"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Д-р Владимир Шишков: Мъртвата храна ни разболява!

Автор: Едно интервю на Люба Момчилова от Blitz
Последно обновяване на информацията: 23.07.2012 г.


Суровоядството е неизчерпаем източник на енергия, но може да се окаже и сериозен проблем за хората със стомашно-чревни болести, казва експертът.

Д-р Владимир Шишков е завършил медицина във ВМИ - Пловдив, през 1990 г. От самото си завършване работи активно в областта на фармацията, храненето, лечението и превантивната медицина както с природни, така и с фармацевтични продукти, храни и хранителни добавки. Член е на Българското научно дружество по хранене и диететика. Д-р Шишков специализира в изграждането на цялостни индивидуални лечебно-профилактични и оздравителни програми, както и на диетични планове.

Д-р Шишков, какво е според вас суровоядството?

Д-р Шишков: Суровоядството в най-широкия смисъл на думата е консумация на сурови храни. Не е задължително те да бъдат само растителни, може да са и животински. У нас е по-разпространено мнението, че суровоядството е една от по-драстичните форми на вегетарианството. Защото при вегетарианството човек консумира само растителни продукти. Говоря за най-строгата му форма - така нареченото веганство - при което не се разрешават никакви храни от животински произход. Но дори веганите преработват част от растителните храни, преди да ги консумират. Говорим най-вече за термична преработка. И е логично, защото няма нормален човек, при който храносмилателната му система да може да смели една груба бобова храна например. Тя трябва най-малкото да бъде накисната във вода.

Споменахте бобовата храна. Как я консумира един суровояд?

Д-р Шишков: Знаете, че дори когато трябва да обработим боба термично, го накисваме предварително във вода. При суровоядството това трябва да продължи доста повече време. Те добавят дори сол, оцет, други подправки, които да помогнат за по-бързото омекотяване на продукта.

От кога датира суровоядството?

Д-р Шишков: Би могло да се каже, че това е най-древният хранителен режим на човечеството.

Толкова древен, че вероятно датира отпреди откриването на огъня, когато човек се е научил да обработва термично храните. Вероятно е свързано с периода на ловуването, на събирачеството, когато човек е трябвало да намира хранителните източници навсякъде в природата и да ги консумира в неподправен, натурален вид.

Кой може да прилага суровоядство? Има ли противопоказания?

Д-р Шишков: Определено има противопоказания. Хората с по-нежна храносмилателна система, такива с увредена лигавица на стомашно-чревния тракт - дали ще е гастрит, колит - не могат нормално да смилат такива груби целулозни храни, каквито са бобовите, зелевите. Останалите, със здрава храносмилателна система, пак не ги консумират в съвършен натурален вид - киснат ги във вода или други разтвори, най-малкото, за да омекнат.

Колко грама би трябвало да изяде на порция един суровояд?

Д-р Шишков: Знае се, че зърнените храни трябва да се комбинират. При бобовите имаме недостиг на метионин, а при зърнените - на лизин. От тях в организма ни се синтезират белтъците. В случая със суровоядството, ако вземем за пример йога и нейните хранителни препоръки, това е двете шепи на човека да бъдат пълни със съответната бобова или зърнена храна. Грамажът зависи и от други неща - колко е възрастен, колко тежи, колко се натоварва физически. Всяко физическо натоварване е свързано с някакъв разход на енергия.

Кои сурови храни биха навредили на организма ни?

Д-р Шишков: Има определени храни, които в суров вид дразнят черния дроб и жлъчката. Една черна ряпа например, която има жлъчегонно действие, може да предизвика спазъм, което е противопоказно при жлъчно-каменната болест. Суровоядството е сложно нещо. Диетологията е сложна наука, не могат да се дават универсални рецепти. Всеки човек, решил да става суровояд, трябва да премине по-обстоен преглед при гастроентеролог например. Така ще се види дали цялата стомашно-чревна система е в добра форма, за да поеме това натоварване. Другият момент е, че всеки рязък преход към някакъв драстичен хранителен режим е свързан с рискове.

Какво да очаква новосуровоядецът?

Д-р Шишков: При всички случаи има сътресение за организма. Не може днес да си ял нормална храна, а от утре да ядеш само сурова. Трябва да има постепенен преход, както е при лечебното гладуване. Което между другото в класическата си форма е едно суровоядство. Общо взето човек яде сурови зеленчуци и плодове и ги допълва с чай, сокове.

На каква възраст човек може да започне да се храни със сурови продукти?

Д-р Шишков: На практика, когато човек има здрава храносмилателна система, във всяка възраст може да прилага суровоядство.

Как приемате суровоядството?

Д-р Шишков: Когато казах, че трябва постепенно да се налага този вид хранене, не ме разбирайте, че съм противник. Аз съм един от най-големите фенове на суровите, свежи, непреработени пълноценни храни. Отнасям се към храната като към лекарство. Всеки медикамент си има доза, има показания, противопоказания. По същия начин всяка храна за определен човек може да бъде рискова в определен вид или количество. Когато става дума за съвременния градски човек, той трудно може да премине изцяло на суровоядство. Холистичните лекари твърдят, че е добре поне една трета от храната, която консумираме, да бъде кулинарно преработена. Защото има храни, непригодни за суровоядство

Никой не яде сурово месо, не пие сурово мляко, не консумира сурови яйца. Градският човек няма удобствата, няма лесния достъп до тези храни. При него храните идват в някаква степен преработени.

Какво бихте препоръчали за закуска на суровоядец?

Д-р Шишков: Нека си приготви кълнове, покълнали семена, или шепа сурови ядки, накиснати във вода, някакви бобови или зърнени храни, ако държи да са сурови. Пресни сокове от моркови, ябълки. Това е като сокотерапия. Те обаче не могат да задоволят енергийните нужди, защото са храни с много ниска енергийна плътност.

При суровоядството поемат ли се необходимите витамини, минерали?

Д-р Шишков: Абсолютно да. По принцип суровите, свежите и непреработените храни са с най-високо съдържание на витамини. В тях има всичко. Само да спомена, че биопродуктите ни дават най-голямата гаранция за безопасност откъм съдържание.

Суровоядците трябва ли да поемат синтетични витамини и минерали?

Д-р Шишков: Тези хора са най-големите вегани или вегетарианци. По принцип зависи от генотипа, зависи от генетичната програма, заложена във всеки човек. Някои понасят леко лишаването от животински продукти, други не могат без месо. Общо взето за суровоядци са подходящи хора, склонни към вегетарианство. Там се изисква една изключително добре построена, пълноценна, разнообразна диета, която не е лесно да се направи, защото има няколко много важни витамина и минерали, които се набавят само от животински храни. Желязото трудно се набавя, витамин В12 не съществува свободно в природата, също се набавя от животински храни, както и сярата. Това са ключови елементи на здравословното хранене и когато човек се остави дълго време на такава диета, рано или късно ще развие такъв дефицит.

Вашите съвети към суровоядите!

Д-р Шишков: Всяко нещо си има своите ограничения. Не всяка храна става за директна сурова консумация и не е полезна в този си вид. Човек е живо същество, ако иска да поддържа живота в себе си, поне част от храната му трябва да бъде жива. Суровоядството трябва да се прилага умерено, с мярка и там, където е възможно. Варенето на пара е много елегантен начин с минимална термична обработка да запазим максимално хранителната стойност. Така че аз горещо го препоръчвам. Готвенето на пара е гарант, който хвърля мост между модерния начин на хранене и суровоядството.

Какво ни разболява нас, българите?

Д-р Шишков: Поне три ключови елемента. Единият е нездравословното хранене, където обикновено винаги има големи пропуски и грешки. Мъртвата храна ни разболява! Другото е двигателният режим, обездвижването, липсата на движение. И третото - жестокият всекидневен стрес, на който сме подложени и срещу който трябва да се борим. Организмът на човека е толкова съвършена машина, че той винаги подава сигнали, когато нещо не е наред. Въпросът е дали можем да ги уловим, да ги чуем. Българите трябва да променят отношението към себе си и към живота си като цяло. Да осъзнаят, че техният живот е важен не само за тях. Да бъдат здрави, да знаят, че здравето е състояние не просто на физическо, а и на психическо, и на социално благополучие.

Използван източник:
Blitz

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...