"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Горещите и ледено студените храни и напитки са вредни за вашето здраве

Автор: Мая Ангелова
Последно обновяване на информацията: 27.12.2011 г.


В ежедневието доста често не остава време, за да подготвим храната по най-подходящия начин за консумация. Случва се набързо да хапнем нещо, останало от миналия ден в хладилника или пък да сготвим нещо и набързо да го изядем докато е още горещо.

Да се храните здравословно означава да отделяте необходимото време и внимание за ежедневното приготвяне на вашата храна, но също така и да отделяте достатъчно време, за хранене – без бързане и без прием на горещи или студени храни и напитки.
Важно е да се знае, че прекалено студените и горещите храни са много вредни за храносмилането. Оптималната температура за приемане на храната е умерената температура – топла храна, но в никакъв случай гореща. По този начин храната се усвоява най-пълноценно и самият стомах не страда при приемането й.

Освен, че прекалено топлата и прекалено студената храна са вредни за гърлото, хранопровода, стомаха и целия процес на храносмилане, те са вредни и за зъбите. Студената и горещата храна увреждат техния емайл, който се напуква, в резултат на което зъбите стават доста по-податливи на кариеси и разрушаване с течение на времето. Храните и напитките с неподходяща температура също вредят на венците и водят до тяхното разраняване и ”разхлабване”, което в дългосрочен план води до развитие на парадонтоза и други проблеми от подобен характер.

Особено опасно е ако редувате приема на гореща храна и ледено студена напитка. А това се случва доста често в ежедневието, без дори да го забелязваме. Освен, че тези комбинации от храни са нездравословни за стомаха ви, те сериозно вредят и на зъбите, зъбния емайл, венците, гърлото и хранопровода.

Друг проблем при твърде студените или горещи храни и напитки е това, че създавайки ни дискомфорт в устната кухина, се опитваме да ги преглътнем възможно по-бързо. Така не даваме възможност на устната кухина да отдели достатъчно количество слюнка. А както знаете, слюнката е в началото на храносмилателния процес – тя съдържа много и различни ензими, с които се пропива хапката храна в процеса на сдъвкване и после, в храносмилателния тракт тя по-лесно и пълноценно се преработва и усвоява. Гълтаме ли бързо храната, нарушаваме този храносмилателен процес и в дългосрочен план се появяват проблеми с преработката и усвояването на хранителните вещества. Когато ядем бавно храната и температурата й е умерена, слюнкоотделянето е адекватно, а самите ние по-пълноценно се наслаждаваме на вкуса й и се засищаме с по-малки количества. Студената храна блокира част от рецепторите на езика и затова сме по-склонни да преяждаме със студена храна, тъй като поглъщаме по-големи количества в стремежа си да усетим вкуса й.

Ако не можете да стоплите напитката си, или много ви се пие нещо студено, то по-безопасно е да изпиете напитката, а храната да оставите за малко по-късно, когато темпаратурата в устата ви се е нормализирала, а самата храна се е охладила.

Полезно е да се пие чай, но внимавайте и когато пиете горещ чай. Изчакайте го малко да изстине – нека бъде димящ(димящата вода и чай са много полезни и имат силно пречистващи свойства, за това ще ви разкажем в отделен материал), но не горещ. Ако го пиете навън при ниски температури, не си поемайте въздух с уста, а само през носа. Ако пиете горещ чай и дишате през устата в студено време, рискувате да подложите зъбите си на две шокови температури, с което отново рискувате да напукате зъбния си емайл.

Със затоплянето на времето и идването на лятото, изкушението да изпием нещо ледено студено става все по-силно. Добре е да знаем, че когато ни е много горещо, ледено студената напитка не може така добре да утоли жаждата ни, както напитките с умерена температура или по-топлите напитки. Студената напитка в горещо време причинява шок на целия организъм. Добре познато ни е чувството на ”сковаване” на челюстта и езика, когато пием ледено студена течност. Не е необичайно да се появяви силна болка в зъбите и челото, ушите също страдат. Понякога рефлексът на сковаване е толкова силен, че не можем да преглътнем. Това е вид защитна реакция на организма, който добре знае, че ако тази напитка попадне навътре в организма, ще причини голяма вреда. Така става ясно защо със студена напитка е трудно да утолим жаждата си в горещ ден. Не случайно в топлите страни традицията повелява в големите горещини за утоляване на жаждата да се пие топъл чай. Така става изравняване на вътрешната температура и на външната и тялото по-малко се поти. Докато обратното – при прием на студена напитка, облекчението е само временно и започва обилно потене, което още повече обезводнява тялото и засилва усещането за горещина.
В заключение, за бързо утоляване на жаждата в знойното лято, пийте умерено топли или хладки напитки. А ако искате да се разведрите със студена напитка или коктейл, седнете, отпуснете се ги пийте бавно и с наслада. Ако ядете сладолед, поискайте си лъжичка. Вашето тяло ще ви бъде благодарно, а за вас това е най-подходящият начин да усетите прохладата, която студените напитки и сладоледът носят в горещите дни.

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...