Защо да изберем джинджифил?
Мили приятели, в тази статия се опитахме да съберем всичките предимства, които носи консумацията на тази толкова интересна подправка, наречена джинджифил, за да може сами да прецените дали си струва да го включвате в кулинарните си специалитети. Ето една полезна и забавна за четене информация.
Историята на джинджифила
Джинджифилът е едно богато на етерични масла растение, характеризиращо се със специфичен и силен аромат. Води началото си от Китай и Индия. Името му идва от санскрит ”stringa vera” или „с тяло като рог”, подобно на еленовите рога. Освен в писанията на Конфуции, джинджифилът е споменат дори и в Корана, което връща корените му в дълбока древност. В западна Европа тази подправка се използва още от 9-ти век. Започва да се използва в домакинствата заедно със солта и пипера. Смята се, че Марко Поло е човекът, който я пренася в Европа. В типичните английски кръчми през 19-ти век, кръчмарите поставяли по масите стрит джинджифил, за да могат посетителите да си сложат щипка в бирата, откъдето идва и наименованието „джинджифилова бира”. В днешно време годишно се отглеждат над 200000 тона джинджифил в световен размер.
В медицината
Тази подправка е широко застъпена в китайската медицина. Поради отдавна познатите си свойства да предизвиква потене, тя е използвана срещу чумата още в древността, като Хенри VIII инструктирал кмета на Лондон да използва джинджифил за лекарство срещу смъртоносното заболяване.
В днешни дни джинджифилът се бори успешно с храносмилателните проблеми. Помага при повръщане, причинено от движение или сутрешно гадене, а също и при диария (една от основните причина за детска смъртност в развиващите се страни). Има антивъзпалително действие и помага при артрит, мускулни спазми, ревматизъм. Прочиства организма (най-вече червата и бъбреците) от натрупаните токсини, стимулира циркулацията на кръвта, подхранва кожата. Използва се при лечение на астма, бронхити и други проблеми на дихателната система, тъй като спомага за изхвърлянето на слузта от дробовете. Изключително полезен е при простудни заболявания, тъй като затопля тялото и усилва потенето. Предполага се, че има свойството да намалява нивото на холестерола, което го прави полезно съпътстващо средство при лечение на сърдечно-съдови заболявания. Това чудодейно растение се включва в успешни рецепти за отслабване. Установено е, че джинджифилът няма токсично действие и може да се използва продължително време. Оказва се, че освен като универсално лекарство, джинджифилът се използва и за да усили положителното действие на други билки.
В кухнята
В азиатската и ориенталската кухня се използва пресен джинджифил, който може да се съхрани в хладилника за няколко седмици. Използва се за туршии, къри, лютеници. Младият, крехък джинджифил може да се нарежe и да се консумира в салати. Понякога от джинджифила израстват зелени кълнове, които могат да се използват към зелените салати. Използва се и в различни видове тестени сладки, пудинг, мармалад, конфитюр и в някои напитки като вино, бира или чай. А опитвали ли сте сладолед с джинджифил? Наистина неповторимо вкусово усещане.
Любопитни факти за джинджифила
Джинджифилът се използва външно и вътрешно като афродизиак, като е описан дори в Кама сутра. Тези свойства се дължат на факта, че консумацията на джинджифил спомага за по-лесната циркулация на кръвта до всички части на нашето тяло. По този начин най-чувствителните части на тялото се запълват с богата на кислород кръв.....
Фермерите от Съсекс пък слагали щипка джинджифил върху гърбовете на мързеливите коне, за да се ободрят. Филипинците дъвчат джинджифил, за да прогонят злите духове. В Ярнак, Франция се произвежда ликьор с аромат на джинджифил, наречен Кантон. В Конго джинджифилът се смачква и се смесва с мъзгата от дървото манго. Полученият сок се смята за панацея. Местните от брега на слоновата кост смесват стрит джинджифил с портокал, ананас и лимон и правят, така наречения сок „ниаманку”. Според поверията европейските млади момичета се надявали, че топлите, току що извадени от фурната джинджифилови сладки в човешки форми, ще се превърнат в истински мъже, бъдещи техни съпрузи. Джинджифиловите коси са характерните червено-оранжеви коси, които са рядко срещани и затова са екзотични и уникални.
Предлагаме ви и нашите изкусителни джинджифилови предложения с участието на тази ароматна и полезна билка. Ние сме ви приготвили и една невероятна и вълшебна рецепта за джинджифилови бонбони с мед и мента.