Опасните хранителни комбинации в нашето ежедневие
Всеки знае, че има храни, които не бива да се консумират заедно. От едни ни става тежко, от други резултатът е хранително разстройство, а трети са вредни за здравето ни. Решихме да обсъдим тази тема с Д-р Владимир Шишков - медицински специалист в областта на здравословното храненето и диететиката. В интервю с него ще имаме възможността да разберем кои наши решения в ежедневието са вредни за нас и кои не. Как да се храним по-рационално и да избягваме вредните и опасни комбинации на храни, хранителни добавки и приема на общо използваните лекарства без рецепти.
Тази тема е много обширна, но все пак има основни правила, спазване може да елиминира неприятни усещания и дискомфорт при хранене, както и поява на заболявания. Пример за това е как и кога се приемат витамините, минералните добавки или добре ли е това, че сутринта започваме деня си с кафе и фреш от грейпфрут.
Здравейте, Д-р. Шишков. Вие всеки ден се сблъсквате с хора с различни здравословни проблеми, които искат да подобрят качеството си на живот, първо чрез правилно хранене. Кои са основните съвети, с които ги запознавате? Кои принципи трябва да спазват?
Здравейте, истината е, че няма универсални рецепти и общовалидни решения в здравословното хранене, защото всеки човек е уникален като генетика и обмяна на веществата, поради което няма как едни и същи храни да се възприемат и метаболизират еднакво при всички хора. Ето защо в модерната диетология все повече се налага концепцията за персонализиране на хранителните режими. Разбира се, съществуват редица установени правила и норми за здравословно хранене, които са разработени на базата на широки научни изследвания и клиничен опит и които дават основа за разработване на препоръки с широка валидност за отделни групи от населението. Такива са например препоръките за здравословно хранене на възрастни хора, ученици, деца и кърмачета, разработени от експерти към НЦООЗ за България. Те дават възможност за избягване на най-масовите грешки и проблеми, свързани с нездравословното хранене при споменатите групи. Разбира се, всеки човек трябва да адаптира по приемлив за него начин тези общи правила, норми и указания към своите специфични особености, възможности, начин на живот, хранителни навици, вкусове, предпочитания и т.н.
Някои от най-често допусканите грешки са:
• прекомерната консумация на наситени мазнини, сол и захар.
• чест прием на рафинирани, фабрично преработени храни, пълни с консерванти, за сметка на пресни, свежи, натурални продукти с висока биологична стойност.
• недостатъчната консумация на вода.
Могат да се дадат и многобройни други примери за нерационално и дисбалансирано хранене, вследствие на което се повишава риска от различни заболявания.
Отбелязахме, че има вредни комбинации между храни. Всички сме чували за теориите на разделното хранене. Кои храни не бива да се смесват? Какви са основните причини за това?
Теорията на разделното хранене вече е придобила доста широка популярност, но малко хора обръщат внимание на факта, че всъщност не само при разделното хранене съществуват т.н. „несъвместими комбинации” от храни. Такива непрепоръчителни или направо забранявани комбинации от храни има в аюрведичното хранене, макробиотиката, кръвно-груповото хранене, тибетската медицина и много други. Всички тези школи и учения са достигнали предимно по емпиричен път до комбинации между храни, напитки, билки и др., водещи до неблагоприятни или направо опасни последствия за здравето. В последно време към списъците на „лошите комбинации” модерната медицина добавя и комбинациите между някои храни и лекарства, а в някои случаи – между храни и суплементи.
Типични примери в това отношение са комбинациите между протеинови и въглехидратни храни в разделното хранене (месни и млечни продукти в комбинация с хляб, картофи, ориз, тестени изделия) – всички школи и разновидности на разделното хранене се обединяват около този принцип. Между тях съществуват обаче и сериозни различия по отношение на комбинациите между различните видове протеинови храни помежду им (например млечни продукти с яйца, месо или бобови храни и ядки), затова е трудно да се каже коя школа или течение в разделното хранене е най-близо до истината.
Тибетската медицина например не препоръчва смесването на млечно-кисели напитки и плодови сокове. Аюрведичната кухня също не препоръчва комбинирането на мляко с други храни.
Общовалидният принцип в случая е, че храните, както и комбинациите между тях се възприемат и усвояват различно и индивидуално от всеки човек, защото хората са генетично и биохимично устроени по различен начин, затова е трудно да се дават универсални препоръки. Тук може да ни бъде от полза нутригеномиката (науката, изучаваща взаимодействието между храни и гени), но тя тепърва прави първите си крачки и ще търси отговорите на много въпроси.
Кога и как е най-правилно да се приемат хранителните добавки като витамини и минералите? Сутрин, вечер, преди или след хранене?
Както споменах и по-горе, трудно е да се дават универсални съвети и препоръки особено когато става въпрос за огромен брой, най-разнообразни като съдържание, форма, качество, бионаличност и биоусвоимост хранителни добавки. От практична гледна точка, най-добре е да се следват указанията за прием върху опаковката на съответния продукт, защото те би трябвало да са проконтролирани и съгласувани на експертно ниво. В най-общия случай аз препоръчвам суплементите да се приемат по време на самото хранене, но това разбира се, не бива да се възприема като правило, има и изключения.
Ще ни посочите ли някои вредни комбинации при храните или хранителните добавки и медикаментите. Знам, че преди години имаше смъртен случай на британец, приемал предписаните му медикаменти за разреждане на кръвта с цитрусовия фреш от грейпфрут. Тогава фармаколозите предупредиха - не го смесвайте с лекарства. Доказа се, че подтиска чернодробните ензими и нарушава лекарствения метаболизъм. Кой е най-правилният и добрият начин за прием на медикаментите?
Да, примерът Ви е правилен. Действително в сока от грейпфрут се съдържат съставки, които могат да подтиснат някои чернодробни ензими, а както знаете по-голямата част от лекарствата се метаболизират в черния дроб. Червеното вино и пушените храни например могат да повишат кръвното налягане, ако се приемат в комбинация с т.н. МАО-инхибитори. Малко хора знаят, че комбинирането на храни с високо съдържание на фибри, които по принцип са много полезни, могат да забавят или затруднят усвояването на лекарства като парацетамол, дигоксин и др. , а фитинът в растителните продукти пречи на усвояването на Ca от организма. Много често се пренебрегват многобройните взаимодействия на алкохола, както с храни, така също с лекарства и добавки, въпреки че те са много известни. Алкохолът като ензимен индуктор в черния дроб се намесва в метаболизма на почти всички лекарства, особено на тези, влияещи върху нервната система.
Чувала съм също, че не е добре приемът на много чесън в комбинация с парацетамол. Това можело да доведе до отравяне, а всеки знае, че когато си настинал е добре да похапнеш чесън. Но активните съставки в чесъна подтискат ензимите, които разграждат препарата срещу висока температура, които се съдържа във всички рекламирани лекарства срещу простуда и грип. Къде може да се черпи достоверна информация кое с кое да се комбинира?
Това за чесъна и парацетамола не ми е известно в този му вид. По-скоро доколкото знам, чесънът може да предпази черния дроб от неблагоприятни ефекти върху чернодробните клетки, до които водят нестероидните противовъзпалителни, към които принадлежи и парацетамола.
По отношение на информацията, която се отнася до взаимодействията между самите лекарства, тя винаги е доста изчерпателна, но когато опрем до въпроса за взаимодействията на лекарствата с храни или суплементи, нещата далеч не са толкова ясни и изчерпателни и зависят най-вече от добрата воля на производителя, който преценява дали и доколко изчерпателна информация да даде за своя продукт.
Благодарим ви за интервюто!