Солта на живота
Какво е животът, ако него няма поне мъничко сол и пипер? А има ли здраве без сол и подправки? За подправки вече сме говорили, но солта е една от най-интересните и полезни теми за размисъл.
Няма физиологична функция в живия организъм, която да не зависи от естествената сол в природата. В предаването „На кафе” с Гала, д-р Мария Папазова прави една чудесна презентация за полезните качества на естествената сол и най-вече за разликата между естествените природни соли, които съдържат всичко необходимо за поддържане на йонния състав и клетъчните функции, от една страна, а от друга страна - бялата преработена готварска сол, която слагаме всеки ден на масата си и в ястията, които консумираме.
За да уточним за какво говорим, първо трябва да отбележим, че натуралната необработена сол е жизненоважна за нашия организъм, докато трапезната сол влошава нашето здравословно състояние. Защо това е така? NaCl, от който се произвежда познатата на всички трапезната сол, се извлича при производството на различни сапуни и пластмаси и то по химичен път. Консумирайки бяла преработена сол, ние консумираме продукт, при които от чистия природен източник са отнети всички ценни минерали и не е останало на практика нищо ценно, а още по-лошо – поради така получения дисбаланс, той ни носи само здравословни проблеми. Натрупването на този тип сол в организма ни кара да задържаме вода и избива под формата на проблеми като: ревматизъм, артрит, подагра, камъни в бъбреците и жлъчката, различни локални възпалителни процеси и дори неприятния за всички ни козметичен дефект, наречен целулит. Солта е чужда на организма и той се опитва да я изхвърля, което води до формиране на киселинни отоци по тялото.
Солта не е само в солничката на масата, тя е в повечето преработени храни, които консумираме, включително и в сладките продукти. Статистика в случая е достатъчно красноречива: средното годишно консумирано количество сол при европейците е 7 килограма, което е по 19 грама на ден, т.е. около 10 пъти над дневната препоръчителна доза, която е по-малко от 2 гр.
Натуралната природна сол е жизненоважна за нашия организъм. Тя е събрала силата на слънчевата енергия и зарежда с нея и нас самите. Щедрата майка Природа ни я дава наготово и ние трябва да я приемаме и да се радваме на нейните благотворни действия. Животните са съхранили своите естествени инстинкти и благодарение на това сами търсят и си набавят пълноценна сол от скалите и други източници в природата. Сигурно всички знаете, че на конете, козичките и повечето домашни животни се дава буца каменна сол, а те от своя страна с удоволствие си я облизват. Хубавата новина е, че все повече хора се замислят над тези въпроси. Оказва се, че ако намалим с четири пъти консумацията на натурална сол, увеличаваме и нашата податливост към сърдечно-съдови заболявания. Факт, който хвърля достатъчно светлина върху заблудата за вредите на солта. Въпросът е: коя сол? Именно непреработената натурална сол е мощен детоксикатор и регулатор на всички физиологични процеси в нашия организъм.
А знаете ли, че единственият в Източна Европа музей на солта се намира в гр. Поморие. Ако го посетите, може да научите как в миналото се е добивала морска сол и кои са местата, които са най-подходящи за нейния добив. Ще се удивите и от разнообразието от природни видове сол с техните здравословни предимства, вкусове и цветове. Ето част от тяхното разнообразие:
Хималайска сол
Формирала се е преди повече от 250 милиона години. Това е най-хармоничната натурална сол с най-висока биодинамичност. Съдържа 84 микроелемента. Уникална е със своята енергия и спомага за поддържането на организма здрав и вечно млад. Може да си направите и лечебен концентриран разтвор от хималайска сол. Прочетете и подробната ни статия за природния дар, наречен хималайска сол, тук или направо си поръчайте пакетираната в Германия хималайска сол Natur Hurtig от тук.
Кафява сол
Богата е на антиоксиданти и остатъци от есенциални мастни киселини. Подходяща при хронична умора.
Хавайска червена сол
Богата на е на желязо, олигоминерали. Създава се там, където водата от Тихия океан се смесва с печената вулканична червена глина от о. Молокой. Има вкус наподобяващ печени лешници и помага при сърдечно-съдови проблеми.
Хавайска черна сол
Богата е на минерали, микроелементи, активен въглен и способства за детоксикацията на организма. Тя се получава чрез смесването на една от най-чистите води в света и вулканичните скали от черна лава. Също с лек привкус на ядки.
Персийската синя сол е каменна сол с естествен син цвят, който се дължи на разнообразието от солени кристали. Кипърската черна сол на люспи получава необикновения си цвят благодарение на дървените въглища от иглолистните дървета, бреза, върба, която я обогатяват с растителни нутриенти. Бретанската сива сол е богата на органична йод. Гомасио – японската сусамова сол можем да си направим в домашни условия от препечено сусамово семе или да си поръчаме Био гомасио тук.
Изумително е разнообразието от полезни натурални природни соли, които може да ни донесат трайно здраве и да ни заредят с енергия от природата. Надяваме се, че вече можете да направите разликата между вредната и полезната сол и да излезете от заблудата, че СОЛТА е вредна. Вреден е само един вид сол – рафинираната трапезна сол, а разнообразните видове соли, съществуващи в природата, са истински лечители. Разбира се, консумирайте с мярка, както всяко друго лекарство!
Вижте цялото предаване
Вижте също:
Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...
Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...
Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня
1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...
Няколко от най-здравословните храни
Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...