Как да подберем качествени и пресни яйца
Наближава Великден и започва суматохата около яйцата, боите, дъхавите козунаци и празничната великденска украса. На този празник яйцата са символ, а малки и големи се забавляват да ги боядисват и украсяват, така че всяко едно яйце да стане красиво и неповторимо.
В тази статия няма да коментираме доколко са полезни или не яйцата, дали са необходимост на нашата трапеза или можем да намерим достойни техни заместители. Тук ще говорим за това как да подбираме само пресни и качествени яйца, за да не рискуваме здравето си и да не се помрачи празника ни.
Какво е важно да знаем, когато тръгнем на пазар за яйца?
Купуването на яйца от улични сергии или мили баби е доста примамливо. Мислим, че бабата ще ни продаде по-качествени и пресни яйца - от щастливи и свободно гледани кокошки, но всъщност това в повечето случаи е рискована покупка. Ако някой отглежда 2-3-5 кокошки, за да събере яйца за продажба, трябва да ги събира дълъг период от време, още повече, че в студеното време дворните кокошки снасят доста по-рядко. Така, за да се събере по-голямо количество яйца, те ще престояват седмици, че дори и месец преди да се продадат. През това време яйцата остаряват, развалят се и стават опасни за консумация.
Затова винаги е по-добре да се купуват яйца от големи хранителни вериги, където стоките не залежават или от магазини, в които контролът на качеството е на ниво, а доставките са редовни и от проверени източници.
Маркировка на яйцата
Яйцата, които са минали качествен контрол задължително имат маркировка. От нея може да разберете какъв е размерът на яйцето – S-малко, M-средно, L-голямо, XL- много голямо. Също така, когато яйцата са произведени в България, на тях се слага маркировка BG, а когато са внос, кодът съответства на кода на страната-производител. Маркировката на яйцата от свободни кокошки започва с числото 1. Яйцата от кокошки гледани на закрито се маркират с 2, а с 3 – на кокошки, които са клетъчно отглеждани.
Разбира се, след домашните яйца, най-здравословни са яйцата от свободно гледани кокошки.
Съхранение на яйцата
Когато си купувате яйца, задължително погледнете срока им на годност. Счита се, че те са годни 28 дни след снасянето. Ако се съхраняват на топло, светло и влажно място, срокът им на годност намалява. Сварените яйца, ако се съхраняват в хладилник при ниска температура, са годни за консумация до около 10-14 дни след сваряването. Разбира се, за предпочитане е, да не ги оставяте да престояват толкова дълго време, а да ги варите непосредствено преди консумация.
Бели или кафяви яйца
У нас традиционно се счита, че кафявите яйца с наситено оранжеви жълтъци са по-здравословни, и че са като яйцата, гледани от бабите на село. В Западна Европа и в Близкия Изток на почит са белите яйца. Истината е, че цветът на яйцата и жълтъците им зависи от породата на кокошките, които ги снасят, а не от това как и с какво се отглеждат и не са признак за тяхното качество и хранителна стойност.
За да са качествени яйцата, обаче, и в тях да се съдържат полезни вещества и витамини, важно е с какво са хранени кокошките. Ако те са отглеждани свободно, имат достъп до естествена слънчева светлина, хранят се с трева и поемат достатъчно житни и зърнени храни, то те ще снасят качествени и здравословни яйца, независимо от цвета на черупката и жълтъка.
Витаминозният и химичният състав на яйцето се влияят не само от храненето и вида отглеждане на кокошките, но и сезона, времето на снасяне, температурата и други подобни фактори. Така например, в яйчния жълтък се съдържа много повече витамин А през лятото, отколкото през зимата.
През последните години на Запад се предлагат кокоши яйца, обогатени с омега-3 мастни киселини. Тези така специални яйца се снасят от кокошки, хранени според специална диета с полиненаситени мазнини и водорасли.
Когато вече сте си набавили необходимите яйца, как да проверите дали са пресни и годни за употреба
Преди да счупите черупките на сурови яйцата, измийте ги с топла вода и по възможност сапун, за да отстраните евентуални замърсявания и патогени, които биха попаднали в храната.
Всяко яйце задължително се чупи в отделна чинийка. Ако на вид и мирис изглежда свежо, само тогава го изсипете при другите продукти. Ако се усъмните в неговите качества, изхвърлете го.
Когато счупите прясно яйце, неговият белтък е жилав. Жълтъкът е като полу-сфера, а белтъкът стои стегнат около него. Ако яйцето е престояло, белтъкът му става воднист – ще видите как част от него се разлива като вода, а често и жълтъкът се разлива, тъй като ципата, която го придържа губи своята еластичност.
Пресните яйца при счупване миришат хубаво. Престоялите яйца добиват специфичен мирис на сяра, който се засилва при варенето или готвенето и няма как да не усетите.
Пресните сварени яйца се белят по-трудно от яйцата, които вече са престояли няколко дни в хладилник преди варенето.
Когато се потопят във вода, пресните яйца потъват на дъното, докато старите остават на повърхността или полу-потопени.
Ако завъртите старо яйце, то ще се върти дълго. Прясното яйце ще се изтърколи настрани.
Топлинна обработка на яйцата
Яйцата трябва да се варят(готвят) между 7 и 10 минути след завиране на водата. Ако са варени по-малко време, възможно е да останат частично рохки и няма гаранция, че щамовете на салмонелозата(салмонелата), ако ги има, са унищожени. Белтъкът на варените по-дълго яйца става трудно усвоим за организма и е възможно да причини газове и стомашно неразположение дори яйцата да са много пресни.
Полезните съставки на яйцата се запазват, независимо от кулинарната обработка, само стават по-трудно усвоими когато яйцата са подложени на по-дълго топлинно въздействие.
Какви яйца – кокоши, гъши, пачи?
За сега говорихме за кокошите яйца. Пачите и гъшите яйца са значително по-хранителни от тях и с по-здрава черупка. Недостатъкът им се състои в това, че не са така трайни и като правило яйцата на водоплаващите птици са по-уязвими за атаки на вредни микроорганизми, причиняващи болест у хората. Пачите и гъшите яйца трябва да се консумират само ако сме абсолютно сигурни в тяхната преснота и след топлинна обработка не по-малка от 15 минути. В магазинната мрежа се срещат много рядко именно поради по-малката им трайност и затруднен контрол на качеството им.
Надявам се, че с тези полезни съвети ще подберете здрави, пресни и качествени яйца.
Пожелавам ви щастливи часове в боядисването и украсата на яйцата, и весели Великденски празници.