"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Храни за здрава щитовидна жлеза

Автор: Превод Мария Лашкова
Последно обновяване на информацията: 22.10.2013 г.


Знаеш, че имаш проблем с щитовидната жлеза. Отнело е няколко години лабораторни изследвания, за да ги открият. Ако имаш късмет, вече са ти предписани магически хапчета, които да успеят да регулират наднорменото тегло, да върнат енергията и да възстановят доброто храносмилане. Ако пък нямате този късмет, вашите хапчета не действат. Вие се чувствате уморен, подут и разчитате само на кофеина и захарта да ви върнат поне за малко енергията. Тогава на помощ се явява един зелен сок с къдраво зеле, спанак, краставици, джинджифил и лайм. С помощта на този божествен еликсир вие чувствате как всяка клетка от вашето тяло се презарежда. Зелените сокове се превръщат в ежедневна практика и вие се чувствате жизнени и енергични.

Започвате да четете блогове за подходящи храни за добре функционираща щитовидна жлеза. Тогава прочитате следното - да не се ядат сурови кръстоцветни зеленчуци в случаите на хипотиреоидизъм. Как може точно тези зеленчуци да са вредни за здравето на вашата щитовидна жлеза, като те ви карат да се чувствате толкова добре?

Но както продължите да четете, виждате противоречията. Консумацията на броколи, зеле и спанак допринасят за увеличаване на нивата на глутатион за възстановяване на функцията на щитовидната жлеза. Вече сте истински объркан. Като диетолог и жена, която вече е успяла да обърне сама субклиничното състояние на щитовидната си жлеза за три месеца, бих искала да ви помогна да добиете по-широк поглед върху храната и и нейната пряка връзка със здравето на вашата щитовидна жлеза.

Ето какво да ядате (и защо да го правите), за да подобрите функциита на щитовидната жлеза:

1. Кръстоцветни зеленчуци
Консумирайте ги сурови, варени или под формата на сок. Знам, че сте били посъветвани да не ги ядете сурови, но не ви ли се стори странно, точно растителните храни, които са най-богати на ракопредотвратяващите фитонутриенти, да инхибират функциите на щитовидната жлеза? На мен лично ми се стори.

През 1950 г. учените поставят под въпрос факта, че някои храни съдържат гоитрогени (веществата, които пречат на усвояването на йода) и потискат функциите на щитовидната жлеза. Кръстоцветните зеленчуци са замесени, тъй като техните суровини глюкозинолати (точно тези фитонутриенти, които защитават от рак) могат да възпрепятстват приема на йод. Но наистина ли могат да възпрепятстват приема на йод? Ако това е причината да не консумирате кръстоцветни зеленчуци, то вие се лишавате от цял набор здравословни ползи от тяхната консумация срещу вероятността да се възпрепятства приема на йод.

По отношение на конкретните примери, проучванията предполагащи връзка между консумацията на кръстоцветни зеленчуци и заболяването на щитовидната жлеза са ограничени. По-голям е броят на изследванията, подкрепящи консумацията на кръстоцветни зеленчуци за предотвратяване на рак на щитовидната жлеза.

2. Бразилски орехи
Те са най-богатият хранителен източник на селен, който е от съществено значение за превръщане на тироксин в неговата активна форма - Т3. Имате нужда от селен за производство на глутатион, за да намалите антителата на щитовидната жлеза. Хапвайте по три бразилски ореха на ден.

3. Морски зеленчуци
Морските зеленчуци са богати на йод. Йодът се свързва с тирозина (аминокиселина), като се образува тироксин. Ако не разполагате с достатъчни нива на йод, се стига до ограничаване на скоростта на производството на хормоните на щитовидната жлеза и потискане на нейните функции. Хапвайте нори, поръсено с морска сол, направете си нори хапки, пълни с авокадо, дива сьомга, сладки картофи, тиквено семе, консумирайте уакаме в мисо супа или добавете дулсе във вашите ястия.

4. Хлорофил
Изпийте доза хлорофил при събуждане, за да увеличите енергийните нива и да премахнете тежките метали, които могат да затруднят функциите на щитовидната жлеза.

5. Мака
Помага за балансиране на хипоталамуса и хипофизата, които освобождават съответно TRH (тиреотропинрилизинг хормон (ТРХ)) и TSH (тиреостимулиращ хормон (ТСХ)). Тези хормони регулират нивата на тироксин. Maката също съдържа цинк, витамини В и желязо, които са необходими за оптималните функции на щитовидната жлеза.

6. Без глутен
Ако имате болестта на Хашимото, трябва да иабягвате глутена, защото той може да стимулира продукцията на антитела на щитовидната жлеза. Има примери за намаляване на ТПО нивата от 1000 на по-малко от 30 само с помощта на премахването на глутена от вашата диета.

7. Без соев протеин изолат
Докато изследването върху връзката между ферментиралата соя и функцията на щитовидната жлеза са противоречиви, соевият протеин изолат трябва да се избягва. Това означава изключване на "джънки" храни като соево сирене, соево кисело мляко, енергийни барчета със соев протеин изолат, соеви бургери и соеви "меса ".

Консумирайте чиста и органична храна, вземайте правилните хранителни добавки, контролирайте нивата на стрес и избягвайте токсините от околната среда, така вие ще имате възможността да възстановите оптималния потенциал на вашата щитовидна жлеза.

Използвана литература:
Mind body green

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...