Защо да дехидрираме храната
Днес решихме да ви изложим предимствата на един здравословен начин за приготвяне и съхраняване на храната, наречен дехидрация. Хубавото в случая е, че максимално количество от полезните характеристики на продуктите запазват високите си нива, въпреки своеобразния вид термична обработка.
Какво представлява дехидрацията?
Дехидрацията извлича водата от храната чрез ниски температури, като по този начин спомага за нейното съхраняване. Уредът, наречен дехидратор, премахва влагата с помощта на топлинен източник и въздушна струя. Това водно съдържание обикновено е твърде голямо – към 80-95% за различните плодове и зеленчуци и 50-75% за месата. С намаляването на водното съдържание в храната, ние пречим на разпространението на бактериите, които са главните виновници за нейното разваляне.
Дехидрирането е най-древният метод за съхраняване на храната, като първоначално хората са използвали слънцето и огъня за тази цел. Археолозите са открили храна, за която се смята, че е дехидрирана преди 4000 години. Първият произведен дехидартор е продаден още през далечната 1920 година. Всеки такъв уред се състои от загряващ елемент, вентилатор и табли върху, които се поставят продуктите за дехидрация. Загряващият елемент затопля храната, като отделената топлина се извежда от уреда чрез вентилатора. Процесът е дълъг, тъй като температурата не трябва да е твърде висока и в края на този процес водното съдържание на храната е 15-20% или по-ниско.
Здравословни предимства на дехидрираните храни
Приготвянето на дехидрирани храни изобщо не е трудоемка задача. Настройвате таймера и през това време си вършите другата работа. Не трябва да разбърквате, обръщате или да отваряте да поглеждате докъде сте. Дехидрираната храна е лесна за приготвяне и е изключително полезна. Доказано е, че високотермичната обработка на храната унищожава нейните витамини, минерали и други полезни хранителни съставки. При изсушаването се намалява единствено количествата на витамин С. Оказва се, че някои фитохимикали, като ликопен и полифеноли са дори по-концентрирани в изсушените варианти на продуктите. Избирайте свежи и зрели плодове и зеленчуци. Единствено внимавайте с калориите.
Дехидрираната храна също спада към суровата кухня
Дехидрираната храна не е подложена на готвене и на високи температури, като приготвяната по този начин храна запазва всичките си полезни характеристики. При спазване на температура до 80°С, храната се счита за сурова. Тя запазва всичките си здравословни характеристики, включително и водноразтворимите витамини и минерали. Третирането на ниски температури намалява загубата на топлочувствителните витамин А и С.
Дехидрираната храна освен, че вече е по-лека, се характеризира и с много по-наситен и силен аромат и вкус.
Какво може да си направим с дехидратора?
С този уред може да си приготвите всякакъв вид плодов или дори зеленчуков чипс. Без мазнини, с естествени плодови или зеленчукови захари, хрупкав, вкусен и много полезен. Какво ще кажете за любимия на всички картофен чипс, без мазнина, без пържене, а просто изсушен. А защо не морковен, бананов или ягодов? Звучи много вкусно и вече може да си го приготвите и в домашни условия. Кой не обича сушените доматки? Може да гарнирате всяко ястие с тях и хубавата новина е, че те са запазили непокътнати, както полезните, така и вкусовите си качества.
Вече няма да ви се налага да тичате до магазина, в случай че сте забравили да купите лук или чушка. Ако предварително сте дехидрирали и съхранили в стъклени буркани есенната реколта, през цялата зима ще имате всичко под ръка и то в доста по-компактно състояние.
Ето ви и една апетитна рецепта за мангови листа за завиване. Порцията е за четирима и са ви нужни:
4 чаши смляно с блендера манго;
2 чаши смлени кокосови стърготини;
Щипка хималайска сол;
Щипка черен пипер;
¼ чаша едро нарязан кантарион.
В голям съд разбърквате всичко без кантариона до получаването на гладка смес. Разстилате върху плочата за дехидриране, поръсвате с кантариона и сушите до получаването на гъвкави листа. Режете на квадрати, а избора на пълнежа оставаме на вас.
А защо да не хидратирате и месо?
В дехидратора може да си изсушим дори и цветя за аранжировка!
Вече може да си направите и дехидрирани форми от тесто за най-различни декорации…
Предимства на домашно дехидрираните храни пред конвенционалните от магазина
В този случай поне сте сигурни какъв е произходът на храната, която си приготвяте и какви допълнителни съставки добавяте. Защо не оставите децата сами да сложат плодовете и зеленчуците в дехидратора, за да са участници в процеса на готвене и да се радват на консумацията на крайния продукт. Хапването на плодове и зеленчуци може да се превърне в приятна игра. Чрез дехидрирането вие консервирате и съхранявате витамините и минералите от сезонните плодове и зеленчуци и за времето, когато няма да ги има на пазара. Внимавайте за правилното последващо съхранение!
Оказва се, че спестявате пари, като купувате плодове и зеленчуци в сезона, дехидрирате ги и ги използвате тогава, когато те не са в сезон и цената им е скочила драстично. Изсушените продукти заемат много по-малко място в кухнята ви и са толкова полезни, колкото и когато сте ги откъснали от градината. А вкусът, за него сами ще прецените… Аз мога да кажа – неповторим. Каква по-добра сделка от това?
За дехидрация може да използвате и ниските температури на фурната, но доста по-ефективно, удобно и нетрудоемко е да си имате дехидратор вкъщи. Разгледайте уредите Excalibur, които предлагаме в нашия он-лайн магазин.
За още вкусни рецепти с дехидратора може да разгледате нашата секция Рецепти. Там всички ястия са с доказани здравословни качества и лично са тествани от нашия екип.