Всичко за лошия дъх
Лошият дъх е тежко бреме, което води до неувереност, лошо самочувствие и съответно непълноценен социален живот. Приемът на ментови бонбони и дъвки при лош дъх има само краткотраен ефект и в действителност не е решение на проблема.
За да разберем как да се отървем от лошия дъх, първо трябва да знаем каква е причината за неговата поява, а също и факторите, които благоприятстват неговото
развитие.
Основната причина за лошия дъх е наличието на подвенечен зъбен камък. В парче зъбен камък с размерите на глава на карфица живеят над 1 млн. бактерии, които отделят токсини и причиняват зъбен кариес, възпаление и кървене на венците.
Лошият дъх може да се дължи и на лоша орална хигиена и пропускане на вечерното миене на зъбите. През деня слюнката отмива хранителните остатъци в устата, но при сън продукцията на слюнка се снижава и агресивните анаеробни бактерии разграждат храната и „произвеждат“ лошия сутрешен дъх. Короните с ръбове също допринасят за задържането на храна и плака.
Причина за появата на лош дъх може да бъде гладуването, а също и консумацията на някои храни и напитки – лук, чесън, риба, кафе, алкохол. Неприятното усещане може да продължи дори часове след измиване на зъбите. Алкохолът се явява и фактор за ракови промени на оралните тъкани.
Тютюнопушенето, както и дъвченето на тютюн оставят неприятен вкус и мирис в устата. Не бива да се забравя, че освен лош дъх, употребата на тютюневи изделия причинява рак на устната кухина.
Причината за лошия дъх може да се крие и по-дълбоко. Възможно е да е свързан със заболявания на стомашно-чревния тракт, например гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) или язва. Той е симптом и на заболявания като пародонтоза, бронхит и диабет.
Източник на лош дъх може да бъде не само устната кухина, но и носът. Това е симптом за възпаление на дихателните пътища и синусите.
За да се отстрани лошия дъх, на първо място трябва да се премахне зъбния камък под венеца, следва лечение на кариозни зъби и елиминиране на кървенето от венците.
Превенцията на лошия дъх, както всички знаем, включва миене на зъбите два пъти дневно и консултация с пародонтолог. Само това обаче не е достатъчно. Важно е правилното и редовно почистване на зъбите с конец.
Не бива да забравяме и използването на четка за език – налепите по езика също излъчват лош дъх. Ключов момент е използването на води за уста, които имат антибактериално, освежаващо и почистващо действие.
Редовното жабуркане с разтвори на кислородна вода, а също и сребърна вода са изключително ефективни при борбата с лошия дъх и агресивните анаеробни бактерии в устната кухина.
Поддържането на добра орална хигиена не изисква големи усилия и скъпоструващи продукти. Ще споделим с Вас нашата рецепта за домашна терапия. Тя е лесна и бърза за приложение в домашни условия и изключително ефикасна. Изпитана е от стотици наши пациенти и ефективността й е гарантирана.
Домашна терапия:
1. Миене на зъбите с четка и паста.
* много ефективни в борбата с бактериите са пастите със съдържание на микросребро.
2. Жабурене с разтвор на 3% кислородна вода, разредена с чешмяна вода в съотношение 1:1.
3. Жабурене с колоиден разтвор на сребърна вода, без разреждане.
Следвайте нашите предписания за домашна терапия сутрин и вечер, за да се радвате на свеж дъх, здрави венци и красива усмивка дълги години!