Борислав Сандов: Биоземеделието в България бележи огромен ръст
София /КРОСС/ Само за периода 2009 г. - 2010 г. увеличението на площите, които са сертифицирани или са в задължителния преходен период от конвенционално към биологично земеделие, са се увеличили двукратно, каза в интервю за Информационна Агенция КРОСС Борислав Сандов.
100% е и увеличението за същия период на списъка с оператори (земеделци, търговци, дистрибутори). За 2011 г. също се очаква значително увеличение, като информацията предстои да бъде оповестена от МЗХ.
Това означава, че в България бъдещето на този тип доказано чисто производство и продукти ще е определящо за цялостния облик на земеделието и храните.
И защо не, предвид че в нашата страна има перфектни условия за това? България е свободна от ГМО, не е преминала през сериозна индустриализация в земеделието, а също така 1/3 от територията ни е в Европейската екологична мрежа НАТУРА 2000, като в цялата страна са се съхранили типични сортове разнообразна земеделска продукция и множество традиционни рецепти.
В тези селски райони има и голям брой незаети хора, а биоземеделието има нужда от повече човешки труд, за разлика от конвенционалното.
Сериозен тласък за биоземеделието е и членството на България в Европейския съюз, където този отрасъл има сериозно значение и среща голяма подкрепа. Посредством Програмата за развитие на селските райони, в нашата страна действат мерки за биологично земеделие.
От съществено значение е и факта, че през последната година беше въведено и единно унифицирано лого за всички биопродукти в съюза и така българските биопродукти получават по добра конкурентноспособност в Европа и света.
От 2012 г. влезе в сила и наименованието биовино, което досега беше наричано вино от биологично грозде, като нашата страна, редом с другите южноевропейски страни получават голям шанс в този отрасъл.
Биопродуктите като цяло могат да бъдат най-разнообразни. Достатъчно е единствено да се спазват изискванията за биологично производство на специализираното законодателство и да се сключи договор с една от десетте организации, които са оторизирани да контролират дейността на биопроизводителите и да гарантират за логото, което те получават в края на преходния период (обикновенно две или три години).
Изискванията най-вече са свързани с това да не бъдат използвани изкуствени торове, ГМО, антибиотици, пестициди и други химични съединения. Допускат се малки изключения, които са описани в специален регистър, като това са най-вече традиционно използвани разтвори като бордолезов разтвор и подобни.
От края на 2009 г. в България има и браншова организация на биоземеделците - Българска асоциация биопродукти (БАБ), която е част от световната федерация за биологично земеделие - IFOAM. Две години след основаването си БАБ вече има три пъти повече членове (над 80) и успешни резултати в множество направления.
Организация се утвърди в бранша и сред институциите, поради интензивната и успешна дейност по отношение на популяризиране на биоземеделието, международното представителство, изготвянето на промени в законодателството, решаването на казуси на свои членове, свързани със субсидирането и много други.
За последните две години БАБ проведе десетки срещи с ръководствата на Министерство на земеделието и храните, Министерство на околната среда и водите и Държавен фонд "Земеделие".
През този период организира и участва в множество семинари и конференции в страната ни, а също така и в 6 специализирани изложения, 4 международни конференции и стотици дебати. Поради засилената работа и комуникация между БАБ и държавните институции, голяма част от биоземеделеците получиха своите субсидии за 2011 г. около Коледа, което е прецедент, тъй като тези субсидии обикновено се получаваха половин година по-късно.
Сред приоритетите на БАБ в близко бъдеще залягат подобряването на нормативната уредба, участието в международни изложения, увеличаване на членовете на организацията и на биоземеделците като цяло, както и отриване на специализирани фермерски пазари в големите градове, организирането на кооперативи между отделни производители с цел производство на завършен продукт и запазване на добавената стойност в България.
Източник:
Cross