"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност и цветотерапията на д-р Бах

Автор: Д-р Диана Милушева
Последно обновяване на информацията: 18.07.2017 г.


Проблем ли е, ако детето ви е палаво, ако не чува молбите ви, ако не реагира на опитите ви да го „подкупите” и не се плаши от наказанията ви, ако няма начин да го накарате да се спре? Всичко това може и да е забавно, но в момента, в който децата тръгнат на детска градина, това вече е проблем. В училище към него се добавя и дефицитът на вниманието. Ако използваме професионалния език на психологията, става дума за „синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност” (СДВХ).

Днес СДБХ се класифицира като заболяване, което засяга в зависимост от критериите на диагностициране, приблизително 3-5% от населението на света. Проявява се през ранното детство посредством силно изразена импулсивност, хиперактивност и неспособност за самоконтрол и концентрация. СДВХ се проявява два пъти по-често при момчета, отколкото при момичета. СДВХ се приема за хронично заболяване, при което между 10% и 60% от засегнатите деца продължават да проявяват симптомите и като възрастни. Много успяват да развият механизми на компенсиране, което им позволява да минимизират симптомите и/или техните последствия. Това е причината СДВХ да се е приемало традиционно за детско заболяване. СДВХ започва да се диагностицира при възрастните едва през последните двадесет години.

СДВХ се класифицира като:
• Предимно Дефицит на Вниманието;
• Предимно Хиперактивност/Импулсивност;
• Комбиниран тип.

СДВХ е класифициран като заболяване на развитието (англ. developmental disorder), поведенческо отклонение (англ. behavior disorder) и неврологична патология.
Като заболяване на развитието, СДВХ се характеризира със забавено развитие на самоконтрола. Приема се, че това забавяне е и причината за симптоматиката на СДВХ.


Симптомите на СДВХ се изразяват в:
• Импулсивност, прибързаност, липса на самоконтрол;
• Хиперактивност;
• Невнимание/разсеяност.
Тези симптоми засягат поотделно и в различна степен немалка част от населението, поради което, за да се класифицират като СДВХ, симптомите трябва да са силно изразени и/или да се проявяват съвместно. Хиперактивността по правило намалява значително през пубертета, но над половината от децата диагностицирани с СДВХ запазват симптомите на липса на концентрация и невнимание и като възрастни.

Според „Диагностичен и статистически справочник”:
Пет условия трябва да бъдат удовлетворени за позитивна СДВХ диагноза:
I. Това условие се свежда до удовлетворяването на поне едно от подусловията A или B:
A. Шест или повече от следните симптоми на невнимание са били наблюдавани за период от поне 6 месеца и са били изразени в степен свръхнормалното за индивид на съответната възраст:
• Често не обръща внимание на детайли или прави грешки поради разсеяност в училищни или други дейности.
• Често има затруднения при концентрацията на вниманието върху конкретна задача.
• Често не изглежда да обръща внимание на неща, които му се казват директно.
• Често не следва инструкции и не завършва училищни или други задачи.
• Често е неорганизиран.
• Често избягва дейности, изискващи продължителна концентрация.
• Често губи вещи, необходими за конкретни дейности (напр. играчки, домашни, моливи, книги).
• Често се разсейва.
• Често забравя.

B. Шест или повече от следните симптоми на хиперактивност/импулсивност са били наблюдавани за период от поне 6 месеца и са били изразени в степен свръхнормалното за индивид на съответната възраст:
Хиперактивност:
• Често е наблюдаван как не може да стои спокоен и постоянно прави движения (напр. с ръце, крака или просто седи неспокойно)
• Често става от мястото си, когато се очаква от него да седи.
• Често тича и се катери, където не е прието да го прави (при възрастни това може да се изразява в крачене напред-назад).
• Често не може да играе (при възрастни: най-общо прекарване на свободното време) тихо.
• Често е в движение без да се спира за продължителен период.
• Често говори прекалено много.

Импулсивност:
• Често дава отговор преди да изчака завършването на въпроса.
• Често не изчаква реда си.
• Често прекъсва другите (напр. намесва се в разговор или игра).

II. Поне някои от симптомите в I са били наблюдавани преди навършване на 7 годишна възраст.
III. Поне някои от симптомите в I са били наблюдавани в поне две различни социални ситуации (напр. училище/вкъщи).
IV. Трябва да са налице конкретни дисциплинарни проблеми или проблеми с успеха (за възрастни - в работата или социалния живот).
V. Симптомите не се дължат на конкретно диагностицирано психично заболяване (напр. шизофрения).

Всичко това звучи плашещо и голяма част от родителите предпочитат да приемат хиперактивността като поведение на будно, палово дете, а по-късно разсеяността и слабата концентрация като израз на недостатъчна заинтересованост от материала поради липса на качества у учителя или недобро отношение от негова страна. Игнорирането на проблема никога не е решение!

Медикаментозната терапия се назначава от опитен детски психиатър и обикновено включва стимуланти на Централната нервна система, най-често на основата на амфетамините. Като се има предвид , че лечението е продължително (поне 5 години), може да си дадете сметка за големия риск от злоупотреба и пристрастяване.


Като придружаваща терапия в началото, а впоследствие като алтернатива на медикаментозното лечение се явява терапията с цветята на д-р Бах. Тези нежни създания на природа притежават уникална сила и вършат чудеса с хиперактивните и разсеяни деца! Най-бързо можете да ги успокоите като им дадете от спасителната смес – готовия комбиниран еликсир за спешна помощ (шок и паника), известен още като Rescue remedy. Той ще ги върне в спокойно състояние. След това, за да се овладее дефицитът на внимание, ги консултирайте с бахов терапевт! Ако започне в начален стадий (преди да се разгърне остро симптоматиката), заболяването може да се овладее и само с бахова терапия.

От началото на месец октомври вече можете да си направите консултация при квалифицирания бахов терапевт д-р Диана Милушева и да ви бъде изготвено лечение. Прегледите се осъществяват след предварително записване на час. Може да се регистрирате ТУК или да се свържете с Венета Маркова на телефон: 0888 77 22 65. Цената за консултация с Бахов терапевт и изготвяне на персонални капки/еликсир е 40 лв.

Използвана литература:
Wikipredia
Wikipedia

Снимка:
Marghanita

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...