"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Тренирайте мозъка си за добра концентрация

Автор: Мария Лашкова (превод от blogs.hbr.org)
Последно обновяване на информацията: 17.02.2012 г.


Искате ли да оптимизирате работоспособността и концентрацията си? Независимо дали сте работодател на голяма корпорация или просто сте служител, който обича работата си, тази статия е за вас. Авторите са Paul Hammerness, MD, и Margaret Moore, които също са автори на „Организирай живота си, организирай ума си”. Hammerness е асистент професор по психиатрия в Медицинското училище Харвард. Moore е основател на корпорацията Wellcoaches и директор на Institute of Coaching at McLean Hospital.

Следващият път, когато сте на служебна среща, се огледайте наоколо. Често срещано явление е вашите колеги да проверяват пощата си, да пишат имейли, докато някой говори или прави презентация. Много от нас се гордеят с необикновените си умения да извършват мултитаскинг.

Мултитаскингът ни помага да отмятаме повече задачи от списъка, но също така води до повече грешки, до пропускането на важни знаци и намалява способността ни да запомняме информация, което на свой ред влошава нашите способности да решаваме проблеми и творческите ни възможности.

През последното десетилетие с напредъка на невроизобразяването се правят все повече открития за начина, по който работи нашият мозък. Изследванията върху възрастни със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност, използвайки последните познавателни тестове с невроизобразяване, ни показват как се фокусира мозъкът, кое влошава неговото фокусиране и колко е лесно да се разсее вниманието ни. Това изследване идва в период, когато дефицитът на внимание е характерен за все по-голям брой хора. Добрата новина е че мозъкът може да се научи да се изолира от разсейващите фактори, като ви направи по-концентриран, по-творчески и по-продуктивен.

Ето и три начина, чрез които да започнете да подобрявате вашата концентрация.

Контролирайте вашата ярост
Яростта е емоционално състояние, чувствате се извън контрол. Това състояние често е подкрепено от безпокойство, тъга и свързаните с тях емоции. Емоциите се обработват от амигдалата – малка, с формата на бадем, мозъчна структура. Тя отговаря много мощно на негативните емоции, които се разчитат като сигнали за заплаха. Изображенията на функциониращия мозък показват, че активацията на амигдалата от негативните емоции пречи на мозъчната способност да решава проблеми и да изпълнява познавателните си функции. Позитивните емоции и мисли вършат точно обратното – те подобряват функциите на мозъка и по този начин засилват творческото и стратегическо мислене.


Какво може да се направи? Опитайте да балансирате позитивните и негативни емоции в течение на деня. Барбара Фредриксон, прочут психолог към Университета в Северна Каролина - Chapel Hill, препоръчва баланс от 3:1 в полза на положителните емоции, като се базира на математическите модели на своя сътрудник Marcial Losada и на изследване, наблюдаващо процъфтяващи и успешни сватби. Може да укротите яростта чрез упражнения, медитация и добър сън. По този начин имате възможността да забележите кои модели са негативно емоционални. Може би ваш колега често ви дразни с някой дребен навик или приумица и това задейства спиралата надолу. Поемете си въздух и освободете раздразнението.

С какво може да помогне вашият екип от колеги? Организирайте срещи на позитивни и хумористични теми. Генерирането на позитивни емоции може да подобри мозъчните функции, водейки до по-добра работа в екип и по-ефективно решаване на проблемите.

Натискайте спирачките
Вашият мозък непрекъснато сканира вътрешната и външната среда, дори когато сте фокусиран върху определена задача. Разсейващите фактори постоянно ни дебнат – неконтролирани мисли, емоции, звуци и други прекъсвания. За щастие нашият мозък е конструиран, така че да спира мигновено случайната мисъл, ненужното действие и дори спонтанната емоция, които може да ни извадят от пътя.

Какво може да направите?
За да се предпазите от разсейващите фактори, които отвличат вашето фокусиране, използвайте метода (О-осъзнайте, Д-дишайте, И-изберете) като спирачка за мозъка. Осъзнайте вашите възможности за избор – може да спрете това, което правите, да се обърнете към разсейващия фактор и да се освободите от него; дишайте дълбоко и обмислете възможностите за избор; Изберете съзнателно – Да спрете? Или - Да продължите?

С какво може да помогне вашият екип от колеги? Постарайте се да организирате едночасови, без разсейващи фактори срещи, на които от всеки се очаква да сътрудничи и да даде своя творчески принос, без лаптопи, клетъчни телефони и други устройства.

Смяна на задачите
Колкото и да е добре да сте фокусиран, понякога се налага да концентрирате вниманието си върху нова задача, без да се връщате към старата. Понякога това е полезно с цел да дадете почивка на мозъка и да му позволите да се ангажира с новата задача.

Какво може да направите?
Преди да прехвърлите вниманието си към новата задача, насочете фокуса от ума към тялото. Отидете на разходка, изкачете стълбите, разтегнете се или вдишайте дълбоко въздух. Докато правите това, дори и без да го усещате, вашият мозък продължава да работи върху старите задачи. Понякога новите идеи изникват точно през тези „физически почивки”.


С какво може да помогне вашият екип от колеги?
Правете 5-минутна почивка на всеки час по време на срещите и насърчавайте и останалите да използват тези минути за физически упражнения, вместо да тичат да проверяват мейлите си. Възстановявайки изпълнителните функции на мозъка, тези почивки може да допринесат за повече, по-добри и по-свежи идеи.

Организирането на вашата мисловна дейност и на мисловната дейност на вашия екип, ще ви донесе значителна отплата в предстоящата година. Добавянето на „висококачествен фокус” е едно добро начало. Постарайте се срещите, които провеждате, да не са мултитаскинг и вижте какво се случва, когато всеки човек в стаята внимава концентрирано. Пробвали ли сте във вашата фирма някога подобно нещо? Ако не сте, мислите ли, че подобна идея ще успее?

Но най-важно за нашата активност и продуктивност си остава доброто здравословно състояние. Не спирайте да се грижите за здравето си, за да бъдете енергични и жизнени и да се радвате на плодовете от вашия труд.

Използвана литература:
HBR Blog Network

Снимка:
Business team working
Quick and simple
Working together

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...