"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Кои са най-подходящите храни с пробиотици

Автор: Мария Лашкова (превод от WebMD)
Последно обновяване на информацията: 17.05.2017 г.


Пробиотиците са смесена култура от бактерии, които подобряват микрофлората на организма, който ги приема. Това са живи микроорганизми, които действат благотворно на човешкия организъм. Те не са постоянен обитател на човешката микрофлора и затова трябва да се грижим да ги набавяме постоянно. Ето ви няколко здравословни начина да правите това.

Кисело мляко: източник на пробиотици
Киселото мляко е най-известният източник на пробиотици – добрите бактерии като лактобацилус и бифидобактерия поддържат здравословния баланс във вашия стомах. Проучвания предполагат, че пробиотиците облекчават лактозната непоносимост, а също така и газовете, диарията и други храносмилателни проблеми. Може да си купувате и марки, които са доказано полезни за храносмилането, но и тези с „живи и активни култури” ще свършат работа.



Киселото зеле подпомага храносмилането
То съдържа полезните микроби леуконосток и лактобацилус. Избирайте непастьоризирано кисело зеле, при което са запазени активните, полезни бактерии. Киселото зеле е заредено със стимулиращи имунната система витамини, които предпазват от инфекции.



Мисо супа за активно храносмилане
Това е традиционна закуска в Япония и представлява ферментирала соева паста, която подобрява храносмилането. Използва се за направата на солена супа, която е нискокалорийна и съдържа В-витамини и защитни антиоксиданти. Пълното с пробиотици мисо се смята, че съдържа повече от 160 бактериални вида.



Меките сирена се борят с бактериите
Потенциално добри за храносмилането, не всички пробиотици може да издържат на пътуването в храносмилателния тракт. Изследвания заключават, че лактобацилус видовете, които се намират в някои ферментирали меки сирена са достатъчно издръжливи. В добавка сиренето може да е носител на пробиотици, подсилващи имунната система.



Кефир – напитка, богата на пробиотици
Според легендата кефирът датира от овчарите от кавказките планините в Евразия. Те открили, че млякото, което носели има способността да ферментира в шуплеста напитка. Плътен и кремообразен като киселото мляко, кефирът има собствени пробиотични бактерии, плюс няколко допълнителни разновидности.



Хлябът с квас помага на храносмилането
Този хляб съдържа лактобацили - пробиотици, които подпомагат храносмилането.



Мляко с пробиотици
Най-лесният начин да се снабдите с пробиотици е консумацията на мляко с ацидофилус. Това е мляко, което е ферментирало с бактерията лактобацилус ацидофилус (lactobacillus acidophilus). Понякога това мляко носи етикета сладко ацидофилус мляко. Суроватката – мляко, отгледано с млечно-кисела бактерия – също е богато на пробиотици.



Пробиотици в туршията
За да си набавяте пробиотици от туршията, залагайте на натуралната ферментация, където не е използван оцет в мариноването. Морската сол и водният разтвор осигуряват благотворна среда за виреенето на добрите бактерии и консумацията на някои видове туршия може да подобри храносмилането.



Опитайте темпе, за да си набавите пробиотици
То е направено на базата на ферментирали соеви зърна. Този продукт от Индонезия съдържа натурални антибиотици, които се борят с определен вид бактерии. Темпето е много богато на протеини. Вкусът му се описва като опушен, ядков и подобен на гъба. Темпето може да се маринова и да се използва в ястия вместо месо.



Пробиотични добавки
Освен чрез храната, пробиотици може да си набавяме и чрез добавки под формата на капсули, таблетки, прах или различни течности. Въпреки, че не носят допълнителните хранителни предимства на описаните по-горе храни, тяхната консумация е лесна и удобна. Ако се интересувате, обърнете се към вашия доктор. При положение, че сте болен или имате проблеми с имунната система, се налага да сте внимателни с употребата на добавките.



Пробиотици срещу пребиотици
Пробиотичните храни съдържат живи бактерии, докато пребиотиците захранват пробиотиците, попаднали в храносмилателния тракт. Пребиотиците са несмилаема субстанция и се съдържат в много растения и млякото на всички бозайници. Те са нормалната среда, в която виреят пробиотиците преди да попаднат в човешкия организъм. Чрез храната те попадат непреработени в дебелото черво и там служат за храна на пробиотиците – лактобацили и бифидобактерии. Спомагат за размножаването на полезните бактерии. Пребиотици може да намерите в аспарагуса, банан, артишок, овесена каша, червено вино, мед, кленов сироп, бобови. Яжте пребиотици самостоятелно или в комбинация с пробиотични храни, за да засилите пробиотичните ефекти.



За да получите индивидуален хранителен план за правилно комбинирани храни и за набавяне на необходимото количество пребиотици и пробиотици за поддържане на здрава чревна микрофлора, запишете се за консултация в Медицински Център „Здравословен живот”.

Използвана литература:
WebMd
Jpi-probiotics

Препоръчани продукти:

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...