Да се заредим с желязо
Екипът на "По пътя на познанието" реши днешната тема да бъде посветена на един от жизненоважните елементи отговарящ за здравето, съдържащ се във всяка една клетка от човешкия организъм – желязото.
Желязото е един от най-разпространените метали на Земята, който е от съществено значение за повечето форми на живот, както и за нормалната човешка физиология. Желязото е неразделна част от много протеини и ензими, които поддържат доброто здраве. При хората, желязото е основен компонент на протеините, участващи в преноса на кислород до клетките. Също така е от съществено значение за регулиране на клетъчния растеж и делене. Недостигът на желязо води до дефицит на кислород в клетките, което причинява симптоми като умора, неработоспособност, намален имунитет, главоболие и др. От друга страна, излишните количества желязо може да доведат до тежки форми на интоксикация.
Конвенционалната медицина твърди, че най-лесно усвоимо е желязото, което се съдържа в животинските храни (червено месо, черен дроб, яйца и други). Понастоящем, обаче все повече хора се обръщат към вегетарианството и дори изследванията показват, че вегетарианците НЕ страдат от липса на желязо, а напротив, то е в оптимални граници.
Твърди се, че желязото от растителните храни не може да се усвои без наличието на витамин С, но истината е, че именно вегетарианците са тези, чиято диета включва повече витамин С от консумиращите месо и животински продукти.
Предлагаме ви една малка схема (показана на снимката в дясно), на която са изредени част от вегетарианските храни, богати на желязо. А вие можете да допълните менюто си с повече свежи плодове и зеленчуци, които съдържат не само витамин С, но и витамини, минерали, фибри, целулоза и др. (Например: киви, зеленолистни зеленчуци, камби, брюкселско зеле, карфиол, мащерка, магданоз, лимони, портокали, грейпфрути, домати, годжи бери, шипки, броколи, целина, ананаси и др.). И най-важното – енергийният индекс (BOVIS) на растителните храни е в пъти по-висок от този на животинските.
Решението оставяме на вас!
Използвана литература:
По пътя на познанието