената пролетна детоксикация. Така както почистваме и подреждаме дома си всяка пролет, по същия начин трябва да погледнем и към тялото си, което е задръстено с токсини, алергени и синтетични химикали, особено ако не сме се хранили здравословно през зимата, не сме дали достатъчно движение на тялото си, стояли сме в прашни, мрачни, задимени помещения, злоупотребявали сме с цигари, алкохол и т.н.
В съвременния свят токсините и алергените са навсякъде около нас – в храните, напитките, въздуха, който дишаме, водата, която пием, изкуствените материали, до които се докосваме всеки ден. А забавеният ритъм на живот през зимата дава възможност тези вредни вещества да се натрупат в прекомерно големи количества, които да затормозят нормалната работа на клетките, да натоварят имунната система и да отключат неприятни заболявания. Ето защо е необходима пролетната детоксикация, но кои са най-достъпните и лесни методи за детоксикация на организма, които всеки може да си позволи.
Нека първо уточним, че в почистването и пречистването на организма от вредни вещества, основна роля играят органи и тъкани като: черен дроб, бъбреци, черва и кожа. А от тъканите най-важни са кръвта и лимфата, които осигуряват постоянния пренос на полезни вещества до клетките и извеждането на всички вредни вещества извън тях.
Именно поради тези причини, основните методи за детоксикация са насочени към тези органи и тъкани, първо те да се пречистят и обновят, за да могат да заработят пълноценно и да изчистят целия организъм. Един от най-универсалните, прости и достъпни методи за цялостна детоксикация е краткотрайното лечебно гладуване, наричано още “хранителна пауза”, съчетано с приемане на повишено количество чиста, филтрирана или дестилирана вода – до 3-4 литра дневно. То не бива да продължава повече от 2-3 дни и е добре да се провежда под наблюдението и контрола на специалист, след предварителна оценка на здравословното състояние на гладуващия. При необходимост “хранителната пауза” може да бъде повторена, като при някои хора е добре да не се поставят на пълен глад, а да приемат съвсем малки количества чиста храна, под формата на сокове, чайове, кленов сироп и др. Тази практика подпомага цялостното пречистване на организма и всички важни органи, участващи в детоксикацията. При намалена функция на черния дроб, както е при хепатит и цироза, е добре да се приемат добавки като алфа-липоева киселина, екстракт от бял трън, глутатион, както и аминокиселините L-аргинин, L-цистеин, L-метионин, а също и лецитин. Повечето от изброените добавки подпомагат и бъбречната функция, като за нея особено полезен е коензим А, както и витамините В2, В6, С и Е. Важно е да се следи също нивото на минералите калий, магнезий, цинк и мед и при нужда да се приемат допълнително. Що се отнася до червата, тяхната функция може да бъде съществено подобрена с приема на мощни пробиотици, пектин, ленено семе, трици и други подходящи фибри. Много подходящи за пречистване на кръвта и лимфата са соковете от репей, глухарче и алое. Разбира се, най-мощният метод за почистване на долната част на стомашно-чревния тракт е хидроколон-терапията, но тя изисква специални условия, уреди и подготвени специалисти, затова не се препоръчва в домашни условия. Може би най-популярни са методите за кожна детоксикация чрез потапяне на краката във ванички със специални разтвори или залепване на пластири върху кожата, които “извличат” вредните вещества. Не бива да забравяме и класическите средства като сауната и парната баня, които ако липсват противопоказания, дават чудесни резултати не само върху кожата, но могат да повишат настроението и да ни улеснят в борбата с излишните килограми.
Ако не можем да си позволим дори краткотрайно лечебно гладуване, тогава можем да направим хипокалориен хранителен режим, като имаме предвид, че най-чисти са биологично сертифицираните храни – плодове, зеленчуци, пълнозърнести и варива. Към тях могат да се добавят и някои суперхрани – например сок от алое, сок от асай, микроводорасли – спирулина, хлорела, АФА и др. В съчетание с достатъчен прием на чиста изворна или добре филтрирана питейна вода, както и подходящ двигателен режим, можем да постигнем почти същите резултати. В случая разбира се, няма да са достатъчни 2-3 дни, а поне 2 седмици, за да усетим ефекта на пречистването.
Както се вижда, арсеналът от средства за пролетна детоксикация е голям. И накрая нека добавим, че най-добрите програми за детоксикация са тези, при които не разчитаме само на диета, а комбинираме няколко от посочените по-горе методи с подходящи дихателни и физически упражнения, упражнения за контрол на стреса и релаксация, техники за позитивно мислене. Нашите специалисти от медицински център „Здравословен Живот” ще ви изготвят персонална програма за пречистване не организма с гарантиран краен ефект. Вижте повече тук.
Идеалният вариант е ако можем да направим всичко това по време на уикенд или кратък отпуск сред природата, в някой от чудесните курорти или балнеосанаториуми, които изобилстват в нашата страна.
За консултация или изготвяне на лична диета или програма за хранене и здравословен живот, моля свържете се с д-р Шишков на 0885 580 580 или му пишете по електронната поща.