"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Фитодерматит

Автор: МЦ "Здравословен Живот"
Последно обновяване на информацията: 06.08.2013 г.


Дойде ред на четвъртата статия от нашата нова поредица от полезни статии - "Най-често срещаните кожни проблеми през лятото и как да се справим с тях". Ще ви дадем здравословни съвети и препоръки как да се предпазите от тези опасности. Предните седмици бяха посветени на слънчевите алергии, реакции от ухапване и ужилване от насекоми и фотодерматит. Днес ще се спрем по-подробно на фитодерматита.

Дефиниция
Фитодерматитът е химическа реакция, която прави кожата свръхчувствителна към ултравиолетова светлина. Получава се фототоксично възпалително изригване в резултат на контакт със светлина, сенсибилизиращи ботанически вещества, особено от растителни семейства Сенникоцветни и ултравиолетова светлина. Причинен е от контакт с фоточувствителни съединения, които са намерени в естествено състояние в някои растения и зеленчуци, като пащърнак, цитрусови плодове и др. Чести причини за появата му, освен допира с дадени растения, са консумацията на магданоз, целина, общ хераклеум, диви моркови, лимон, лайм, бергамот, портокал. Фитодерматитът е изключително често срещан, тъй като голяма част от растенията съдържат вещества, които, след като влезнат в контакт с кожата и в съчетание със слънцето, предизвикват алергични обриви. Фитодерматитът често се бърка с наследствени заболявания като атопични дерматити или химически изгаряния.

Симптоми
Симптомите са еквивалентни на фотодерматит, но се различават по тежест. Фитодерматитът обикновено води до хиперпигментация на кожата, която често се появява като натъртване. Това може да бъде придружено от мехури или изгаряне. Реакцията започва в рамките на 24 часа след излагането на кожата на слънце и достига пик на 48-72 часа след експозицията. Специалистите се сблъскват с пострадали, които са били не само сред диви ливади, но дори и сред обикновени треви.

Клинични проявления
Разглеждат се пет основни клинични форми на фитодерматита: алергични фитодерматити, фитофотодерматит, дразнещ контактен дерматит, фармакологично нараняване и механични травми. Механичният дерматит може да бъде причинен от порязвания, ожулвания и пробиви от тръни, бодли и космати придатъци на растенията. Те могат да са вторично инфектирани с бактерии, микробактерии или гъбички. Механичното нараняване на кожата може да се причини от бодливи круши, ананаси, бамбук и бодли от рози. Реакцията може да се появи само при някои индивиди и не изисква чувствителност към химикали. Реакцията се развива, когато кожата е в контакт с дразнещото вещество в растението. Ако кожата има травма от бодли или космати израстъци на растението, реакцията може да бъде дори по-неблагоприятна. Работата в горещи или мокри условия на труд може да усили тази реакция. Примери за химични дразнители от растения включват киселини, протеолитични ензими и калциеви кристали. Примери за растения, които съдържат дразнещи химикали, които могат да причинят нараняване по кожата, са горчица, чили, чушки, ананас, подрумче и бял равнец.

При фито-фото дерматит (Phytophotodermatitis) реакцията е причинена от фурокумарин, химикали (псоралени), които се срещат в растенията, в комбинация с ултравиолетови „А” лъчи. След излагане на кожата на слънце се появяват блистери след няколко часа. Когато блистерите се резорбират, остава една тъмна хиперпигментация, която може да продължи с месеци. Най-чести причинители на тази реакция са целина, моркови, пащърнак, зелени лимони, смокини.

При алергичния контактен дерматит за разлика от дразнещите дерматити, се наблюдава и наличие на чувствителна имунната система. Тази реакция налага предходната реакция на свръхчувствителност към съединението. Тя може да отнеме до 48 часа, за да се развие реакцията. Обривът може да се запази за няколко седмици преди да изчезне. Най-често растения, които причиняват тази реакция са отровен дъб (бръшлян), хризантеми, многобройни селскостопански плевели като глухарче, енчец, черни очи и вратига. Вместо да се прояви като блистери, алергичният контактен дерматит се проявява като обриви, които обикновено са хронични, сухи, сърбящи с екзематозни реакции по ръцете.

За тези от вас, които имат подобни или други кожни оплаквания предлагаме консултация с нашия дерматолог - д-р Ася Николова, главен асистент към катедрата по Дерматология и венерология към Медицински факултет, София. Д-р Николова приема пациенти всяка сряда от 14.00 до 18.00 ч. и/или в друг ден с предварителна уговорка. Запишете си час за консултация ТУК и/или се свържете с Венета Маркова на телефон 0888 77 22 65.


Използвана литература:
Ncbi.nlm.gov
Wikipedia
Medterms
Dermatitis

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...