Хепатит
Хепатит е възпаление на черния дроб, което може да бъде причиненоот вируси и да доведе до сериозни последици за здравето. Състоянието може да бъде самоограничаващо (да се излекува по себе си), или може да прогресира до фиброза и цироза. Хепатит може да възникне с ограничени или никакви симптоми, но често води до жълтеница, анорексия (липса на апетит) и неразположение. Хепатитът е остър, когато трае по-малко от 6 месеца и хроничен, когато продължава по-дълго. Една група от вируси, известни като вируси на хепатит, са причината за повечето случаи на хепатит в целия свят, но хепатитът може да бъде причинен от токсични вещества (по-специално от алкохол, някои лекарства, някои промишлени органични разтворители и растения), различни инфекции и автоимунни заболявания. Има няколко различни форми на вируса, включително типове А, В, С, D, E и G.
Симптоми
Симптомите варират в зависимост от това дали е остър или хроничен хепатитът. При острия хепатит първоначалните характеристики са неспецифични грипоподобни симптоми, общи за почти всички остри вирусни инфекции и могат да включват неразположение, мускулни и ставни болки, треска, гадене или повръщане, диария и главоболие. По-специфични симптоми, които могат да присъстват в острия хепатит, независимо от причината, са: дълбока загуба на апетит, отвращение към тютюнопушенето сред пушачите, потъмняване на урината, пожълтяване на кожата и очите (т.е., жълтеница) и дискомфорт в коремната област. Остър вирусен хепатит е по-вероятно да бъде асимптоматично при по-млади хора. Малка част от хората с остър хепатит развиват остра чернодробна недостатъчност. При тези хора черният дроб не е в състояние да изчисти вредните вещества от кръвообращението. Това може да стане животозастрашаващо. Хроничният хепатит често води до неспецифични симптоми като неразположение, умора и слабост, а може и въобще да не води до никакви симптоми. Той обикновено се идентифицира върху кръвните тестове, извършени от или за скрининг или за оценка на неспецифични симптоми. Появата на жълтеница показва напреднало чернодробно увреждане. На физически преглед може да има увеличаване на черния дроб. Големи щети и увреждания на черния дроб (напр. цироза) водят до загуба на тегло, получаване на синини и кървене при минимални одрасквания, периферен оток (подуване на краката) и натрупване на асцит (течност в коремната кухина). В крайна сметка, цирозата може да доведе до различни усложнения: езофагеални варици (разширени вени в стената на хранопровода) чернодробна енцефалопатия (объркване и кома) и хепаторенален синдром (бъбречна недостатъчност) и др. Акне, нарушена менструация, възпаление на щитовидната жлеза и увреди в бъбреците може да присъстват при автоимунен хепатит.
Видове и лечение
Най-често срещаните форми на вирусен хепатит са хепатит А, В и С. Вирусът на хепатит А (HAV) най-често се разпространява чрез контакт с храна или вода, заразени с вируса, както споменато в таблицата. Вирусът на хепатит В (HBV) и вируса на хепатит С (HCV), и двата се разпространяват чрез контакт със заразена кръв и HBV е предаван и по полов път. HBV и HCV могат да доведат до сериозни увреждания на черния дроб, рак на черния дроб, както и до необходимостта за трансплантация на черен дроб.
Хепатит А
Най-често се разпространява чрез замърсена вода или храна, приготвена със заразена вода. Разпространява се чрез фекално-орален път (т.е. заразени изпражнения намират своя път към устата на човек, когато ръцете не са добре почистени). Симптомите са жълтеница (пожълтяване на кожата и очите), безпокойство, загуба на апетит, болки в стомаха, тъмна урина, умора. Повечето хора с хепатит А инфекция се възстановяват по естествен начин. Препоръчва се ваксина срещу хепатит А и внимателно измиване на ръцете преди и след хранене и приготвяне на храна.
Хепатит B
Разпространява се чрез контакт със заразена кръв и по полов път. Може да се предава от майка на дете или чрез споделяне на лични вещи със заразено лице (четки за зъби, самобръсначки, клещи за нокти, игли, наркотици). Симптомите включват жълтеница, безпокойство, загуба на апетит, болки в стомаха, тъмна урина, умора. Може да няма никакви симптоми (най-малко 30% от сериозните случаи не показват никакви симптоми). Препоръчва се ваксина срещу хепатит В, практикуване на безопасен секс, избягване на споделянето на елементи, които могат да бъдат замърсени с кръв. Пациентът с хепатит В има нужда от почивка. Изисква се диета, която е с високо съдържание на протеини и въглехидрати.
Хепатит C
Разпространява се чрез контакт със заразена кръв или кръвни продукти. Може да се предава от майка на дете или чрез споделяне на лични вещи със заразено лице (четки за зъби, самобръсначки, клещи за нокти, игли, наркотици). Рядко се разпространява чрез сексуален контакт ). По-голямата част от случаите не показват никакви симптоми, но в случай на такива се наблюдават - жълтеница, безпокойство, загуба на апетит, болки в стомаха, тъмна урина, умора. Специалистите съветват да избягвате споделяне на елементи, които могат да бъдат замърсени с кръв. На пациентите с хепатит C се предписва лечение с пегилиран интерферон и рибавирин. При хроничен хепатит С лечението може да имат значителна полза от приемането на витамин В12 за подобряване на способността на организма да се бори с вируса.
Хепатит D
Обикновено се наблюдава само при хора, които вече са заразени с вируса на хепатит В. Разпространява се чрез контакт със заразена кръв и по-рядко чрез сексуален контакт. Може да се предава чрез споделяне на лични вещи. Симптомите включват жълтеница, безпокойство, загуба на апетит, болка в областта на стомаха, тъмна урина, умора. Може да няма никакви симптоми. Предпоръчва се ваксина срещу хепатит В, практикуване на безопасен секс и избягване на споделяне на елементи, които могат да бъдат замърсени с кръв.
Хепатит E
Среща се в развиващите се страни. Разпространява се чрез фекално-орален път (когато ръцете не са добре почистени. Най-често се разпространява чрез заразена вода или храна. Може да се предава от майката на детето, но хепатит Е е по-често срещан при възрастни. Наблюдава се жълтеница, безпокойство, загуба на апетит, болки в стомаха, тъмна урина, умора. 90% от децата заразени с Хепатит E не показват никакви симптоми. Препоръчваме ви правилно измиване на ръцете преди и след хранене и приготвяне на храна. Бъдете много внимателни, когато пътувате до развиващите се страни. Досега не открито ефективно лечение за Хепатит D или E.
Хепатит G
Често се среща в ко-инфекции с други вируси, например вируса на хепатит B & С, и човешкия имунодефицитен вирус (HIV). Разпространява се чрез контакт със заразена кръв или кръвни продукти (чрез споделяне на лични вещи, заразени с вируса). Може да се предава от майка на дете при раждане или по полов път. Безсимптомен е. В случай на заболяване се препоръчва ваксина срещу хепатит В, практикуване на безопасен секс и избягване споделянето на елементи, които могат да бъдат замърсени с кръв.
И тук, както и при предишните храносмилателни проблеми и оплаквания от съществено значение е спазването на подходящ хранителен режим и диета, предписани от специалист. Ние ви препоръчваме консултация с нашия професионален диетолог и хомеопат д-р Шишков, който ще ви даде насоки как да се справите трайно с вашите храносмилателни оплаквания. Регистрирайте се ТУК или се свържете с Венета Маркова на телефон 0888 77 22 65.
Използвана литература:
Wikipedia
Hc-sc.gs.ca
Phac-aspc
Body and health
Medical news today