Детската агресивност и цветята на д-р Бах

Защо децата стават агресивни и как да реагираме в подобни ситуации? Не е лесно да си родител, особено когато трябва да се справиш в ситуация, която предизвиква у самия теб противоречиви чувства като ярост, разбиране, страх, съпреживяване и безсилие. А е нужно да реагираш, защото както непосредствените, така и по-късните последствия могат да се окажат шокиращи!
Темата за агресията при децата става актуална всеки път, когато научим за поредния случай на насилие, понякога на особено жестоко насилие на деца над други деца или възрастни.
Причините, пораждащи крайни реакции могат да бъдат най-различни, но можем да ги разделим в няколко основни групи!
1. Ситуации, в които не са задоволени основните нужди на детето
Децата в ранна възраст не винаги осъзнават базисните си нужди. В състояние на глад, жажда, умора и др. те чувстват вътрешно напрежение, раздразнителност и неспокойствие. Но това са малки деца и не знаят как да постъпят. Понякога обвиняват заобикалящата ги външна среда за неудобствата им.
2. Праг на ниското самочувствие (самоувереност)
Много деца в ранна възраст имат крайни яростни реакции, заради моменти на провал, загуба в игра и/или ситуации, в които не получават веднага това, което искат. В тези ситуации е характерно силно импулсивно поведение, което не изглежда подходящо за случилото се.
3. Трудности в свикването с промени, преместване и непознати ситуации
Адаптирането към всяко ново място или непозната ситуация обикновено изисква от децата допълнителни сили.
4. Непредвиждане на резултатите от действието
Понякога поведението на децата в основата си не е агресивно и целта му не е да наранява, но резултатите от него могат да бъдат фатални. Например, когато детето иска да стигне до определено място и по пътя настъпва и разрушава неща на земята, без да е искало да направи това. Способността да се предвижда резултата от действието и разбирането на връзката между причината и следствието са неща, които се придобиват и учат в продължение на процеса на развитие.
5. Подражание на агресивен модел
Деца, които имат семейство с агресивен модел (родител, брат, сестра и т.н.) понякога използват защитената среда на детската градина, за да подражават на агресивния модел, на който са подложени в семейството.
Най-доброто поведение във всеки един от случаите е да се разговаря с детето спокойно, като с равен. Твърде често проявите на ранна агресия у децата са индикация за сериозен проблем и е добре да се потърси компетентна помощ от психолог. От изключителна важност е родителите да се вглеждат в децата си и да разчитат правилно сигналите за безпокойство. Разумно е да бъде ограничено до минимум гледането на телевизия. Децата имат склонност да възприемат бързо и лесно моделите на родителското поведение, затова често в семейства с постоянни конфликти или там, където детето слуша оплакванията и гневните изблици на вечно неудовлетворените от живота възрастни, расте човек с предстоящи в поведението си проблеми. Да не забравяме, че и децата, за които са полагани изключителни грижи от ‘свръх-родители’, също излизат от нормата. Прекалените грижи и опекунство правят детето неуверено, нестабилно, неориентирано. То не може да направи точна оценка на заобикалящата го реалност. Трябва да отделяме повече време и внимание на децата, не да "откупуваме" дължимия контакт с тях с някоя играчка, с дрешки или други подаръци. Ако се посветим на децата си, ако им покажем, че ги обичаме и разбираме, ако проявим търпение, ще ги подготвим за този естествен и неизбежен преход от детството към зрелостта.
Как могат да помогнат капките? Има различни цветя, притежаващи силата да успокояват буйните нрави, да трансформират агресията и да уравовесяват емоционално-нестабилните реакции. Баховата терапия може да бъде идеалният помощник в работата на детския психолог както с детето, така и с родителите. Много често се налага приемането на индивидуална комбинация от всеки член на семейството, който има отношения с агресивното дете! Това гарантира по-бърз и най-вече траен ефект, защото средата има определящо значение както за възникването, така и за задълбочаването на проблема! Не чакайте да стане прекалено късно, за да не се изненадате от поведението на вашето "палово" и "непокорно" дете, превърнало се в необуздан юноша или гневен млад човек – във всички случаи такова поведение е с тежки последици, както за околните, така и за самия човек, склонен към агресия.
Потърсете помощ при първите сигнали за проява на агресия. Децата имат нужда от разбиране и търпение и нямат нужда от грешни модели!
От началото на месец октомври вече можете да си направите консултация при квалифицирания бахов терапевт д-р Диана Милушева и да ви бъде изготвено лечение. Прегледите се осъществяват след предварително записване на час. Може да се регистрирате ТУК или да се свържете с Венета Маркова на телефон: 0888 77 22 65. Цената за консултация с Бахов терапевт и изготвяне на персонални капки/еликсир е 40 лв.