"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Хиперхидроза

Автор: Д-р Aся Николова
Последно обновяване на информацията: 18.07.2017 г.


Изпотяването е физиологичен процес, благодарение на който се осъществява терморегулацията, отделянето на ненужни продукти от обмяната на веществата, поддържането на постоянството на вътрешната течна среда (хомеостаза).

В човешкия организъм има около 3 млн. потни жлези с дължина около 4 км и обща повърхност 1000 в.м. Техните отвори са разположени на повърхността на кожата, като по-голяма част от тях се намират по дланите, стъпалата, подмишниците и слабините. Те са тръбички, навити в долния си край на клъбца и обхванати от голям брой капиляри. Потта съдържа 98-99% вода и 1-2% други вещества (пикочна к-на, амоняк, мастни киселини, млечна киселина, соли, от които най-голямо количество се пада на натриевия хлорид и ензима лизозим).

Като количество отделената пот е строго индивидуално за всеки организъм и зависи най-вече от физиологичното му състояние и условията на средата, в която е поставен (температура и влажност).

Хиперхидроза е състояние, свързано с отделяне на прекомерно голямо количество пот. Най-често се наблюдава по дланите на ръцете, по стъпалата, под мишниците. Хиперхидрозата може да бъде генерализирана, а може и да се прояви по длани, стъпала, подмишници, а също бедрата, кръста, гърба, челото и др. Количеството на прекомерно отделената пот варира при различните индивиди, но за патологично се смята обикновено 3-4 пъти по-засилено потене от нормалното. Може да има изблици на студена пот. Обикновенно проявите траят дълго време (години). През лятото симптомите се засилват, а през зимата леко намаляват, но не напълно.

Хиперхидрозата не е заболяване, но може да предизвиква тежък психологически дискомфорт и да затрудни осъществяването на социални контакти. У някои хора потенето е толкова интензивно, че потта се стича на капки от дланите на ръцете или под мишниците и може да затрудни осъществяване на професионалните дейности.
Хиперхидрозата бива първична и вторична.

Първичната е генетично детерминирана, засяга около 1% от хората между 15 и 40 год. и се характеризира с обилно изпотяване, без това да е свързано с прием на медикаменти или придружаващи заболявания. Характерна локализация са дланите, стъпалата, аксилите, като често се съчетава с емоционално изчервяване, а понякога и с безсъние. Смята се, че тя се дължи на хиперактивност на симпатиковия дял на вегетативната нервна система.

Вторичната хиперхидроза е придобита и може да се дължи на лечени е с различни медикаменти – антипсихотични, инсулин, морфин, обезболяващи (нестероидни противовъзпалителни средства) и др. Повишено изпотяване има и при редица заболявания, свързани с нарушена функция на жлезите с вътрешна секреция. Преди и по време на менупауза винаги има периоди с обилно изпотяване, свързани с ниските нива на естрогени. Ниските нива на тестостерон при мъжете също могат да доведат до обилно изпотяване.

Повишеното потоотделяне създава идеални условия за развитие на гъбични и бактериални инфекции. Неприятната миризма на краката може да се дължи на гъбична инфекция. Инфекция може да се получи и в областта на гърдите и слабините. Обилно потене на дланите и стъпалата може да бъде причина за появата на дизхидроза.

Хиперхидрозата не е заболяване, което може да доведе до сериозни нарушения в здравословното състояние на организма, но може да повлияе негативно върху качеството му на живот, като провокира сериозни личностни проблеми и психологически дискомфорт. Хората се затварят в себе си и избягват социалните си контакти, а това неминуемо оказва влияние и върху начина им на работа. Те водят един непълноценен живот, а постоянният стрес стимулира работата на потните жлези, което води до порочен кръг.

Съвременната медицина предлага различни методи за лечение на хиперхидроза и с прилагане на комбинации от различните терапевтични възможности хората с хиперхидроза могат да контролират своето състояние до приемливо ниво и по този начин да подобрят качеството си на живот.

Антиперспиранти
Препарати на базата на Алуминиев хлорид снижават потоотделянето чрез блокиране отворите на потните жлези.

Препаратите с антибактериално действие нямат пряко влияние върху дейността на потните жлези, но намаляват бактериалното разлагане на потта и образуването на неприятна миризма.

Антиперспирантите не трябва да съдържат алкохол, който макар да дезинфекцира, дразни и изсушава кожата, предизвиквайки зачервяване и парене. Продават се под форма на аерозоли, кремове, стикове и действието им е краткотрайно.

Йонтофореза
Йонтофорезата е процедура, при която се използва водата като проводник на ток в допустими стойности. Чрез него минерали от водата преминават през кожата и увеличават дебелината на епидермиса, при което се блокира отделянето на пот.
Прилага се локализирано – длани, стъпала, аксили.

Инжектиране на Ботокс
За този вид лечение на хиперхидрозата се използва Ботулинов токсин тип А с търговското наименование Ботокс. Инжектирането на определени дози ботулинов токсин води до намаляването на обилното потоотделяне, вследствие на блокиране на ацетилхолина, който стимулира потните жлези. Прилага се предимно в областта на подмишничните ямки и действието му продължава от 7 до 12 месеца.

Ботоксът се прилага в случаите, когато приложените други методи на лечение са се оказали неефективни. Това лечение е с отлични резултати при третиране на локализирана хиперхидроза – длани, стъпала, аксили. Прилага се чрез инжектиране на определени колечества от препарата в засегнатите области след извършване на предварителна йодна проба и локална анестезия.

Лечението с Ботокс се извършва само от специалист дерматолог след внимателно преценяване на показанията. Ефектът настъпва около една седмица след процедурата. Инжектирането на Ботокс намалява изпотяването и подобрява качеството на живот на пациентите. Разбира се степента на подобрение е индивидуална.

Медикаментозна терапия
Използват се антихолинергитици, бета-блокери и някои калциеви антагонисти. Тези препарати потискат стимулирането на потните жлези на различни нива. Оралните медикаменти се прилагат рядко поради многото странични ефекти.

Хирургично лечение
Прилага се рядко при неуспех на всички други терапевтични възможности – симпатектомия и отстраняване на самите жлези.

Освен изброените терапевтични възможности от полза би било спазване на изрядна лична хигиена, нормално телесно тегло и приемане на достатъчно количество течности.

Д-р Ася Николова е главен асистент към Клиника по Дерматология и Венерология в Александровска болница – София. Може да се запишете за консултация при д-р Николова за всякакви дерматологични проблеми всяка сряда от 14.00 до 18.00 ч.в МЦ "Здравословен Живот", като се регистрирате ТУК или се свържете с с Венета Маркова на телефон 0888 77 22 65.

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...