Фотодерматит – слънчева алергия
С началото на месец юли стартираме и нова поредица от полезни статии - "Най-често срещаните кожни проблеми през лятото и как да се справим с тях". Ще ви дадем здравословни съвети и препоръки как да се предпазим от тези опасности. Като начало ви подготвихме интересен материал за слънчевите алергии и реакции от ухапване и ужилване от насекоми.
Фотодерматит, е определение което понякога се използва да се опише реакцията на кожата към слънцето. Фотоалергията, е форма на алергичен контактен дерматит, при който алергенът се активира от светлина, изостря се чувствителността на алергична реакция и се предизвика обрив или други системни ефекти на последващо излагане. Второто и следващите експозиции произвеждат фотоалергични кожни заболявания, които често са екзема. Фоточувствителността при децата не е честа, с изключение на реакциите, причинени от прекомерно излагане на слънчева светлина. Вредата се натрупва през годините и предизвика преждевременно стареене, сенилна еластоза, актинични кератози и в най–лошия случай плоскоклетъчен и базалноклетъчен карциноми.
Симптоми
Фотодерматитът може да доведе до подуване, усещане за парене, червен сърбящ обрив понякога наподобяващ малки мехури и белене на кожата. Може да има и петна, които се появяват, когато сърбежът персистира за по-продължително време. Тези петна могат да варират от оранжев до кафяв цвят, могат да образуват мехури, и обикновено са в близост до или върху лицето. Много лекарства и условия могат да доведат до чувствителност към слънцето.
Стареене на кожата и връзка с излагането на слънце
Доказателствата за увеличаване на възрастта включват бръчки и отпускане на кожата. Кожата има няколко важни свойства. Тя предпазва от околната среда, помага за контролиране на телесната температура, течностите и електролитния баланс, и съдържа нервни рецептори, които ви позволяват да чувствате допир, болка и налягане. Въпреки, че кожата е с много слоеве, може да се разделят най-общо на три основни части: външната част (епидермис) съдържа клетките на кожата, пигментни и протеини, средната част (дермата) съдържа кръвоносни съдове, нерви, космените фоликули и мастните жлези, като дермата осигурява хранителни вещества към епидермиса и вътрешен слой под дермата (подкожен слой), който съдържа потните жлези, някои космени фоликули, кръвоносни съдове и мазнини. Всеки слой съдържа и съединителна тъкан с колагенови влакна за гъвкавост и сила. Кожните изменения са свързани с факторите на околната среда, генетичния състав, хранене и други фактори. Най-големият единичен фактор, обаче, е излагането на слънце. Това може да се види чрез сравняване области на тялото, които имат редовно излагане на слънце с областите, които са защитени от пряка слънчева светлина. Естествените пигменти, изглежда предоставят известна защита срещу слънце-индуцираното увреждане на кожата.
Със стареенето външният слой на кожата (епидермиса) изтънява, въпреки че броят на клетъчните слоеве остава непроменен. Броят на пигмент-съдържащите клетки (меланоцити) намалява, но останалите меланоцити увеличават размера си. Големи пигментни петна (наречени старчески петна, чернодробни петна, или lentigos) може да се появят там, където кожата е изложена на слънце.
Наблюдават се и промени в съединителната тъкан, намаляване на якостта на кожата и енейната еластичност. Това е известно като еластоза и е особено изразено в откритите участъци, изложени на слънце (слънчева еластоза). Кръвоносните съдове на дермата стават по-крехки. Това води до образуване на синини, кървене под кожата. Мастните жлези произвеждат по-малко мазнини с напредването на възрастта. Това може да направи по-трудно поддържането на влажността на кожата, водейки до сухота и сърбеж.
С напредване на възрастта, вие сте изложени на повишен риск от нараняване, Кожата е по-тънка, по-крехка и с намален слой на защитната подкожна мастна тъкан. В допълнение, способността да усеща допир, натиск, вибрации, топлина и студ може да се намали. По този начин кожата ви има по-висок риск за нараняване. Триенето или издърпване на кожата може да предизвикат кожни сълзи. Нестабилните кръвоносни съдове се увреждат лесно. Зарастването на рани може да бъде до четири пъти по-бавно. Това допринася за образуване на язви и инфекции. Други фактори, които влияят върху състоянието на кожата са диабет, промени на кръвоносните съдове, понижен имунитет и други подобни фактори.
За тези от вас, които имат подобни или други кожни оплаквания предлагаме консултация с нашия дерматолог - д-р Ася Николова, главен асистент към катедрата по Дерматология и венерология към Медицински факултет, София. Д-р Николова приема пациенти всяка сряда от 14.00 до 18.00 ч. и/или в друг ден с предварителна уговорка. Запишете си час за консултация ТУК и/или се свържете с Венета Маркова на телефон 0888 77 22 65.
Използвана литература:
Mln.nih.gov
Empowher
Wkipedia