"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Кои са заболяванията на храносмилателната система, от които страда съвременното общество


Последно обновяване на информацията: 07.05.2013 г.


Заболяванията на храносмилателната система са често срещани, но за сметка на това човек може да се справи успешно и дългосрочно с тях с помощта на персонално изготвен хранителен режим и диета, която в никакъв случай да не вреди на общото здравословно състояние. Решихме в няколко поредни статии да ви запознаем по-подробно с някои от най-често срещаните заболявания на храносмилателната система, но сега нека да им хвърлим един общ поглед и да открием заедно различни начини да се справим с тези неразположения.

Гастрит
Гастритът е възпаление, дразнене или ерозия на лигавицата на стомаха. Това може да стане изведнъж (остра форма) или постепенно (хронична форма).

Гастритът може да се дължи на дразнене, дължащо се на прекомерна употреба на алкохол, хронично повръщане, стрес или консумация на някои лекарства като аспирин или други противовъзпалителни средства. Mоже да бъде причинен и от:
• Helicobacter Pylori (H. Pylori): бактерия, която живее в слизестата обвивка на стомаха. Без лечение инфекцията може да доведе до язви, а при някои хор и до рак на стомаха.
• Злокачествена анемия: Форми на анемия, която се проявява, когато на стомаха липсва естественото вещество, необходимо за правилното абсорбирана и храносмилане на витамин B12.
• Рефлукс на жлъчка: Обратен поток на жлъчка в стомаха от жлъчните пътища, свързващи черния дроб и жлъчния мехур.
• Инфекции, причинени от бактерии и вируси.

Ако гастритът не се лекува, може да доведе до тежка загуба на кръв и може да повиши риска от развитие на рак на стомаха.

Симптомите на гастрит варират при отделните индивиди, а в много от случаите дори са без симптоми. Най-често се съмняваме за гастрит при:
• Гадене или често разстроен стомах
• Подуване на корема
• Болки в корема
• Повръщане
• Лошо храносмилане
• Парещо усещане в стомаха между храненията или през нощта
• Хълцане
• Загуба на апетит
• Повръщане на кръв или субстанция, подобна на смляно кафе
• Катранено черни изпражнения.

Рефлукс
Симптомите на това често срещано заболяване са киселините в стомаха. В едно шведско изследване, 6 на сто от хората изпитват тези симптоми дневно и 14 на сто са се сблъсквали с тях поне веднъж седмично. Освен че са болезнени, те могат да навредят на хранопровода с течение на времето или дори да доведат до рак на хранопровода. Киселини в стомаха обикновено включват "гореща вълна или парене, което се издига от центъра на корема към гръдния кош под гръдната кост ", казва Майкъл Gold, гастроентеролог в MedstarWashingtonHospitalCenter в Washington, DC. "Това може да бъде придружено от кисел вкус в устата, хиперсаливация или дори откриване на храна или течност в устата, особено през нощта". Бременността, някои лекарства и консумация на алкохол или определени храни може също да предизвикат парене зад гръдната кост. За деца до 12-годишна възраст и някои възрастни може да се наблюдава това заболяване, но без проява на киселините в стомаха, а вместо това да се изпитват симптоми, подобни на астма като затруднено преглъщане или суха кашлица.

Пептична язва
Ако имате необяснима болка в стомаха, помислете добре преди да протегнете ръка към болкоуспокояващото. Според специалисти при съмнение за пептична язва приемът на аспирин или други нестероидни противовъзпалителни лекарства, които намаляват болката, могат да влошат вашето състояние, вместо да помогнат. В случай на съмнение за това заболяване може да си направите тест за HelicobacterPylori, съветват експерти. Чрез разрушаване на защитния слузест слой, тази бактерия причинява язви, които са възпаление на лигавицата на стомаха или част от тънките черва. Други причини за възникването на пептична язва са тютюнопушенето, което може да повиши стомашната киселинност и употребата на алкохол. Стресът може да влоши симптомите на пептична язва и да забави нейното излекуване. Ако не се предприемат своевременни мерки за лечение, язвата може да предизвика вътрешни кръвоизливи и пробиви в тънките черва или стомашната стена, което може да доведе до сериозна инфекция. Дългосрочната H. Pylori инфекция се свързва с повишен риск от рак на стомаха.

Възпалително заболяване на червата
Хората с болестта на Крон или улцерозен колит, двете най-честите възпалителни заболявания на червата, се оплакват от болки в корема и диария, а понякога и анемия, ректално кървене, загуба на тегло или други симптоми. И двете разстройства могат да възникнат в резултат на слаба имунна система. Болестта на Крон е свързана с язви в тъканта на лигавицата на стомашно-чревния тракт, водещи до инфекция и удебеляване на стените на червата. Язвеният колит, от друга страна, рефлектира само на дебелото черво и ректума, водейки до язви. Колитът се характеризира с кървене и гной.

Камъни в жлъчката
Само една четвърт от хората с жлъчни камъни се нуждаят от лечение. Това е късмет, защото всяка година голям брой хора се диагностицират с тези малки камъчета, които са причинени предимно от холестерол и жлъчни соли. Затлъстяването е рисков фактор за камъни в жлъчката, и по-конкретно се смята, че те се развиват поради недостиг на фибри и излишък от мазнини в нашата хранителна диета. Други фактори за тяхното възникване може да са отслабване и последващо напълняване. Рискови групи са жените, особено тези, които са бременни или тези, които приемат противозачатъчни хапчета.

Общото между всички тези заболявания и неразположения е фактът, че добре подбраният хранителен режим е неизменна и основна част от ефективната борба с тях. И при най-малкото съмнение и неразположение, ние ви съветваме да се обърнете към диетолог за изготвяне на специален режим на хранене, съобразен с всички ваши минали и настоящи заболявания и оплаквания. Бъдете здрави по натурален начин с естествената помощ на даровете от природата – с помощта на чистата и полезна натурална храна за оптимално здравословно състояние. Диетолозите в нашия медицински център "Здравословен Живот" ще се погрижат за вас, като ви изготвят персонален хранителен режим за отлично храносмилане и здрава храносмилателна система.

Използвана литература:
Health news

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...