"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Изкуството е полезно за здравето

Автор: Мария Лашкова
Последно обновяване на информацията: 31.12.2012 г.


Този път се спряхме на художественото изкуство и по-специално на музиката и нейното въздействие върху нашето добро здравословно състояние, което е съвкупност от физическо, умствено, емоционално и социално благоденствие. Както е казал Джордж Елиът: „Няма чувство, което да не намира успокоение в музиката, освен изключително дълбоката тъга и страх.”

Докато се любуваме на една картина например в мозъка ни се активира една част, подобно на случаите когато сме влюбени. Става въпрос за химикала „допамин”, който създава усещането на щастие. Когато говорим за музика и за нейните изумителни влияния не може да не обърнем внимание на направените изследвания на японския учен Емото Масару, благодарение на които се установява влиянието на музиката върху водните молекули. Кристалоподобният „квант вода” се състои от 57 молекули и е много устойчив на всякакви влияния. Тези кванти се групират и образуват правилни шестостени от 912 молекули вода. В следствие на хармоничната и чиста музика, водата копира енергийно-информационното поле, в което се намира и шестостените се характеризират с ясно изразени връзки. Когато музиката е дисхармонична, тези връзки във водата въобще не се образуват и дори се разрушава характерната кристална структура на водата. Както знаем, човешкото тяло съдържа между 70% и 90% вода. Това обяснява много влиянието на музиката върху нашия организъм. За повече информация по тази тема може да гледате интересни филми тук.

Редица медицински изследвания доказват благотворното влияние на музиката върху нашите сърдечно-съдова, дихателна, кръвоносна, нервна и двигателна системи и способността й да нормализира мозъчното кръвообращение. Най-хармоничната и ефективна музика се оказва класическата, народната, църковната и звуците от природата. Като цяло слушането на вашата любима музика ви носи радост и задоволство, което на свой ред води до подобряване на общото здравословно състояние. Когато говорим за музика, изключваме стилове като хард рок, метал, рап, електронна, и хаус музика, тъй като те имат неблагоприятно действие върху организма. Знаехте ли, че слушането на спокойна и весела музика може да доведе до разширяване на кръвоносните съдове, което на свой ред води до увеличаване на потока на кръвта. Когато музиката е натоварваща и стресираща, кръвоносните съдове на слушателя се свиват и намалява нивото на кръвния поток.

Доказано е, че терапията с музика облекчава напрежението и стреса и се бори успешно с депресията. Музиката помага на хората с емоционални проблеми да решат по-лесно проблемите си, да вземат решенията със замах и да променят настроението си в положителна насока. Тя ни прави по-умни и стимулира работата на мозъка. Ето и един списък с конкретни положителни влияния на музиката върху здравословното ни състояние:

• Музиката стимулира по-бързото възстановяване след прекарана болест. Облекчава хроничната и болката след операция. Слушането на музика може да намали болката до 21% при състояния на остеоартрит, дискови проблеми и ревматоиден артрит. Тя се използва в някои медицински заведения, за да се намали необходимостта от лекарства по време на раждане, за намаляване на следоперативната болка и за по-ефективно въздействие на анастезията по време на операция. Има няколко теории за обяснение на този положителен ефект на музиката: тя привлича вниманието, създава в пациента чувство на контрол, спомага за отделянето на ендорфин в тялото, за да се справи с болката, бавната музика успокоява дишането и сърдечния ритъм на човека.

• Музиката намалява кръвното налягане. Според Американското общество по хипертонията, слушането поне на 30 минути дневно на класическа, църковна или келтска музика, намалява значително кръвното налягане.


• След направено изследване върху млади хора, на които се дава възможността да слушат няколко поредни откъса от музикални произведения с кратки паузи помежду си, се установява пряка зависимост между ритъма и темпото на музиката със сърдечния ритъм и дишането. Бавната музика забавя сърдечния ритъм, бързата го засилва, а паузите между музиката го нормализират в неговото оптимално ниво.

• Джазът може да спомогне за възстановяването след удар. Тази музика подобрява вербалната памет и вниманието.

• Музиката намалява мигрената и хроничното главоболие, като намалява интензитета, честотата и продължителността на болката.

• Тя засилва имунната система. Слушането на любим стил музика може да доведе до положителни емоции, което води до секрецията на специални хормони, стимулиращи имунитета. Слушането на музика и пеенето може да намалят нивото на хормона, свързан със стреса – кортизол (освобождаващ се в организма в резултат на стрес) с 25%.

• Музиката увеличава нивото на IQ, интелигентността и запомнянето, концентрацията и вниманието. Тя влияе на пространствено-времевото мислене, на математическите способности, на литературните умения и емоционалната интелигентност. Музиката на Моцарт и бароковата музика със своите 60 удара в минута стимулират дейността на лявата и дясната част на мозъка. Отвеждат ни в алфа диапозона – едно състояние на покой и възвишени усещания. Едновременната стимулация на двете части на мозъка засилва в максимална степен научаването и запомнянето за по-дълго време на дадено нещо. Информацията, която учим, активира лявата част, а музиката, която слушаме дясната. Същото се получава, когато едновременно свирим на инструмент и пеем. Всичко това прави мозъка по-способен да обработва информацията. Децата, които взимат музикални уроци се характеризират с по-добра памет от тези, които не взимат, със способността да решават по-лесно проблемите и с добра пространствената памет. Тук става въпрос за музика без вокална част.

• Музиката подобрява двигателната активност. Слушането на музика намалява чувството на умора и нивата на психологическо възбуждане и подобрява моторната координация. Тя облекчава мускулното напрежение, подобрява движението на тялото и координацията.

• Тя подобрява продуктивността на работата. Открийте кой стил музика стимулира в най-голяма степен вашата творческа активност и се възползвайте. Знаехте ли, че човешката възможност да борави с визуални елементи, включително букви и цифри, е по-бърза при слушане на класическа музика.

• Музиката успокоява и подпомага съня. Слушането на 45 минути успокояваща музика преди лягане осигурява в голяма степен дълбок и хубав сън през нощта. Релаксиращата музика намалява активността на симпатиковата нервна система, намалява напрежението, кръвното налягане, сърдечния и дихателен ритъм и има успокояващо действие върху съня, тъй като успокоява мускулите и ни откъсва от мислите. В този случай се чувстваме по-позитивни.

• Слушането на любимата ни музика намалява нивата на кортикостероидните хормони, подобрява състоянието дори и на новородените бебета и намалява страха.

• Музиката лекува душата и повдига духа на човек.

Тя помага на болни от Алцхаймер, както и при други прояви на деменция, болестта на Паркинсон, рак, спин. Намалява симптомите за повръщане при хора на химиотерапия.

Ето и няколко любопитни интересни факти за музиката и нашето здраве.
Според направено изследване изброените по-долу музикални инструменти оказват влияние върху различни наши органи и благоприятстват тяхното функциониране.

• Пианото въздейства на бъбреците, пикочния мехур и стимулира щитовидната жлеза;
• Барабанът възстановява ритъма на сърцето, стимулира кръвоносната система;
• Флейтата изчиства бронхо-белодробната система;
• Акордеонът нормализира работата на коремната кухина;
• Арфата и струнните инструменти нормализират кръвното налягане, лекуват хистерия и нормализират работата на сърдечно-съдовата система;
• Саксофонът нормализира дейността на половата система;
• Кларинетът подобрява кръвообращението;
• Контрабасът, виолончелото и китарата – лекуват бъбреците и въздействат на тънките черва и сърцето;
• Цимбалът действа благотворно на черния дроб;
• Балалайката действа положително на храносмилането;
• Тръбата лекува радикулит;
• Органът спомага за умствената уравновесеност;
• Цигулката лекува душата.


В Китай дори са разработени отделни дискове със заглавия „Сърце”, „Черен дроб”, „Черва”, „Стомах”. Във Флорида напояват портокаловите гори, като по същото време пускат музика със звуци на пеещи птици. В този случай добивът на портокали се характеризира с по-голяма сладост и със 121% повече витамин С. В средните векове хората са смятали, че се спасяват от чумата, като бият църковните камбани. Установено е, че ако слушате класическа музика, докато карате колата си, намалявате риска от аварии 15 пъти, a ако слушате класическа или народна музика в маршрутката, това води до рязко намаляване на раздразнителността на пътниците. Дори кокошките са по-щастливи и дават повече яйца когато слушат успокояваща музика. В Холандия увеличават млеконадоя с музиката на Моцарт.

Музиката е безопасно профилактично средство. Тя няма странични влияния и негативни последствия. Платон не случайно е твърдял, че в основата на здравото общество трябва да стои музиката и гимнастиката. Комбинирайте слушането на музика с подходящ и балансиран хранителен режим и си гарантирайте здраве, добро настроение и тонус. Ако се нуждаете от квалифицирана помощ, нашите специалисти от медицински център Здравословен Живот ще ви изготвят персонална оздравителна програма, която да отговори по ефективен и дългосрочен начин на нуждите на вашия организъм, а любимата музика ще изберете вие. Живейте в хармония със себе си и с хората около вас.

Използвана литература:
Boing Boing
Puls
Sirius1 buletini 2008
Sirius buletini 2009
Emed expert
Stress about
Get
Medchrome


Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...