Светла Николова: Синтетичните аромати са сред най-опасните съставки в козметиката
Светла Николова е доктор на науките по природни полимери. Има опит като научен сътрудник в БАН и преподавател в Софийския университет и Аграрния университет по специалностите „Биотехнология” и „Екология и опазване на околната среда”.
От 14 години работи в областта на био продуктите. Председател е на сдружение Агролинк.
Коя козметика е био? Какво прави един продукт био?
За да бъде козметиката био, е важно проследяването на целия процес до получаването на крайния продукт. Започва се още при производството на суровината, като във всички възможни случаи тя трябва да бъде продукт на биологично земеделие. Т. е. отглежданите растения, от които се получават екстракти и масла, трябва да бъдат произведени по биологичен начин на земеделско производство.
След това преработката трябва да бъде при много меки условия, без химически реагенти и в крайната формула да се включват само съставки, които са одобрени от контролния орган, издаващ сертификата за био продукт.
Има ли разлика между натурална и био козметика?
Основното, което трябва да се знае, е дали продуктът е сертифициран или не. Оттам нататък той може да бъде натурален и био. Не е задължително сертифицираният натурален козметичен продукт да съдържа био съставки или растения, които са произведени по биологичния начин.
Докато в био козметиката, и според стандартите на Международната организация NaTrue, за да бъде един продукт био и сертифициран, той трябва да има 95% био състав.
Има и друг вариант – всички съставки на продукта да са натурални, като някои от тях да са произведени по биологичен начин.
Кои са вредните съставки в козметиката?
Съставът на козметиката, независимо дали е био или натурален, е изписан според изискванията на международната номенклатура на козметичните съставки - INCI. Ако човек има познания, може да разбере дали продуктът е био или не.
Сред вредните съставки, които са недопустими в сертифицираната натурална и био козметика, са: парабените, които започнаха да се избягват дори от някои от фирмите, произвеждащи конвенционална козметика; също така съставки, произведени от евтини парафини, синтетични аромати и оцветители. Вредни съставки са содиум лаурил сулфат (Sodium Lauryl Sulfate), содиум лаурет сулфат (Sodium Laureth Sulfate), имодиум лаурил сулфат, полиетилен гликол (Polyethylene Glycol) и други повърхностно-активни вещества, които извличат замърсяванията и помагат за почистването на лицето.
Как вредят тези съставки на кожата?
Страничните и вредни последствия са свързани с алергични реакции, но не се изчерпват само с тях. След използването на даден козметичен продукт те се появяват почти мигновено. Други ефекти, които не са така явни и бързи, могат да бъдат причинени от парабена, който има доказани канцерогенни свойства и допринася за ракови образувания. Проведени са медицински изследвания, според които може да доведе до рак на гърдата.
Кожата е най-големият орган на човека с много голяма повърхност и трябва да се знае, че използваните продукти не остават само на нивото на епидермиса. Съставките проникват в дълбочина, включително в кръвта, и по този начин се разнасят по цялото тяло. Последствията от използването на некачествена козметика са особено опасни и за бременни жени, малки деца.
Кои са най-често използваните съставки в био козметиката?
Напоследък нашумяха съставките, които се използват и като храни, т. нар. супер храни. Например годжи, асаи. Използват се етерични масла, като розово, лавандулово, арганово, масло от невен, лайка, ший. Последното може да се произвежда в много малки количества, затова е и доста скъпо.
Био козметиката може да съдържа и екстракти от различни растения, например бреза, липа. Могат да бъдат и по-нестандартни, например шизандра или люта чушка. Ароматите в сeртифицираната козметика са на основата на натурални екстракти или масла, например от лимон, върбинка, ванилия, портокал или пък лавандула, роза.
Разбира се, определени групи хора трябва да внимават. Например, при наличието на алергия към определено етерично масло. Дори то да е био, не трябва да се употребява. Тогава следва да се използват продукти, без етерични масла и без естествен аромат. Има специални серии за алергични хора, в които са изключени дори и натуралните масла.
Важно е да се знае, че естествените аромати са различни и ако потребителят е свикнал към конвенционалните синтетични аромати, не винаги отначало ще приеме естествените.
Малко се говори за това, че съдържанието на парфюм в продуктите въобще не е безвредно. Едни от най-опасните съставки в козметиката, парфюмите, включително и в почистващите препарати, са именно синтетичните аромати.
Синтетичните аромати в почистващите перилни препарати, например, се наслагват като филм върху тъканта на дрехите, което допринася за непрекъснатия им контакт с кожата, те проникват в нея. Същото важи и за парфюмите, кремовете и другите козметични продукти.
Често хората приемат, одобряват и купуват даден козметичен продукт само заради определен аромат. Но трябва да поставят една въпросителна и да проверяват дали той е от естествен екстракт, етерично масло или от синтетичен източник.
Опасностите, които се предизвикват от синтетичните аромати са свързани с алергиите и развиването на свръхчувствителност. Един от всеки 50 души са подложени на увреждане на имунната система от синтетичните аромати, е заключението на Научния съвет на ЕС за козметични и нехранителни продукти. Ароматите са един от петте най-големи причинители на алергии, които водят до астма. Едно изследване през 2009 г. в Австрия открива, че хората, които използват най-много парфюми и ароматизирани лосиони, които имат високо съдържание на синтетичните мускусни съединения като ароматизатор, имат най-голямо съдържание на синтетичен мускус, включително галаксолид и тоналид в тяхната кръв. Изследванията показват нарушения в хормоналната система и сериозни последствия за новородените. Тоналидът се свърза с рака на гърдата.
Как може да се разпознае един фалшив био козметичен продукт?
За да бъде сигурен, че продуктът е био, потребителят винаги трябва първо да търси знака на контролния орган. Съществуват няколко сертифициращи организации в Европа и света – има френски, немски, английски, италиански, американски знаци. Те са утвърдени не само в техните страни, но и на световно ниво, и се припознават и разпознават от потребителите.
У нас няма контролен орган за козметиката, който да е специфичен за страната. Българските фирми за производство на био козметика, които засега са две, сертифицират продуктите си от чужди контролни органи.
Очаква ли се ЕС да изготви общ стандарт за сертифициране на био козметика, който да важи и да се признава от всички европейски държави, какъвто съществува за био храните?
Европейският съюз все още не е създал единен регламент или директива, които да са свързани с био козметиката, за разлика от био храните. В момента се подготвят правила и вероятно в скоро време ще има общ законодателен документ, който да регламентира общоевропейския знак, какви са стандартите, защото има разлика между отделните изисквания на контролните органи в различните страни. Това донякъде обърква потребителя.
При храните до скоро имаше различни знаци на различните контролни органи. Бяха над 100. Сега вече има общоевропейско лого и всички продукти задължително са обозначени с него. Така ще стане и с козметиката. Стъпка по стъпка се следват тенденциите на все по-здравословния начин на живот на потребителя.
В България съществува един проблем - консултант продавачите в магазините, аптеките и дрогериите нямат достатъчно информация и не винаги разпознават био козметиката. Това води до заблуждение на потребителя, защото той се доверява на определен магазин, че като влезе там, ще намери само био продукти. Затова е важно провеждането на обучения на работещите в обектите, където се предлага такава козметика.
Разгледайте нашите предложения на марката SANTE и на LOGONA.