"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Гастрит

Автор: МЦ "Здравословен Живот"
Последно обновяване на информацията: 05.05.2017 г.


Обещахме ви да ви предложим серия от образователни статии, в които да ви запознаем с най-често срещаните храносмилателни заболявания и оплаквания - гастрит, рефлукс, язвена болест на стомах и дванадесетопръстник, колит, синдром на раздразненото дебело черво, хепатит и заболявания на жлъчката. Слагаме начало с най-често срещаното заболяване.

Дефиниция и видове
Гастрит е възпаление, дразнене или ерозия на лигавицата на стомаха. Това може да стане изведнъж (остра) или постепенно (хронична). Гастрит обикновено се развива, когато защитният слой на стомаха отслабва или се поврежда. Мукозна бариера предпазва стените на стомаха от киселини, които помагат храносмилането на храната. Слабостите в тази бариера позволяват на вашите храносмилателни сокове да повредят и раздразнят лигавицата на стомаха. Редица заболявания и състояния могат да направят защитния слой на стомаха уязвим към повреди и да увеличат риска от гастрит. Гастритът може да се появи внезапно или да прогресира в седмици и месеци. Острият гастрит е възпаление на стомаха, който се развива бързо и продължава за кратък период от време. Хроничният гастрит се развива постепенно и може да продължи за по-дълъг период от време.

Причини
Основните причини за остър гастрит са прекомерна консумация на алкохол или продължителна употреба на нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС) като аспирин или ибупрофен. Понякога гастритът се развива след големи хирургични интервенции, травматични наранявания, изгаряния или тежки инфекции. Хроничните причини са инфекция с бактерии (предимно Helicobacter Pylori), хроничен рефлукс на жлъчката, и стрес, както и някои автоимунни заболявания, които могат да доведат до гастрит.

Симптоми
Много хора с гастрит нямат симптоми. Въпреки това, може да се наблюдава болка в горната част на корема. Болката може да е тъпа, неясна, пареща или остра. Болката обикновено се намира в горната централна част на корема но тя може да се появи навсякъде, включително и около гърба. Други симптоми са лошо храносмилане, подуване на корема, гадене и повръщане. Понякога може да се наблюдава и пернициозна анемия. При някои хора може да има усещане за пълнота или парене в горната част на корема. В случай на повръщане, повърнатият материал може да е ясен, зелен или жълт, окървавен, или напълно кървав, в зависимост от тежестта на възпалението. Същевременно, може да настъпят промени в храненето, като загуба на апетит, необяснима загуба на тегло и ранно засищане.

Тестове и диагностика
За да се диагностицира гастрит, Вашият лекар ще прегледа вашата лична и фамилна анамнеза, ще извърши цялостна физическа оценка, и може да препоръча някой от следните тестове:

• Горна ендоскопия. Ендоскопа е тънка тръбичка, съдържаща малка камера,тя се вкарва през устата и надолу в стомаха ви, за да се погледне стомашната лигавица. Лекарят ще провери за възпаление и може да извърши биопсия. Това е процедура, при която се отстранява малка проба от тъкан и след това се изпращат в лаборатория за анализ.
• Кръвните тестове. Лекарят може да изпълнява различни кръвни тестове, като например проверка на броя на червените кръвни клетки, за да се определи дали имате анемия, което означава, че не разполагатe с достатъчно червени кръвни клетки.
• Фекални тест за окултни кръвоизливи (стол тест). Този тест проверява за наличие на кръв в изпражненията, възможен знак на гастрит.

Лечение
Лечението на гастрита зависи от точната причина. Остър гастрит, причинен от нестероидни противовъзпалителни лекарства или алкохол, може да се излекува от спирането на употребата на тези вещества. Хроничен гастрит, причинена от Н. pylori инфекция се лекува чрез премахване на бактериите. Най-често лечение на гастрит е планoво и също така включва медикаменти за стомашните киселини, за да се намалят признаците и симптомите, които се изпитват. Също така, диетата е много важна, не само за поддръжка на цялостен баланс, но и за да се избегне рецидиви!

Както обикновено, ние ви препоръчваме консултация с диетолог, като дългосрочно и ефективно лечение при това заболяване. Освен стандартното медикаментозно лечение, основно правило е адекватният хранителен режим. За него трябва да се направят правилните изследвания, назначени от диетолог, и в последствие, на база резултатите, да се изготви персонален хранителен режим. Диетата за гастрит включва четири етапа и набляга на консумирането на храни, които са леко ароматизирани и лесни за възприемане. Налага се консумация на адекватно количество течности и храни, за да се предотврати обезводняване, загуба на тегло и хранителни дефицити. При гадене, диария и загуба на апетит, се яде по-малко но по-често, отколкото три големи хранения. Диетата за гастрит може да помогне на тялото при заздравяването на лигавицата на стомаха и да ви помогне да се чувствате по-добре.

Разгледайте цялото разнообразие от хранителни добавки за здрава и добре функционираща храносмилателна система.

Препоръчани продукти:

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...