"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Опасни ли са дамските интимни материали, които ползвате всеки месец

Автор: Мария Лашкова (превод от Mercola)
Последно обновяване на информацията: 03.05.2012 г.


Замисляли ли сте се, че на всяка жена, която използва тампони по време на месечния си цикъл се падат средно по 16800 тампона за целия живот. Жената няма избор, налага й се да ползва тампони и превръзки. И все пак те са хигиенични материали и е особено важно да ги избираме внимателно. Това не означава, че в този момент трябва да загубим мъжката част от аудиторията. Прочетете и вие мъже, защото жената до вас, независимо приятелка, майка или сестра, се нуждае от тази информация, която може да й предадете.

Интимните санитарни материали изглеждат толкова бели и чисти, като току-що натрупал снежец. Най–вероятно много от вас не са се замисляли какви ли опасности може да крият тези материали. Те ви спасяват всеки месец, но защо тогава да са опасност за вас?

Както не веднъж сме споменавали, кожата е най-големият орган в човешкото тяло и най-абсорбиращият. Всяка материя, която поставяте върху кожата, се просмуква директно в кръвния поток, а от там и до всяка точка на тялото. А вагината е едно от най-силно абсорбиращите области. Вие не бихте хапвали токсини, в случай, че знаете, че те са такива. В края на нашата статия не бихте сложили и опасни превръзки или тампони близо до най-интимните части от вашето тяло.

Какво съдържат нашите санитарни интимни материали
Повечето от вас смятат, че тези санитарни материали са произведени от памук, нали така ни уверяват от всяка реклама, която тече по телевизията. Оказва се, че те се произвеждат предимно от изкуствена коприна, вискоза и от целулозна пухкава каша. И може би от тук започват проблемите:

• Изкуствената коприна се прави от целулозни нишки от избелена дървесинна каша;
• Вискозата е форма дървесен целулозен ацетат, който се използва за получаване на памучния ефект;
• Пухкавият пълнеж се получава от дървесина. И нито едно от тези три извлечени от дърво субстанции не се доближава до истинския памук.

Опасности, които крият превръзките и тампоните, които използвате всеки месец
Изкуствената коприна и вискозата създават потенциален риск, тъй като те са високо абсорбиращи тъкани. Те се намират във вашия тампон и при използването му, те се закачват за вагиналните стени. Когато махате тампона, тези фибри остават във вашето тяло. Изкуствената коприна най-често се избелва с хлор. Знаем, че когато избелваме с хлор, съществува вероятност за създаване на токсични канцерогени – диоксин и трихалометан. Диоксинът се намира в почвата, въздуха и водата, поради десетилетия замърсяване. Той е страничен продукт от пръскането с пестициди, замърсяване от инсинератори, производство на хартиени и продукти от изкуствена коприна като филтри за кафе, тоалетна хартия, пелени за еднократна употреба и дори интимни санитарни материали. Според проучвания диоксинът се натрупва в мастните тъкани на животни и хора, като може да е причина за:

• Необичайно разрастване на тъкани в коремните и репродуктивните органи;
• Анормален растеж на клетки в тялото;
• Потискане на имунната система;
• Проблеми в хормоналната и ендокринната системи.
Оказва се, че диоксинът е сериозна заплаха за човешкото здраве. Той може да остане в тялото ви дори 7-10 години, в зависимост от процента на вашите мазнини. Действието на диоксина в контакт с лигавицата на вагината има в много по-голяма степен вредно влияние, отколкото когато влизаме в досег с него в природата, която ни заобикаля.

Друга потенциална опасност са апликаторите на вашия тампон. Ако са пластмасови, то това означава, че излагате тялото си на вредни влияния, причинени от пластмасата. Ако е картонен, то обърнете внимание на лъскавия гланц, който го прави гладък на пипане. Този гланц се прави от фталати – химични пластификатори, които се използват в медикаменти, играчки, медицински устройства, дори различни парфюми, течни сапуни, лакове и спрей за коса. Фталатите влияят върху нормалните функции на ендокринната система, водещи до напълняване и аномалии при новородените.


Употребата на тампони може да създаде благоприятна среда за растеж на бактериите. Особено опасни са суперабсорбиращите тампони, тъй като те се подуват повече и почти залепват за вагиналните стени. Доказан риск от употребата на тампони е Синдромът на токсичния шок, който може да бъде причинен от стафилококи или стрептококи бактерии. Този синдром може да е животозастрашаващ. Налага се да потърсите лекарска помощ, ако по време на вашия менструален цикъл се появят следните симптоми: висока температура, повръщане или диария, ниско кръвно налягане, гърчове, обрив на дланите или долната страна на ходилата, мускулни болки, червени уста, гърло и очи. И тъй като всеки един тампон може да създаде благоприятна среда за развитието на тези бактерии, се налага да следвате няколко прости стъпки за избягването на това:

• Избягвайте суперабсорбиращите тампони;
• Редувайте употребата на тампони с тази на дамски превръзки;
• Никога не оставайте тампона за през нощта;
• Сменяйте го на всеки 4-6 часа;
• Когато слагате тампоните, внимавайте да не одраскате вагиналната повърхност (избягвайте пластмасовите апликатори);
• Не ги използвайте между менструалните цикли.

Що се отнася до дамските превръзки, новото поколение от тях е изградено от петрохимикали. Съвременните дамски превръзки се произвеждат от 90% пластмаси, извлечени от суров нефт, включително суперабсорбиращите полиакрилати – полипропилен и полиетилен. Синтетиката и пластмасата ограничават свободния достъп на въздух, образувайки топлина и влага, която води до появата на гъбички и бактерии във вагиналната област. Тяхната употреба може да доведе до парене и раздразнителност в интимната област, особено ако сте податливи на алергии. Какво ни остава в случая, освен да търсим интимни санитарни материали, произведени от естествен и най-добре от органичен памук.

Защо да предпочетете естествен памук
Естественият памук е култура, която не съдържа диоксин и хлор като вторични продукти. Ето и предимствата на натуралния памук:

• Той е мек и нежен на допир;
• Кожата може да диша между памучните нишки;
• Съвместим е с pH на тялото ви;
• Хипоалергенен;
• Естествено суперабсорбиращ.

След като веднъж сте изпитали нежността на истинските памучни продукти, никога няма да се върнете към синтетичните варианти. Използвайки натурален памук, вие помагате и на околната среда. Памукът се бере всяка година, докато израстването на дърво отнема 6-12 години. Използвайки устойчив натурален памук за пълнеж, вместо дървесната каша, вие спасявате безброй дървета от унищожение.

И все пак става въпрос за вашата интимна хигиена, което означава, че трябва да сме още по-внимателни. Избирайте органичен памук за още по-голяма сигурност. Производството на органичен памук става при стриктното изпълнение на някои правила. Органичната памучна индустрия строго забранява използването на ГМО семена. Производството на органичен памук силно облагодетелства и околната среда, тъй като памукът е една от най-силно третирана с хербициди и инсектициди култура. При неорганично отглеждания памук се използват една четвърт от световните количества инсектициди. Освен това девет от пестицидите, използвани за памука са високо токсични, а пет от тях се смятат и за канцерогенни. Пестицидите заедно със синтетичните торове се смятат за един от главните виновници за замърсяването на подпочвените води. Органичният памук се отглежда без използването на фунгициди, пестициди, хербициди, синтетични торове, канализационни утайки, облъчване или генетично инжинерство. Това производство подпомага плодородието на почвата, като повишава биоразнообразието, което на свой ред предпазва въздуха и водата от замърсяване. Тъй като отглеждането на органичен памук не е от предпочитаните „големи бизнеси”, цената му е малко по-висока от конвенционалния му събрат.

Сравнения между органичния и биологичния памук
Семена. При конвенционалния памук се използват семена, третирани с пестициди и фунгициди, а също към 70% от тях са ГМО. При органичния памук семената не са третирани и строго се забранява употребата на ГМО.
Условия на растеж. При обикновения памук се използват синтетични торове и няма ротация на култури, което води до изчерпване на почвата от нутринети и изисква повече напояване и използване на синтетични торове и пестициди. При органичния памук се използват само натурални методи за торене. Ротацията на културите подпомага обогатяването на почвата и запазване на водните ресурси.
Контрол на плевелите. При конвенционалния памук се използват синтетични хербициди, които в последствие остават в почвата. При органичния памук плевелите се отстраняват ръчно. Друго предимство е, че смесените култури водят до натурално съпротивление на плевелите.
Контрол на вредителите. За отглеждането на конвенционалния памук се използват 25% от световните инсектициди, използват се и множество пестициди. Практикува се и въздушно пръскане, което може да е вредно за хора, животни и дивата природа. При органичния памук се търсят алтернативни варианти да се отклонят вредителите от органичните памучни посеви. Използват се и полезни насекоми.
Жътва. При конвенционалните посеви при жътва се използват токсични химикали. При органичните посеви се оставят растенията да изсъхнат натурално или се остават да замръзнат за жътвата.

Изводите може да си направите сами. Чудите се защо ли толкова рядко се говори за потенциалните опасности, които крият конвенционалните дамски превръзки и тампони, които се използват масово от години насам. Производствената индустрия няма интерес да ви запознава с вложените съставки, нито с вредните им влияния. Но все някои трябва да го направи за ваше добро. Ще бъдем радостни, ако поне за миг сме ви накарали да се замислите. Изборът е във ваши ръце. Ето и нашето предложение за дамски превръзки и тампони от 100% органичен памук.

Използвана литература:
Feminine care/Mercola

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...