Тест за хранителна непоносимост – FOOD DETECTIVE. Кратък наръчник на пациента - 2 част
Продължаваме обширната тема за видовете хранителните непоносимости и за здравословните начини, по които може да се предпазим от тях. Като начало може да прочетете първата част ТУК.
ПРЕДИ ДА НАПРАВИТЕ ПРОМЕНИ В ДИЕТАТА СИ
Здравето и храненето са тясно свързани, от което следва, че има някои общи принципи, които трябва да спазвате преди да започнете да променяте дневния си хранителен режим.
• Ако имате някакъв медицински проблем, приемате лекарства или сте бременна жена, в тези случаи силно се препоръчва да обсъдите предстоящите промени в диетата си със здравен професионалист – лекар или диетолог.
• Планирайте всяко хранене предварително доколкото е възможно. Като подберете подходящи идеи за кулинарни рецепти, в които са включени само безпроблемни за Вас храни и си ги напазарувате отрано, ще бъдете изложени на минимален риск да си създадете някакви проблеми с храненето.
• Проучете добре списъка с позволените за Вас храни. Въпреки че имате доказана непоносимост към определени храни, в същото време има голям брой храни, които няма да Ви създадат проблем и които можете да консумирате свободно.
Вместо да се фиксирате върху това, което не можете да ядете, много по-позитивен подход е да се концентрирате върху всички хубави храни, които са Ви позволени.
• Когато изключите определена храна от диетата си, опитайте веднага да я замените с друга подобна храна от същата група, към която не показвате положителна реакция на теста.
• Продължавайте да избягвате всяка храна, за която имате основателни съмнения, че Ви влияе зле, дори реакцията към нея от теста да не е била позитивна.
• Разучете добре в кои хранителни продукти се съдържат Вашите проблемни храни. Много готови хранителни продукти, сосове и комбинирани подправки съдържат различни съставки, за които Вие може да не знаете, че произхождат от съответните храни, така че, внимателно проверявайте всички етикети.
• Много е важно да поддържате здравословен и пълноценен хранителен режим. Като консумирате голямо разнообразие от храни, Вие ще получавате и широк спектър от есенциални нутриенти, а в същото време ще намалите риска да развиете отново непоносимост.
КОЛКО Е ВАЖЕН ПЪЛНОЦЕННИЯТ И ЗДРАВОСЛОВЕН ХРАНИТЕЛЕН РЕЖИМ
Вашият хранителен режим директно се отразява на Вашето здраве. Балансираното хранене е силно препоръчително с оглед предпазването от заболявания. Една балансирана диета включва адекватен и редовен прием на белтъчини, мазнини, въглехидрати, витамини и минерали. Нека разгледаме накратко и поотделно всяка от тези групи вещества.
БЕЛТЪЦИ
Белтъците са в основата на доброто здраве и са незаменими съставки за растежа и възстановяването на тъканите. Те играят жизненоважна роля в практически всички значими процеси в организма – каквито са например мускулните контракции, производството на ензими, имунната защита, поддържането на здрава кожа и кости. Белтъчините освен всичко друго са и източник на енергия. Въпреки че в някаква степен белтъците присъстват във всяка една храна която ядем, за техни най-богати източници се считат червените меса, рибата, птичите меса, яйцата, соята, бобовите растения, ядките и млечните продукти.
МАЗНИНИ
Мазнините са ангажирани в многобройни процеси в организма и са от жизненоважно значение за изграждането на клетъчните стени и нервната тъкан. Те също са добър източник на енергия и много подпомагат абсорбцията на определени мастноразтворими витамини. Въпреки че мазнините като цяло са много важни за пълноценния хранителен режим, трябва да се консумират правилния вид мазнини.
Различните видове мазнини според химичната им структура са:
• Полиненаситени мазнини – има ги в слънчогледовото олио, царевичното олио и маслата от кореноплодни растения, ядките, семената, авокадото и в мазните дълбоководни риби;
• Мононенаситени мазнини – намират се в зехтина и рапичното олио;
• Наситени мазнини – намират се в червените меса, колбасите, маслото, сиренето, сметаната, палмовото и кокосовото олио;
• Транс-мазнини – има ги в кексовете, бисквитите, фаст-фуд продуктите, пастите и сладкишите.
Здравословният избор означава да увеличите приема на моно- и полиненаситени мазнини от студенопресовани масла и да намалите приема на наситени и транс-мазнини. Наситените и транс-мазнините повишават риска от сърдечно-съдови заболявания, докато ненаситените мазнини също са добър източник за производство на есенциални мастни киселини в организма.
ВЪГЛЕХИДРАТИ
Въглехидрати е колективно наименование за широка група продукти с основни представители скорбялата и простите захари в храните. Те са основният източник на енергия за организма, поради бързото им разграждане и усвояване от организма.
Следва кратко описание на различните видове въглехидрати:
• Комплексни въглехидрати
Такива са различните видове скорбяла, които ще намерите в пълнозърнестите храни, зеленчуците, плодовете и бобовите храни. Те се разграждат бавно в организма и осигуряват контролирано равномерно освобождаване на енергия. Те съдържат високи концентрации на нутриенти и влакнини и имат благоприятно влияние за понижаване на холестерола, риска от ракови заболявания и здравословното храносмилане.
• Прости въглехидрати
Наричани още прости захари можем да ги открием например в меда, меласата, плодовете, плодовитее сокове. Тези въглехидрати причиняват бързи колебания (пикове и спадове) на кръвната захар, но те лесно могат да се контролират, ако се комбинират с комплексни въглехидрати или белтъци.
• Рафинирани въглехидрати
Това са въглехидрати подложени на технологична преработка, което води до загуба на голяма част от полезните вещества в тях. Те също причиняват резки колебания в нивото на кръвната захар. Такива въглехидрати са бялата захар, подсладителите, има ги още в царевичния сироп, бонбоните, фабрично произведените зърнени каши, тортите, бисквитите, пиците и сладките безалкохолни напитки. Приемът на такива въглехидрати трябва да се сведе до възможния минимум.
Вижте пълното видео с инструктажа за това как да си направите теста в домашни условия и очаквайте третата част на нашата статия.
За консултация или изготвяне на лична диета или програма за хранене и здравословен живот, моля свържете се с д-р Шишков на 0885 580 580 или му пишете по електронната поща.