"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Всичко за хипертонията и как да я победим.

Автор: Д-р Владимир Шишков
Последно обновяване на информацията: 14.08.2012 г.


Поддържането на нездравословно високо кръвно налягане, наричано на медицински език “хипертония”, е едно от най-известните и разпространени заболявания на нашето време. Счита се, че общо около 2 милиона българи страдат от някаква форма на хипертония, което се отразява на качеството на техния живот. В световен мащаб хипертонията е изведена като рисков фактор за смъртност номер едно от Световната Здравна Организация (СЗО), като от свързаните с нея заболявания и усложнения годишно умират милиони хора.

Какво точно е хипертонията?
Кръвното налягане е натискът, който кръвта упражнява върху стените на кръвоносните съдове, под давлението на сърцето. Най-високата стойност на кръвното налягане, при която сърцето е максимално свито и е изтласкало най-голямото възможно количество кръв, се нарича систолично – то определя горната граница при измерване на кръвно налягане. Най-ниската стойност на кръвното налягане, при която сърцето е напълно отпуснато и не изтласква кръв в кръвоносната мрежа се нарича – диастолично – то определя долната граница на кръвното налягане. Други важни фактори, от които зависи кръвното налягане са обема на циркулиращата кръв и съпротивлението, което оказва съдовата мрежа, както и разпределението на кръвта в различните й отдели. При по-високо от нормалното кръвно налягане, сърцето работи на по-високи обороти и полага по-голямо усилие, за да поддържа циркулацията на кръвта в кръвоносната система. Освен по-голямото натоварване, на което е подложено сърцето, високото кръвно налягане натоварва съдовата мрежа и други жизненоважни органи – мозък, бъбреци, очи и др. Именно поради това най-честите усложнения на хипертоничната болест се появяват в сърцето, мозъка, бъбреците и ретината на очите.

Важно е да се знае, че и други заболявания – бъбречни, ендокринни, сърдечно-съдови, метаболитни и т. н. могат да предизвикат поява на хипертония, като в тези случаи тя се явява усложнение и допълнителен симптом към основното заболяване.

Видове хипертонични състояния
Хипертоничните състояния се делят основно на две: първична хипертония, при която не се открива друго заболяване, което я обуславя и вторична хипертония, която се явява като следствие от друго заболяване – бъбречно, ендокринно и др. Ако хипертонията е вторична – най-важно е адекватно да се лекува съответното заболяване, което я предизвиква.

Първичната хипертония обаче е много по-честа и въпреки, че не е свързана с конкретно заболяване, има цяла група рискови фактори, с които тя показва определена корелация. За високо рискови фактори се считат повишеният стрес, наднорменото телесно тегло, пушенето, злоупотребата с готварска сол, някои медикаменти, енергийни напитки и стимуланти на нервната система като кафе, чай, кола и др.

Предразполагащи хипертонията фактори са наличие на близки родственици по майчина или бащина линия с това заболяване, както и наличие на втвърдяване на кръвоносните съдове вследствие на атеросклероза и повишени нива на холестерола и хомоцистеина.

От казаното дотук следва, че хипертонията е заболяване, което зависи от много фактори, като върху част от тях нямаме контрол – наследствена обремененост, възраст, пол, раса, но пък можем да повлияем на друга голяма част от рисковите фактори – затлъстяване, консумация на сол и мазни храни, консумация на стимуланти, медикаменти, пушене, стрес, заседнал начин на живот и т.н.


Как да се борим с хипертонията?
За възрастен човек се счита, че нормалното кръвно налягане не бива да превишава 120 мм живачен стълб (горна граница - систолично) и съответно 80 мм живачен стълб (долна граница - диастолично). Диапазонът, включващ систолично кръвно налягане от 120-139 мм живачен стълб и 80-89 мм живачен стълб за диастолично, се счита за рисков (т.н. прехипертония). В първия стадий на хипертонична болест кръвното налягане се движи в диапазона 140-159 мм за систоличното налягане и 90-99 мм за диастоличното. В по-напредналия втори стадий кръвното налягане вече е над 160 мм живачен стълб за систоличното и над 100 мм за диастоличното кръвно налягане.

Задържането на трайно високо кръвно налягане, особено при втория стадий на хипертонична болест, е предпоставка за развитие на опасни усложнения като инсулт в мозъка, сърдечна недостатъчност и инфаркт в сърцето, бъбречна недостатъчност или увреждане на съдовете (нефропатия) в бъбреците, разширения (аневризми) или спуквания в периферни кръвоносни съдове, увреждане на микрокапилярната мрежа в ретината на окото (хипертонична ретинопатия).

В най-ранните стадии от развитието на хипертонична болест обикновено не са необходими медикаменти. Това важи с особена сила за така наречената първична или есенциална хипертония, която не се причинява от определено заболяване, а е следствие от неблагоприятно съчетаване на много негативни фактори в начина на живот. Затова този тип хипертония се повлиява добре от комплексни и добре съчетани промени в посока на по-здравословно хранене, включващо повишена консумация на пресни плодове, зеленчуци, риба, бели нетлъсти меса, ядки, варива, пълнозърнести храни, като в същото време се намалява консумацията на тежки и тлъсти червени меса, прости захари, мазни, пържени и панирани храни, енергийни напитки и напитки, съдържащи кофеин и други стимуланти на нервната система. Сумарният дневен прием на сол, не бива да надвишава 2-3 грама дневно. Приемът на бяла захар също трябва да се сведе до минимум. Желателно е консумираните мляко и млечни изделия да са нискомаслени – до 1.5% мазнини. В същото време могат да се добавят есенциални мастни киселини, чрез богати на тях хранителни източници (рибено масло, студенопресовани растителни масла – ленено, орехово, рапично и др.), или под формата на хранителни добавки. Огромно значение за контрола над хипертонията имат здравословното тегло и поддържане нивото на стреса в нормални граници. Хипертонията е съществен елемент от така наречения метаболитен синдром, който се счита за предиабетно състояние (затлъстяване, инсулинова резистентност, хипертония). Редовните аеробни упражнения – ходене, въртене на колело, бягаща пътека, плуване и др. помагат за намаляване на наднорменото тегло и контрола на хипертонията. Редовните занимания с релаксация и медитация (йога, тай-чи, автогенен тренинг, контролирана визуализация) са от голямо значение за контрол над стреса, също както и редовният пълноценен сън от поне 7-8 часа в денонощието.


Здравословният начин на живот и хипертонията
От всичко казано дотук се вижда, че първичната хипертония, която не се причинява от дадено заболяване, а възниква вследствие на множество рискови и предразполагащи фактори, натрупващи се в хода на човешкия живот, изисква сложни и комплексни начини на въздействие, включващи най-важните елементи на здравословния начин на живот – здравословно хранене, здравословно движение, здравословна почивка и борба със стреса и вредните навици (цигари, алкохол и др.)

Всъщност най-доброто решение за човек, заплашен от развитие на хипертонична болест, е изграждането и следването на пълна индивидуална оздравителна програма, която да включва всички изброени дотук елементи, изготвена от специалист с добри познания в областта на здравословното хранене, двигателен режим и здравословния начин на живот.

С помоща на такава програма, хипертоничната болест може да бъде превентирана, забавена или дори върната на по-нисък стадий от своето развитие, което значително би повишило качеството на живот, като в същото време би намалило риска от развитие на сериозните усложнения, които напредналата хипертония неминуемо води след себе си. Ако искате да се запишете за изработване на персонална оздравителна програма сега, разгледайте нашия медицински център и започнете по-здравословния си начин на живот още днес.


За консултация или изготвяне на лична диета или програма за хранене и здравословен живот, моля свържете се с д-р Шишков на 0885 580 580 или му пишете по електронната поща.

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...