Да се потопим в неповторимия екзотичен дух на о.Бали- 2-ра част
Продължаваме с нашата разходка до екзотичен Бали, където местните не спират да се грижат за хармоничното единство дух-ум-тяло, което да им гарантира дълъг живот и много положителни емоции.
Изкуства
Какъв по-добър начин да се поддържа здравия дух от грижата за изкуствата. Дори с настъпването на модернизацията, Балийци се стремят всячески да запазят своя уникален дух, чрез превъплащаването на история и култура в разнообразието от изкуства, до които може да се докоснете докато сте в Бали. Чрез танц, песен, рисунка или скулптура вие ще научите по неповторимо красив начин за прародителите на Балийци, чиято горда кръв тече в жителите на Бали и днес. Настъпването на нощта ви предлага избора между романтична вечеря на свещи или пък по-бурна нощ с традиционните огнени и Kecak танци. Изкуствата са навсякъде из Бали - от сложните цветни декорации върху главите на танцуващите, през богато инкрустираните фасади на монументите до красивите маслени рисунки, които може да видите в Бали. В известният като „Остров на боговете” Бали, рядко минава ден без да се проведе някоя церемония или фестивал.
Танцът и драмата играят важна роля в Балийската култура и чрез тях хората научават части от нея. Балийските танци се провеждат няколко пъти седмично.
Танцът „баронг” е триумфална съвкупност от грациозни движения и живи цветове. Този танц представлява състезание между доброто и злото, между реда (баронг) и хаоса и разрушението (Рангда). Танцът „Kecak” (танцът на маймуните) е ритуален танц, създаден в ранните 1930 за филма „Островът на демоните”. В този танц може да видите движещ се кръг от седящ мъжки хор, състощ се от над 100 участника с голи гърди. Този танц разказва историята на Rama, който с помощта на армия от маймуни се опитва да спаси жена си от ръцете на злия крал Rawana. Танцът „Легонг” е много труден и изисква изключителна сръчност. Пресъздава историята на принцеса Rangkesari, държана затворена против волята си от крал Lakesmi. Брат й принц Daha тръгва да я освободи, но по пътя е нападнат от гарван – лоша поличба, която му носи смъртта в битката. Изпълнява се от млади момичета (8-9 годишни). Най-известни от транс танците Sanghyang (божествена сила, която прониква в телата на танцуващите) са Sanghyang Dedari и Sanghyang Jaran. При първия танцуват две необучени момичета със затворени очи, а при втория момче танцува около и в огъня, яздейки дървено конче от кокосова палма. Наоколо винаги има жрец, който в случай на нужда да изведе участниците от транса. Танцът „Рамаяна” пресъздава епичните легенди на Рамаяна. Wayang Kulit (Ваян кулит) е театърът на сенките, изпълнен с кукли на пръчки. Това са красиво изрисувани, позлатени кожени или дървени кукли, на които зрителите виждат само сенките. Историите, които ни разказват марионетките обикновено са от духовния свят, изпълнени със символизъм и мистицизъм. Водачът на куклите е един и пресъздава стотици герои с различни гласове. Сюжетите в повечето случаи са заимствани от индуистките епоси „Рамаяна” и „ Махабхарата”. При танца Baris, мъжете участници пресъздават чрез мимика и гримаса емоционалните състояния на воюващия. И този танц изисква големи умения. При танца Topeng (Mask) основно значение имат маските. Те се оцветяват в определени дни и се смята, че този който ги носи, носи и духа на маската. Участващите са мълчаливи и пресъздават историята чрез движенията на ръцете, главата и тялото.
Ритуалните действия, танцовите представления и театърът на сенките винаги са съпроводени от музика гамелан, която произхожда от времето преди индуизма. Оркестърът се състои от различни гонгове, металофони, ксилофони, флейти, струнни инструменти, както и от барабани. В повечето случаи освен инструменти има и хор или пък соло изпълнители, така че един ансамбъл може да включва около 40 музиканти.
Рисуването, резбарството, скулптурата и музиката са запазена територия за мъжете, а жените се занимават с приготовлението на пищни дарове за боговете. На всеки фестивал може да видите пирамиди високи до 2 метра, направени от цветя, плодове и десерти, изработени с прецизност и любов. Дори ако сте от запада, за три седмици умелите дърворезбари от Бали ще ви научат да направите собствената си маска. При резбраството върху камък технологията е същата като при дърворезбарството, тъй като се използват меки вулканични скали.
Бали се характеризира и с голямо разнообразие от тъкани. Вплетените в платовете златни и сребърни конци пресъздават образите на различни птици, пеперуди и цветя. Понякога Балийци използват толкова много злато и сребро, че основният плат се загубва. Най-характерната тъкан се нарича батик (щамповане на материи от коприна и памук) и представлява разноцветен ръчно боядисан плат. Той се произвежда в централна Ява и след това се доставя в Бали. Икат на свой ред е тъкаческо изкуство, характерно в по-голяма степен за Бали и донесено в Индонезия преди повече от 2000 години. Нишките, с които ще се работи се боядисват по специален начин. За някои определени части тъкачките обвиват отделните нишки с лико, за да не могат да поемат нов цвят при оцветяването, а да запазят първоначалния си цвят. Изтъкават се и крайният резултат са красиво изваяни форми. Основно се използва коприна, но може и памук и синтетични материи. По време на фестивалите обърнете внимание на кърпите на главите на участващите, които са изработени от коприна и памук, декорирани със сребърни и златни конци и листа. За изтъкаването им са нужни от три седмици до месец.
Фестивали и събития
Всенародните празници и фестивали са моментите, когато всички Балийци почитат своите предци и събитията, изиграли съществена роля в историята на този народ. Всички хора излизат, веселят се, отдавайки почит на човек, божество или нещо случило се в дълбока древност. Какъв по-добър начин да се освободим от грижите и да изпитаме положителни емоции.
Фестивалите, за разлика от религиозните събития се случват на всеки шест месеца или 210 дни. Годишните арт фестивали се провеждат всяка втора неделя на юни до втората събота на юли.
Балийците използват три календара за година – единият е западен, а другите са местни - saka и wuku. Wuku календарът съдържа 10 седмици с от 1 до 10 дни всяка. Saka календарът е лунен календар с индуски произход. Той съдържа илюстрация за всеки ден и показва какви са дейностите, за които благоприятства той.
Galungan е най-важният фестивал за Бали. 10-дневен празник, който се чества на целия остров и се смята, че всички богове, включително и Sanghyang Widi –най-висшето божество, слизат на земята. Nyepi се чества на последния ден от saka годината – денят след новата луна през деветия месец. Този празник се чества с пълна тишина на целия остров. Жертвените пречистващи ритуали и огньове за прогонване на злите духове се правят в деня преди този празник. Saraswati чества божията проява на мъдрата и красива богиня на знанието, изкуствата и литературата - Dewi Saraswati.
И това е само малка част от богатата култура и дух на остров Бали. За повече лични преживявания и за това какви са особеностите на Балийската кухня, може да проследите впечатленията на нашата кулинарна вълшебница Надя Петрова, която наскоро прекара лятната си почивка точно там. Разгледайте невероятните снимки в блога й и дано успеем да ви докоснем поне за миг до тази магнетична красота. Прочетете повече и за нашия, вдъхновен от остров Бали, кулинарен уъркшоп ТУК. Вижте рецепта от Бали, с която се докоснахме до индонезийската кухня и се потопихме в нейните екзотични вкусове и аромати. Приятно пътешествие до Бали!
Използвана литература:
Wikipedia
Natureinsider
Bali-Indonesia
Balispecial
All-Bali