Натурално студенопресовано кедрово масло от сибирски бор
За разлика от най-често срещаното в магазините в България етерично кедрово масло, което е екстракт от растението Juniperus virginiana и може да се използва в малки количества за вани, масажи и инхалации, маслото от сибирски бор, погрешно познато под същото име: „кедрово“ масло, е съвсем различен продукт, извличан от различен растителен вид - Pinus sibirica. То представлява извлек от кедровите ядки на сибирския бор, получен чрез студено пресоване, и може да се използва както вътрешно, така и външно – за храна и в салати, за лечение на широк кръг от заболявания, за козметични цели, а дори и просто вместо синтетични витамини и добавки, тъй като съдържа много добър набор от природни витамини и полезни вещества.
Ето съдържанието на една малка кедрова ядка - дълъг списък от вещества, съчетани перфектно и без човешка намеса - Протеини, Въглехидрати, Наситени мазнини, Мононенаситени мазнини, Полиненаситени МФП 18:01, олеинова PFA 18:02, линолова PFA 18:03, линоленова, Натрий, Калий, Витамин А (RE), Витамин А (IU), Витамин А (РАЕ), Витамин C, Калций, Желязо, Витамин D (IU), Витамин Е (IU), Тиамин, Рибофлавин, Ниацин, Пиридоксин (витамин В6), Фолиева киселина , Кобаламин (Витамин В12), Биотин, Пантотенова киселина, Витамин К, Фосфор, Йод, Магнезий, Цинк, Мед, Манган, Селен, Молибден, Фибри, Триптофан, Треонин, Изолевцин, Левцин, Лизин, Метионин, Цистин, Фенилаланин, Тирозин, Валин, Аргинин, Хистидин, Аланин, Аспарагинова киселина, Глутаминова киселина, Глицин, Пролин, Серин.
Защо сибирски бор?
В Сибир и Русия кедровите ядки и масло са традиционен продукт, използван от столетия със силен терапевтичен и хранителен ефект от местното население. В наши дни, в съответствие с тенденцията на преоткриване на множествосредства от народната медицина, са проведени множество проучвания, за да се разберат биохимичните процеси зад лечебните свойства на това масло. Учените са изследвали различните компоненти на кедровото масло, за да разберат кои уникални съставки в него могат да бъдат отговорни за здравните му ефекти. И накрая, те са сведени до два важни компонента: антиоксиданти и пиноленова киселина.
Пиноленовата киселина (тройно-ненаситена мастна киселина, която е позиционен изомер на по-широко известната гама-линоленова киселина [GLA]) се среща само в кедровите ядки и масло, и не е налице в никой друг вид растение. Тази мастна киселина се намира във всички 140 разновидности на кедрови ядки (и масло) в количества, вариращи от 0,1 до повече от 20%. Въпреки това, най-богатият известен източник на пиноленова киселина е маслото, извлечено от семената на сибирски бор (Pinus Sibirica). То съдържа до 27% пиноленова киселина.
Кедрово масло за лечение на язва и гастрит
Последното десетилетие все повече проучвания показват несъстоятелността на използването на антибиотици за лечение на язва и гастрит поради силните им странични ефекти, водещи до унищожаването на хеликобактер пилори и създаването на условия за още по-сериозни стомашни заболявания. От друга страна, в процеса на изследвания се открива водещата роля на свободните радикали като причинител или катализатор на подобни заболявания. Оттук и новите търсения за лечението им с природни антиоксиданти. Тук е и мястото на кедровото масло като силен източник на подобни вещества, използван с векове в традиционната медицина и преоткриван от днешните учени.
С какво употребата на кедрово масло е специфична спрямо останалите природни средства – антиоксиданти? Първо, то може да съдържа до 56 мг/100 грама природен алфа-токоферол (витамин Е) - най-ефективният неензимен антиоксидант за прекратяване на верижните реакции на липидната пероксидация в клетъчните мембрани.
Кедровото масло е значително по-богато на витамин Е, отколкото всяко друго растително масло (например зехтин екстра върджин съдържа пет пъти по-малко витамин Е, отколкото кедровото масло екстра върджин). За сравнение пък със синтетичния витамин Е в хранителните добавки и дума не може да става.
Следващата важна група на антиоксидантни съединения, присъстващи в сибирското кедрово масло, са каротеноидите. Те са органични пигменти, които се срещат в растенията и някои видове водорасли и гъбички. Досега повече от 600 от тях са били идентифицирани. Тяхната молекулярна структура ги прави много ефективни „врагове“ на свободните радикали, резултат на което е мощният им антиоксидантен ефект. Някои каротеноиди (например, бета-каротин) попадат в категорията на про-витамин А. От тях тялото ни прави ретинол (витамин А), който сам по себе си също е мощен антиоксидант.
Кедровото масло е богат източник на каротеноиди, доставя около 30 мг/100 грама от тези антиоксиданти и про-витаминни съединения. Фактът, че тези каротеноиди се разтворени в масло значително повишава ефекта им.
И накрая, кедровото масло е изключително богато на следи от метални ко-фактори за ензимна антиоксидантна супероксидна дисмутаза (СОД) и каталаза. То съдържа 20 мг/100 грама цинк, 16 мг/100 грама манган и 4 мг/100 грама мед. То също така доставя около 19 мг/100 грама желязо, основен съпътстващ фактор за СОД и каталаза.
Козметични приложения на кедровото масло
От древни времена жителите на Сибир и Урал използват чисто кедрово масло или масло с живица (смола) за лечение на септични рани, порязвания и изгаряния. По време на Втората световна война кедрово масло с живица е успешно използвано в болниците за лечение на ранените войници, най-вече при тежко и хронично увреждане на тъканите, стигащо до гангрена.
Използването на кедрово масло защитава кожата от стареене и избледняване, прави я млада, мека и еластична. Особено полезно е за хора, страдащи от кожни заболявания, чуплива коса и нокти, живеещи и работещи в неблагоприятни климатични и екологични условия и при психо-емоционален стрес.
Козметичните приложения на кедровото масло са многобройни. Най-лесната и бърза, а в същото време ефикасна употреба е чрез директно нанасяне върху кожата. Маслото попива бързо и лесно и действително прави кожата мека и гладка.
Кедровото масло с екстракт от облепиха
Зад това първоначално екзотично за нас понятие облепиха (с което всъщност вече посвикнахме) се крият плодчетата на един храст, познат у нас също под названието морски зърнастец.
Лечебните свойства на облепихата се дължат на високото съдържание в плодовете й на цял "букет" от витамини, минерали и органични киселини, които са изключително важни за профилактика и лечение на много заболявания.
В плодовете от облепиха се съдържат около 3.5% захар и много органични киселини (ябълчна, винена, оксалова), много витамини - C (до 1000 мг%), B1, B2, фолиева киселина (до 0.80 мг%), PP , K, P, и Е (160 мг%), каротин (40-100 мг%) и каротеноиди (180-250 мг%), както и много флавоноиди (особено рутинови), желязо, бор, манган. Има танини, мастни киселини (олеинова, линолова) и летливи азотни съединения.
Комбинацията от кедрово масло с екстракт от облепиха усилва полезните свойства и на двете природни вещества. Може да се употребява както вътрешно, така и външно.
Кедрово масло за миене на зъби
Знаехте ли за тази употреба на кедровото масло? Като че ли в България не е много популярно миенето на зъби с натурални масла. Две от най-препоръчваните масла за тази цел са кокосовото и кедровото. Някои хора не предпочитат кокосовото заради факта, че то се влияе от температурата на въздуха и често е в твърда форма, затова чувството да го поставиш на четка за зъби леко напомня на свинска мас, а и мивката трябва да се измива след това с гореща вода. Кедровото масло няма този недостатък. Може да се поставят няколко капки върху четката, която ползвате за пастата, а може да ползвате и съвсем отделна четка за това. Подходящи са всички разновидности на кедровото масло - и чистотото, и това с екстракт от облепиха, а най-добре за венците се смята, че действа маслото с екстракт от живица (кедрова смола) - разтвор 5 или 10 %.
Кедрово масло с живица
Живицата е смолата на сибирския бор. Ето накратко някои от употребите на кедровото масло с живица:
1. При грип и простудни заболявания - капят се по 2-3 капки в носа два-три пъти на ден и се правят разтривки на гърба и гърдите с малко масло.
2. При зъбобол няколко капки се капват върху памуче или марля и се поставя на болното място, държи се двайсетина минути. За лечение на пародонтоза се прави втриване на масло във венците един път на ден, или се мият зъбите с него.
3. При изгаряне се поставя марля, напоена с масло, върху изгореното.
4. При болести на стомашно-чревния тракт се пият по 5-6 капки сутрин на гладно, като постепенно дозата се увеличава до 10 капки в следващите дни.
5. При вегетативно-съдова дистония се приемат по 5-10 капки вътрешно 3 пъти на ден, а външно се втрива на болните места.
6. При остеохондроза и радикулит се втрива масло 2-3 пъти на ден в продължение на 12-15 дни. Курсът може да се повтори два пъти в годината.
7. При начало на пристъп на стенокардия, аритмия или тахикардия десетина капки се капват на дланта и се втриват в областта на сърцето.
При вътрешен прием може да смесите капките масло с малко мед в лъжичка, тъй като живицата има характерна миризма на смола и вкусът не е много приятен.
За козметична употреба - намазване директно върху кожата и косата, или в комбинация с други съставки в маска.
Въобще една от най-положителните черти на кедровото масло е разнообразната му употреба - може да се ползва и вътрешно, и външно - ако не ви харесва или нямате нужда да го пиете, винаги може да го използвате за крем за лице, маски за коса - самостоятелно, или пък да го добавите към готова козметика.
Използвана литература:
Sib porducts