Проект "EUthyroid" за борба с йодния дефицит
Стартира най-мащабното общоевропейско проучване върху йода, в търсене на отговора на един любопитен въпрос - Може ли адекватният прием на йод да направи Европа по-умна? Обръща се специално внимание върху изучаване на степента, до която недостигът на йод по време на бременност би повлиял интелектуалното развитие на детето.
В проучването се включват учени от 28 европейски държави, които с подкрепата на Европейския съюз обявяват война на йодния дефицит. Мрежата EUthyrod е общоевропейска инициатива, която има за цел да определи приемът на йод от населението в Европа и да предложи адекватни мерки за трайното му подобряване. Изследователският проект е 3-годишен, на стойност три милиона евро, под надзора на Медицинския университет в Грайфсвалд, Германия. Участник от страна на България е Медицински факултет-Болница Лозенец на Софийски университет „Св. Кл. Охридски“.
В рамките на проекта ще бъдат събрани данни за йодния прием от населението в държавите участнички, ще се сравнят националните стратегии и хранителните навици и ще се препоръчат мерки за подобряване на йодния статус на населението. Ще бъде извършен анализ на съотношението цена-полза на профилактичните стратегии и ще се изработи програма за картографиране на йодния прием в Европа.
Знаете ли, че йодният дефицит е най-важният рисков фактор за развитие на заболявания на щитовидната жлеза при възрастни и деца? Бременните и кърмещите жени имат повишени йодни потребности, които трябва да бъдат задоволени за гарантиране на оптимално развитие на детето. Дори лек йоден дефицит по време на бременност може да наруши развитие на мозъчните структури и да повлияе отрицателно върху интелекта на детето. Йодният дефицит е водеща причина за предотвратими мозъчни увреждания, поради което Световната здравна организация (СЗО) активно се бори за изкореняване на този световен проблем. Йодът е есенциален микроелемент, богати на който са морските храни, чиято консумация не е особено висока от европейското население.
В последното столетие много европейски държави въведоха профилактични програми, в това число и България, за ликвидиране на йодния дефицит чрез масово йодиране на солта, но въпреки това едва 27 % от европейските домакинства използват йодирана сол. Налага се преразглеждане на йоддефицитната ситуация в Европа чрез въвеждане на единна система за мониторинг и унифициране на превентивните мерки и настоящият проект идва в помощ именно на това.
Дейностите по проекта гарантират, че независимо от променящите се хранителни навици и големи регионални различия, нито едно дете в Европа няма повече да бъде изложено на риск от йоден дефицит. Вижте какви продукти с йод ви предлагаме и в нашия он-лайн магазин.
Използвана литература:
Uni-Sofia.bg