Здравословни картофи от нашата градина
В днешно време повечето хора приемат картофа без да се замислят колко малко знаят за него. Но ние се замислихме. Прочетете интересни и полезни факти за една от най-консумираните храни в България.
История на картофа
Картофът (Solanum tuberоsum) е от род Кучешки зъб, семейство Картофови. Произлиза от Южна Америка, днешните Перу, Боливия и Чили (смята се, че точното място е високото плато около езерото Титикака). Има археологически сведения, че хората от Андите са отглеждали картофи поне 7000 години. През 16 век е донесен в Испания от конквистадора Кастелянос. Първоначално испанците смятали новото растение за трюфел и го нарекли „тартуфо“, откъдето идва и нашето „картоф“. В културата Наска картофите били боготворени и са открити барелефи на бог, който държи в ръцете си картофи. Дълго време в Европа са смятани за нездравословна и нехристиянска храна, способна да причини дори и болестни състояния, тъй като растат под земята. Следва отглеждането им за медицински цели, а по време на войните, тъй като зърнените храни е можело да бъдат изгорени и конфискувани, войниците търсели други решения и открили картофа. Тъй като е скрит под земята, той се превръща в основното препитание на войниците, особено в Германия, по време на 30-годишната война. Народите в Европа установяват, че картофите са по-лесни за отглеждане от другите зърнени култури, дават висока и качествена продукция, не са капризни и може да се извадят с проста лопата. През 1650 година картофът става основна храна за Ирландия и други европейски народи, като замества дори и пшеницата. И въпреки, че първоначално картофите се налагат като храна за бедните, в последствие самият Луи Шестнадесети става техен привърженик. В 1995 година картофът става първия зеленчук, отгледан в Космоса. През 2007 година като най-голям производител на картофи е отбелязан Китай, с годишен добив от 64.8 милиона тона. В същата година България е произвела 699 хиляди тона. Е ако и това не е достатъчно голяма консумация....
Полезни свойства
Стига история и статистики. Нека погледнем и в наши дни. Сблъскваме се с картофите навсякъде около нас. Използваме ги в почти всяко ястие. А всъщност знаем ли какво ни дават те, освен че са изключително вкусни и питателни? Картофите са с високо съдържание на въглехидрати, съдържат белтъчини и ценни минерали (особено калий, а също и фосфор, магнезий и по-малко натрий и желязо), витамини (включително витамин С, а също витамин В1, РР, К ), аминокиселини. Само 200-300 гр. картофи покриват дневната нужда от витамин С. От картофите може да се произвежда нишесте, брашно, етилов алкохол, фураж. Картофите са подходящи и за диети, тъй като в 100 гр.се съдържат едва 80 калории. Имат и изразен диуретичен ефект.
Съдържащият се в тях калий ги прави полезни при сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Пресен сок от сурови картофи е утвърден лечител на язви, колити, диспепсия и други смущения в храносмилането. Картофът помага и при отоци на ръцете и краката, при хипертония, остеохондроза, изгаряне, гадене, главоболие, нервни разстройства. Използват се и с козметични цели.
Картофът е изключително полезен и вкусен. Всички обичаме особено неполезните пържени картофки и чипс, но за да бъдем здрави и красиви има хиляди вариации, с които можем да ги заместим и да се насладим на вкусовите и полезни свойства на картофите, без да мислим за сантиметрите на талията. Бъдете разумни и консумирайте интелигентно този прекрасен зеленчук. Бъдете здрави, като едновременно с това задоволите и изтънчения си вкус за деликатеси.
Вижте нашите ЗДРАВОСЛОВНИ КАРТОФИ и разгледайте вкусни рецепти за тяхното приготвяне ТУК.
Ако желаете да заредите вашия магазин с нашите здравословни продукти, свържете се с нас: Изпратете ни e-mail