Какво знаете за джусинга?
Днес ще ви разкажем много любопитни факти за джусинга, както и 7-дневен план за добавяне на повече плодове и зеленчуци към диетата. Целта е да консумирате два цели плода и 3-4 зеленчуци на ден. Избирайте ги в различни цветове, така че да можете да получите добър микс от витамини и минерали, които се съдържат в тях.
Без значение дали сте новак и това е първият път, в който опитвате джусинг, или търсите нови идеи за обогатяване на вашите периодични джусинг практики, нашият 7-дневен режим с рецепти, ще ви бъде от полза. Всяка една от седемте здравословни домашни рецепти за приготвяне на сок осигурява около една четвърт от средната дневна препоръчителна доза плодове и зеленчуци (5 1/2 чаши за 2000-калории диета). Добавянето на повече плодове и зеленчуци към вашия хранителен режим подобрява вашето психично и физическо здраве, като ви кара да се чувствате превъзходно. Докато шейкове обикновено съдържат повече фибри (тъй като крайният продукт съдържа целия плод или зеленчук), към пресните сокове могат да бъдат добавени тъмнолистни зеленчуци и много червени, оранжеви и/или лилави зеленчуци с оглед максимално увеличаване на хранителните вещества във всяка чаша сок.
6 стъпки за приготвяне на сока & съвети от експерти
1. Измийте добре всички плодове, зеленчуци и билки, няма нужда да ги подсушавате.
2. Следвайте инструкциите на производителя, защото всяка сокоизстисквачка, фрешмашина, преса е различна.
3. Добавете най-деликатните съставки на първо място като листни зеленчуци и билки.
4. Следват меки зеленчуци и/или плодове (домати, горски плодове и т.н.).
5. Завършете с твърди зеленчуци и/или плодове (ябълки, целина, и т.н.)
6. Пийте пресния сок в рамките на деня или го замразете.
7-дневен прием на сокове
Сокове са страхотни за всяко време на деня, но дори когато не сте на соков прием, те са приятно допълнение към здравословна закуска.
Ден 1: Зелен сок
Любопитен факт: Целината и магданоза в този сок доставят апигенин, съединение, участващо в борбата с рака, според ново изследване на Държавния университет в Охайо.
Ден 2: Доматено-зеленчуков сок
Любопитен факт: Когато хората пият чаша зеленчуков сок дневно, те имам двойно по-голям прием на зеленчуци от хората, които просто се опитват да ядат повече зеленчуци.
Ден 3: Сок ягода-краставица
Забавен факт: Ягодите са третият най-добър хранителен източник на полифеноли, антиоксиданти, за които се смята, че намаляват риска от рак и сърдечни заболявания, и спомагат за запазване здравето на зъбите.
Ден 4: Сок боровинки-червено зеле
Сокът е богат на антоцианини, които могат да помогнат за остротата на вашата памет.
Ден 5: Спанак-ябълков сок
Забавен факт: Спанакът в този сок осигурява здравословна доза витамин К, който помага да запазите силата на вашите кости.
Ден 6: Сок джинджифил-цвекло
Пиенето на сок от цвекло преди тренировка може да увеличи издръжливостта чрез повишаване на притока на кръв, осигурявайки на мускулите гориво и кислород, от които се нуждаят.
Ден 7: Сок морков-портокал
Знаете ли, че дори и при една богата на мазнини вечеря, придружена с богат на витамин C плодов сок, осигуряващ 66% от необходимата дневна стойност), се наблюдават значително по-ниски нива на холестерол и триглицериди в кръвта спрямо случаите, в които се приема плацебо.
Как да си купите най-добрата сокоизстисквачка
Има много видове сокоизстисквачки на пазара, но всички те могат да бъдат класифицирани в две основни категории: високоскоростни (известни още като центробежни) или нискоскоростни (известен още като дъвкателни, студенопресоващи).
Високоскоростните уреди преработват плодовете и зеленчуците на по-висока скорост чрез контакт с въртящ се шредер и мрежест филтър, чрез създаване на сила „центрофуга". Според привържениците на суровата храна, топлината, произведена заедно с високата скорост, може да повлияе негативно върху някои от хранителните вещества в получения сок.
Нискоскоростните сокоизстисквачки на свой ред обработват плодовете и зеленчуците при по-ниска скорост, като по този начин производството е с по-малко топлина и шум и извличат повече сок. Особено подходящи са за листни зеленчуци като спанак и зеле. Има два вида - хоризонтални и вертикални, различаващи се основно по форма. Хоризонталните имат повече гъвкавост, защото предлагат възможност за приготвяне на домашни масла от ядки, макаронени изделия и бебешка храна.
Как да направим сок с блендера
1. Нарежете на едро всички съставки.
2. Първо, поставете меките плодове/зеленчуци и/или соковете и обработвайте до получаване на еднородна течност. След това добавете останалите съставки и отново ползвайте блендера.
3. Сложете четворно парче тензух върху каната.
4. Изсипете съдържанието и след това добре изстискайте тензуха, за да извлечете максимални количества от сока. Ако не искате да оцветите ръцете си, носете гумени ръкавици.
Полезни свойства
Плодовите сокове са по-калорични в сравнение със зеленчуковите. Към зеленчуковия сок може да добавете една ябълка или киви за аромат. Направете своя сок по-балансиран чрез добавяне на протеин - бадемово мляко, ленено семе, фъстъчено масло.
Не забравяйте, че когато си правите сок, вие се лишавате от фибрите, съдържащи се в целите плодове и зеленчуци. Фибрите остават в пулпата, която възнамерявате да изхвърлите след приготвянето на сока. Може да върнете част от пулпата обратно в сока или да го използвате в готвенето – към тестото, да направи бульон за супа, ориз и паста.
Възползвайте се от джусинга като един чудесен начин за стимулиране на имунната система и прочистване от натрупаните токсини през всеки сезон на годината.
Опитайте директните сокове BIOGLED. Направени от 100% директно изцеден сок, а не от термично третиран плодов концентрат с възстановена вода. Съдържат само естествените захари на плода и не съдържат добавена захар и подсладители. Соковете са мътни и не са избистряни с колоидно-химични или биохимични методи. БЕЗ добавени оцветители, овкусители или консерванти, С естественото си витаминно съдържание и с основни хранителни микроелементи и минерали за здравето на цялото семейство.