Попаднал ли е вашият секс в задънена улица?
Имате ли драстично намалено сексуално влечение? Губи ли вашият партньор или пък вие интерес към секса? Физиологически и психологически причини от най-различно естество могат да повлияят на вашето либидо. Вижте какво най-често убива нашето сексуално желание.
Стрес
Може и да сте от тези хора, които правят добре нещата когато са под стрес, но да излъчвате сексапил не е едно от въпросните неща. Стресът на работното място, финансовите проблеми, грижата за болен член от семейството в къщи и други стресови фактори, могат да намалят вашето либидо. За да поддържате стреса в нормални граници потърсете техники за намаляване на стреса или помощта на специалист или лекар.
Проблеми на връзката
Нерешените междуличностни проблеми са един от най-честите убийци на сексуалния нагон и желание. Особено за жените, емоционалната близост е в основата на сексуалното желание. Тлеещите спорове, лошата комуникация, предаденото доверие и други бариери в интимността може да извадят от релсите вашето сексуално желание.
Алкохол
Едно, две питиета не винаги носят само добро настроение. Алкохолът премахва задръжките, но може и да парализира вашето сексуално желание, а дори да не го направи, опиянението Ви може да убие желанието във вашия партньор. Това важи и за наркотиците.
Твърде малко сън
Ако желанието за секс изчезне със ставането от леглото, значи или лягате твърде късно или ставате твърде рано. А може би страдате от безсъние или сънна апнея? Всичко, което пречи на добрия сън, пречи и на активното ви сексуално желание. Малкото сън води до умора, която изсмуква сексуалните ви сили.
Родителството
Самото родителство не убива желанието, но ви остава все по-малко време за интимности, защото вече и децата са наоколо. Наемете бавачка за известно време, за да заздравите сексуалните си отношения. Новородено бебе в къщи? Защо не се опитате да планирате сексуалните занимания докато бебето спи.
Лекарства
Лекарствата, обичайно свързвани с намаляване на либидото са: антидепресанти, лекарства за високо кръвно налягане, антихистамини, оралните контрацептиви, химиотерапия, анти СПИН лекарства, синтетичен прогестерон. Има и други лекарства, които повлияват либидото. Смяната на лекарството или промяната на дозата, може да реши проблема. Ако сексът ви започва да страда скоро след като започнете дадено лекарство, консултирайте се с вашия доктор. Не спирайте приема на дадено лекарство, без да сте се консултирали с него.
Самочувствие
Трудно е да се чувствате секси, когато самочувствието ви страда, защото не харесвате някоя част от тялото си. Например мисълта, че сте твърде пълни може да подтисне любовния порив. Ако вашият партньор има такива съмнения, постарайте се да го уверите, че вие все пак го намирате за секси. Има и друг полезен ход в тази ситуация – редовните физически упражнения не само, че подобряват външния ви вид, но и засилват допълнително сексуалното желание.
Наднормено тегло
Да бъдеш с наднормено тегло е свързано с липса на сексуална наслада, желание и трудности, свързани със сексуалната изява и затруднява изпълнението на сексуалните техники. Причината не е ясна, но може би е свързана със себеуважението, незадоволителни отношения с околните, стигматизация и други психологически фактори.
Ерективни проблеми
Ерективните дисфункции са друг тип сексуални разстройства, нямащи общо с пониженото либидо. Мъжете, които страдат от тях се притесняват как ще се представят сексуално. И в крайна сметка тези притеснения намаляват и техния сексуален нагон.
Нисък тестостерон
Тестостеронът засилва желанието за секс. С напредването на възрастта неговото ниво може да спадне. Не всички мъже губят желанието си за секс с това намаляване, но при някои се случва. Същото важи и за жените, но при тях хормоналният баланс е много по-сложен и влияние играят по-голям брой фактори. Не е сигурно дали една терапия с тестостерон е толкова безопасна и ефективна при жените, както е при мъжете.
Депресията
Не е честно! Много антидепресанти намаляват сексуалното желание, същото важи и за самата депресия. Но ако сексуалното ви желание намалява, това може да е сигнал за изпадане в депресия. Клиничната депресия е сериозно, но лечимо заболяване.
Менопауза
Около половината от жените около менопауза усещат намалено желание, въпреки че те продължават да мислят, че е важно да поддържат редовен сексуален живот. Вагиналната сухота и болката при секс са симптоми на менопаузата, които създават дискомфорт по време на секс. Но хормоналните промени са само част от картината. Всяка жена с напредването на възрастта трябва да преценява качеството на връзката си, самочувствието, физическото здраве и лекарствата, които приема.
Твърде малко интимност
Сексът без интимност убива желанието. Ако сексът ви е в застой, прекарвайте повече несвързано със секс интимно време сами като се гушкате, говорите и се смеете заедно. Научете се да изразявате привързаността си без да правите секс. Желанието ще се появи от само себе си.
Наслаждавайте се на живота и се радвайте на дребните подаръци, с които ви дарява. Обичайте човека до себе си и разбира се не спирайте да се грижите за здравето си. И ако все пак решите, че имате нужда от професионална медицинска помощ, специалистите от медицински център Здравословен Живот са насреща.
WebMD