Полезни зелени храни
Решихме да се поразровим и да съберем интересен материал за някои от най-често консумираните за България зелени храни – безценен дар от природата, който ни гарантира редица здравословни ползи. Като общо правило трябва да се стремите да консумирате най-малко пет порции зеленчуци дневно (това е около 2 и 1/2 чаши), а това включва и особено полезните зеленолистни зеленчуци. Докато те са приготвени по здравословен начин, зеленчуци са чудесно допълнение към вашата диета и предлагат безброй ползи за здравето.
Зелените храни са изключително важна част от здравословния начин на хранене. Има много възможности за избор и те могат лесно да бъдат включени в ежедневния хранителен режим. Малките количества въглехидрати от зелените храни са важни за вашето здраве. Тези комплексни въглехидрати са сложни, съдържайки фибри, които спомагат за изхвърлянето на замърсителите и други ненужни вещества от тялото, преди да са се абсорбирали. Фибрите играят важна роля в правилното функциониране на червата.
Много храни, които се консумират в модерното ежедневие са преработени и следователно играят роля за повишаване на нивото на глюкоза в кръвта, което може да доведе до диабет. Въпреки това, зелени храни са с много ниско съдържание на захари, но са богати на фибри и вода, помагащи за регулиране на нивата на кръвната захар през целия ден.
Повечето зелени храни, като спанак и броколи, се считат за супер храни, защото те съдържат голямо количество антиоксиданти, които играят важна роля за защита на тялото от вирусите. В тях ще откриете витамин А, С и Е, както и желязо и цинк. Зелени храни, особено тъмнолистните съдържат голямо количество вода, което от своя страна ги прави изключително бедни на калории. Това означава, че можете да ядете колкото се може повече от тях без да се притеснявате за вашите килограми.
Зеленолистни зеленчуци
Зеленолистните зеленчуци са пълни с витамини, минерали и борещите се с болестите фитохимикали. Те са богати на фибри, важен хранителен елемент, когато искаме са свалим някой килограм, благодарение на това, че осигуряват усещане за ситост и помагат да се контролира глада. Фибрите понижават холестерола и кръвното налягане, помагат за контрола на кръвната захар чрез забавяне на усвояването на въглехидратите в кръвта след хранене. Намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания и диабет тип 2. Тези зеленчуци съдържат много вода, която ви помага да сте хидратирани и спомага за красива кожа и коса.
Някои зеленолистни зеленчуци като зелето са особено богати на калций, който помага да запазите зъбите и костите здрави и намалява риска от остеопороза. Калцият също така допринася за регулиране на мускулната функция и управление на кръвното налягане. Зеленчуците съдържат и калий, който допълнително предпазва от остеопороза и помага за управлението на нивата на артериалното налягане.
Антиоксидантите като витамин C, лутеин, зеаксантин, които се съдържат в зеленолистните зеленчуци, спомагат за намаляване на риска от катаракта и дегенерация на макулата. Витамин С помага на организма да синтезира колаген - основен компонент на хрущяла, който помага за ставната гъвкавост, може да намали риска от артрит и поддържа кожата и косата здрави и красиви. Изследванията показват, че витамин С може също така да намали загубата на костна маса и да намали риска от фрактури.
Листните зеленчуци, които съдържат бета - каротин като зеле, спанак, къдраво зеле допринасят за растежа и възстановяването на тъканите на организма. Бета - каротинът може да предпази кожата от вредното въздействие на слънцето. В тялото той се превръща във витамин А. Хранителните източници на бета - каротин са най-добрия начин да получите необходимите количества витамин A, тъй като изключително високите дози на витамин А в добавките могат да бъдат токсични и да доведат до проблеми с костите, черния дроб и до нервни разстройства. Хранителни източници на бета - каротин са напълно безопасни, тъй като тялото регулира колко бета - каротин ще се превърне във витамин А.
Листните зеленчуци са отличен източник на фолиева киселина, която може да намали риска от сърдечно-съдови заболявания и загуба на памет. И тъй като фолиевата киселина допринася за производството на серотонин, помага за предпазване от депресия и за подобряване на настроението.
Витамин Е, открит в зеленолистните зеленчуци, работи с витамин С, за да поддържа кожата здрава с напредване на възрастта. Този витамин също така помага за защитата на кожата от вредните слънчеви лъчи и може да помогне за намаляване на риска от катаракта и дегенерация на макулата.
Тези зеленчуци са богати на витамин К, който играе ключова роля в съсирването на кръвта.
Рукола
Руколата е кръстоцветен зеленолистен зеленчук с пиперлив вкус и често се използва в салати. Той е добър източник на калий, минерал участващ в управлението на кръвното налягане и предотвратяване на остеопороза. Помога за стимулиране на паметта балагодарение на фитохимикали - антиоксиданти, открити във всички кръстоцветни зеленчуци. Подобно на други салатни зеленчуци, руколата е с много ниско съдържание на калории, което го прави чудесно допълнение към всяка диета за отслабване.
Маруля
Има различни видове марули, но всички от тях са зеленолистни зеленчуци и с ниско съдържание на калории. Някои видове марули са добри източници на антиоксиданти, включително бета-каротин, лутеин, зеаксантин и кверцетин, които помагат за предотвратяване на артрит, катаракта и дегенерация на макулата, както и за поддържане на здрава коса и кожа. Марулята също е добър източник на калий, минерал участващ в управлението на кръвното налягане и предотвратяване на остеопороза. В допълнение, всички сортове маруля съдържат витамин К, който може да попречи на костните фрактури.
Спанак
Спанакът е от тъмнолистните зеленчуци и е една от най-полезните храни на планетата! С високото си съдържание на фибри и много ниско съдържание на калории, спанакът може да ви помогне да контролирате диабет тип 2 и е страхотно допълнение към всяка диета за отслабване. Богат е на хранителни вещества - добър източник на антиоксиданти, включително витамин С, бета каротин, лутеин, зеаксантин, които спомагат за поддържане на здрави очи, коса и кожа. Спанакът съдържа много големи количества калий и витамин K, две хранителни вещества, които могат да помогнат за запазването на здравето на костите. Желязото и витамините от В-групата правят косата и кръвоносната система силна и здрава.
Коприва
Копривата е изключителна храна с богато съдържание на витамините А, С, В, D, K, на минералите калций, калий, магнезий, желязо, силиций, сяра, на хлорофил и ензими. Консумацията на това чудно растение помага при високо кръвно налягане, анемия, алергии, артрит, кожни заболявания.
Киселец
Киселецът е богат на витамини (С, В1, В2, РР, каротин), калий, желязо, магнезий и фосфор, ябълчена и лимонена киселини. Киселецът е роднини на спанака и лапада, с характерно хомеопатично и противовъзпалително действие. Има свойството да подобрява апетита.
Зеленото зеле е богато на фибри, витамин С, фолиева киселина и манган.
Говорейки за полезни зелени храни, редно е да обърнем внимание и на още няколко подобни здравословни плодове и зеленчуци със зелен цвят. Авокадото осигурява здравословна доза от мононенаситени мастни киселини (MUFAs), както и 20 основни хранителни вещества, включително фибри, калий, витамин Е и фолиева киселина.
Краставиците са с внушително количество вода (около 96%). Обелката съдържа висок процент от витамин А. Този зеленчук е богат на алкално-образуващи минерали и е отличен източник на витамин С и антиоксиданти, фолиева киселина, манган, молибден, калий, силициев диоксид, сяра, и по-малки количества от витамин В комплекс, натрий, калций и фосфор. Кафеената киселина в този зеленчук помага да се предотврати задържане на вода и когато се прилага локално, помага за намаляване на подути очи.
Тиквените семки са богати на важни минерали като желязо, фосфор и магнезий, и също са чудесен източник на цинк. Тези зелени ядки са пълни с антиоксиданти и са свързани с намаляване на сърдечно-съдовите заболявания. Зелените чушки са заредени с витамин C, който освен всички свои полезни характеристики, помага на тялото да абсорбира желязо.
Кивито има редица полезни характеристики - от превенция на болестите до наличие на изобилие от витамини и минерали. Богато на фибри, то има важна роля в предотвратяването на запек и някои видове рак. Кивито съдържа фитонутриенти , действащи като антиоксиданти. Съдържа и фолиева киселина, която е важна за бъдещи майки и спомага за произвеждането на червени кръвни клетки. Съдържащият се Витамин C ускорява лекуването на рани и стимулира имунната система. Витамин Е намалява риска от сърдечно-съдови заболявания. Кивито ви предлага и калций, хром, мед, желязо, магнезий за енергия, калий и цинк, поддържащ здравето на косата, кожата, зъбите и ноктите.
Аспержите са чудесен източник на фолиева киселина , калий, цинк и витамини A, C и E, като помагат в борбата с възпаленията, свързани с артрит. Зелените ябълки са пълни с антиоксиданти и полифеноли . Освен това, ароматът на зелена ябълка доказано намалява мигрена и болки в ставите.
Освен много ниското съдържание на калории (31 ккал на 100 г сурови зърна) зеленият боб не съдържа наситени мазнини. Независимо от това е много добър източник на витамини, минерали и растителни микроелементи. Той е богат източник на диетични фибри, подпомагащи защитата на лигавицата на дебелото черво чрез намаляване на времето на експозиция на токсични вещества, както и чрез свързване с причиняващи рак химикали в дебелото черво . Достатъчното количество фибри също е доказано, че намалява нивото на холестерола в кръвта чрез намаляване на реабсорбцията на холестерол, свързващ жлъчни киселини в дебелото черво . Зеленият боб съдържа отлични нива на витамин A, флавоноидни полифенолни антиоксиданти като лутеин, зеаксантин и ß - каротин в добри количества. Тези съединения действат като защитни акцептори срещу свободните радикали.
Зеленият боб е добър източник на фолати. Фолиевата киселина заедно с витамин В - 12 е един от основните компоненти на ДНК синтезата и клетъчното делене. Съдържат добри количества от витамин В6 (пиридоксин), тиамин (витамин В - 1) и витамин С . Консумацията на храни, богати на витамин С помагат на тялото да развие резистентност срещу инфекциозни агенти и улавят вредните свободни радикали. В допълнение зеленият боб съдържа здравословни количества минерали като желязо, калций, магнезий, манган, калий, които са много важни за метаболизма. Калият е важен компонент на клетъчните и телесни течности, който спомага за контролиране на сърдечния ритъм и кръвното налягане.
И накрая, но не на последно място, са броколите. Консумацията им има понижаващо холестерола действие. Броколите имат силно положително въздействие върху детоксикацията на тялото ни. Съдържат фитонутриенти, подкрепящи процесите на детоксикация за неутрализиране и елиминиране на нежеланите замърсители. Броколите имат необичайно силна комбинация от двата витамин - А ( под формата на бета - каротин) и витамин К. Броколите са особено богат източник на флавоноиди, наречен кемпферол. Последните изследвания показват способността на кемпферол да намалява въздействието на алергените.
Хлорофил
Хлорофилът е пигмент на зелените хлоропласти в клетките на растенията. По-голямата част от хлоропластите се намира в клетките на листата, но хлоропласти има и в останалите части на растенията. Всеки хлоропласт съдържа пигмент, наречен хлорофил. Хлорофилът поглъща зелената светлина и това е причината, поради която листата, които са богати на хлорофил, имат зелен цвят. В светлата фаза на фотосинтезата пигментите превръщат слънчевата енергия в химическа енергия.От векове навсякъде по света хлорофилът от люцерната се използва за детоксикация и като субстанция с общо стимулиращо действие. Той представлява богат източник на белтъчини, каротин, ензими и витамините А, Д, Е, В-6 и К. Някои изследвания показват, че хлорофилът може да намали вредното въздействие на някои храни, които внасяме в организма, и то в черния дроб и червата, преди да успеят да му навредят. Поради това най-важният ефект от хлорофила е неговата способност за неутрализиране на токсините и неговата помощ при тяхното отстраняване от организма. Той притежава изключително силен алкален ефект върху храносмилателната система, чието значение расте с всеки изминат ден.
Научете всичко за полезния зелен чай ТУК и не забравяйте да се хранете разумно, вземайки под внимание факта, че най-чистата и полезна храна е тази, която ни дарява природа в своя натурален и естествен вид, без преработки и добавяне. Бъдете здрави!